Šta je metabolička alkaloza?
Metabolička alkaloza označava porast pH krvi (smanjenje kiselosti krvi) i koncentracije HC03 (bikarbonata) u krvi.
Poremećaj nastaje, ili zbog gubljenja H (protona) ili zbog zadržavanja HC03 (bikarbonata).
Pošto bubreg može da izluči veliku količinu bikarbonata, da bi se metabolička alkaloza održavala, potrebno je da postoji poremećaj u radu bubrega, pa ovaj poremećaj najčešće nastaje usled umanjenja glomeruluske filtraclje (smanjenje volumena u cirkulaciji, slabost bubrega), povećanja reapsorpcije u tubulima (pad hlorida, hipokalemija, hiperaldosteronizam-povećano izlučivanje aldoesterona).
Kako se manifestuje metabolička alkaloza?
Klinička slika je često bez posebnih simptoma, ili su prisutni znaci smanjene zapremine telesne tečnosti – slabost, grčevi u mišićima, nestabilnost posle ustajanja) i hipokalemije (poliurija, polidipsija, slabost mišića).
Kako se postavlja dijagnoza metaboličke alkaloze?
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, pregleda i određivanja koncentracije hlorida u mokraći.
Kako se leči metabolička alkaloza?
Lečenje podrazumeva otklanjanje uzroka koji je doveo do nagomilavanja baza. Treba zaustaviti povraćanje (antiemetici, blokiranje N2 receptora), prestati sa upotrebom diuretika (lekovi koji pospešuju izmokravanje) i sprečiti pojavu hipokalemije (sniženi nivokalijuma u krvi).
Potrebno je normalizovati zapreminu plazme (tečna faza krvi). Kod anuričnih bolesnika (koji su prestal da mokre) može biti potrebna dijaliza sa rastvorima koji imaju smanjenu količinu bikarbonata.