Muški pseudohermafroditizam
U slučaju muškog pseudohermafroditizma {pseudoherma-phroditismus masculinus), mada je kariotip muški (46, XY), mada postoje testisi i mada je polni hromatin po pravilu negativan, spoljašnji genitalni organi su ženski ih ambiseksualni. Muški pseudohermafroditizam je uglavnom posledica poremećaja u sintezi andogena (a), poremećaja u delovanju Milerovog inhibitornog faktora (b), nenormalnog odgovora organa na androgene (c) i poremećaja u gonadotropinskoj sintezi (d).
Poremećaji u sintezi androgena Poremećaji u sintezi androgena su jedan od vodećih uzroka muškog pseudohermafroditizma, a posledica su nedostatka enzima koji su bitni za normalnu endokrinu funkciju testisa. Najčešće je u pitanju ispad 17a-hidroksilaze, zatim 20, 22 desmolaze, 3p-hidroksisteroid-dehidrogenaze. Ovi enzimi su, kao što je poznato, zajednički i za testis i za nadbubrežnu žlezdu, pa njihov nedostatak vodi i u kongenitalnu adrenalnu hiperplaziju. Za razliku od toga, ispad 17, 20 dezmolaze, 17|3- hidroksis-teroid-dehidrogenaze i 17|3-reduktaze, neophodnih za sintezu testikularnih androgena, dovodi do pojave muškog hermafroditizma bez kongenitalne adrenalne hiperplazije.
Za lcliničku sliku se može reći da je raznovrsna. Stepen dvopolnosti ovih muških osoba, za koje smo rekli da imaju kariotip 46, XY, je varijabilan. Sa jedne strane se sreću pacijenti sa muškim fenotipom i sa osrednje izraženom hipospadijom, što je minoran problem, a sa druge strane fenotipski ženske osobe, ah sa uočljivom maskulinizaci-jom spoljašnjih genitalnih organa. Kod svih pacijenata je regresija Milerovih kanala potpuna. Od presudnog značaja u dijagnostici je endokrinološka laboratorija. Tako, npr., nedostatak enzima 20, 22 dezmolaze onemogućava pretvaranje holesterola u pregnenolon. Posledica ovog bloka je odsustvo sinteze 17-ketosteroida i 17-ludroksikortikoida, pa se oni ne mogu detektovati u urinu. Takođe dolazi do enormnog gubitka soli. Ova muška deca obično ne preživljavaju dugo, ukoliko defekt nije parcijalan. Poremećaj se nasleđuje autosomalno recesivno. Nedostatak 3P-hidroksisteroid-dehidrogenaze i A4, 5 izomeraze onemogućava pretvaranje preg-nenolona u progesteron. Sinteza androgena se zaustavlja na nivou dehidroepiandrosterona. Kod muške novorođenčadi može se pojaviti hipospadi-ja, mah penis, nekompletna fuzija labioskrotalnih brazda, ah, u težim slučajevima, i kompletan nedostatak maslculinizacije, tako da te osobe imaju kraću ih dužu vaginu. Zbog deficita kortizola i aldosterona dolazi do značajnog gubitka soli. Nedostatak pomenutih enzima često, uprkos adekvatnoj hormonskoj nadoknadi, dovodi do smrti, ponekad posle prvih nekoliko meseci života. Parcijalno obolele muške osobe imaju muški pubertet sa normalnim muškim sekundarnim seksualnim karakteristikama, ah se kod njih razvija ginekomastija. Nasleđuje se autosomno recesivno. Nedostatak 17-hidroksilaze dovodi do toga da su sekrecija kortikosterona i deoksikortikosterona iz adrenalnih žlezda povišene. Urinarni 17-ketos-teroidi su niski. Povišene vrednosti deoksikortikos-terona uzrokuju zadražavanje soli i hipervolemiju. Fenotip ovih osoba se kreće od kompletnog muškog pseudohermafrodizma do pojave ambiseksualnih spoljašnjih genitalija, sa peri-neoskrotalnom hipospadijom. Pacijenti sa nedostatkom 17, 20 desmolaze imaju normalnu adrenokortikalnu funkciju, ali postoji različit ste-pen muškog hermafroditizma, sa perineoskrotal-nom hipospadijom i laiptorhizmom. Deficit 17ß-hidroksisteroid-dehidrogenaze onemogućava pretvaranje androstendiona u testosteron, estrona u estradiol i dihidroandrosterona (DS) u andro-stenediol. Osobe sa ovim nedostatkom imaju vaginu koja se slepo završava, testisi su smešteni u mgvinalnim kanalima, ih u abdomenu. Strukture koje potiču od Volfovih kanala (Wolf) su prisutne. U pubertetu kod ovih osoba dolazi do rasta penisa, a dlakavost lica i tela se pojavljuje u različitom ste-penu. Dolazi do ginekomastije zbog niskog odnosa testosterona prema estradiolu. fc Terapija je supstituciona i hirurška.