Šta je primarna distalna renalna tubulska acidoza?
Primarna distalna renalna tubularna acidoza predstavlja oboljenje kod kog bubrezi nisu u stanju da acidifikuju mokraću (urin), odnosno ne dolazi do sekrecije vodonika u distalne tubule (kanaliće) bubrega.
Kada se krv filtrita kroz bubrege, dolazi do eliminisanja i razmene soli, kiselina i štetnih razgradnih produkata pre nego što se mokraća sekretuje u mokraćnu bešiku. Kod ovog stanja postoji nesposobnost bubrega da acidifikuje (zakiseli) urin na vrednosti ph niže od 5.3. Kako postoji pomenuta nesposobnost zakiseljavanja urina, u telu se nagomilavaju kiseli produkti i dolazi do pojave acidemije (povećana kiselost krvi). posledično, takodje, ne može da se reapsorbuje kalijum, pa može da nastane hipokalijemija (nizak nivo kalijuma u krvi). Tip 4 renalne tubularne nekroze može da bude izazvan hipoaldosteronizmom, kao i dejstvom nekih lekova.
Kod ovog oboljenja često je formiranje i urinarnih kamenaca, ali i demineralizacije kostiju. Statistički podaci o broju pacijenata sa ovim stanjem nisu u potpunosti poznati. Distalna renalna tubularna nekroza je prva od ukupno četiri opisana ovakva stanja. Doduše, kod ostalih tipova mogu da budu uključeni proksimalni tubuli, ili da bude kombinacija ovih stanja. Ne postoji rasna, kao ni polna predilekcija za nastanak ovog poremećaja, mada pojedini autori naglašavaju da se ovo stanje javlja nešto češće kod osoba ženskog pola. Stanje se nešto češće javlja kod pripadnika mladje populacije.
Koji su simptomi i znaci renalne tubularne nekroze?
- stanje se najčešće razvija kod dece i pripadnika mladje populacije (adolescenti)
- često se javlja zaostajanje u rastu
- veoma često se javljaju renalna i urinarna kalkuloza
- može da dodje do pojave dehidratacija
- do stvaranja kamenaca dolazi, jer je postoji sistemska acidoza
- veoma često postoji demineralizacija kostiju, mada kod dece nešto redje dolazi do pojave patoloških preloma
- roditelji mogu da primete da dete nešto češće mokri (poliurija)
- ukoliko se razvije duboka hipokalijemija (nizak nivo kalijuma u krvi), može da dodje do ozbiljnih i potencijalno fatalnih poremećaja srčanog ritma
Kako se postavlja dijagnoza renalna tubularne acidoze?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim pregledom može da pomogne prilikom postavljanja dijagnoze.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu laboratorijskih analiza koje obuhvataju i specifičnu analizu sa amonijum hloridom.
Kako se leči distalna tubularna bubrežna acidoza?
Lečenje obuhvata korigovanje acidoze što se postiže ordiniranjem natrijum bikarbonata i vidu infuzionih rastvora.