Povezanost oralne kontracepcije i malignih oboljenja
Povezanost oralnih kontraceptivnih sredstava i malignih oboljenja bila je predmet ispitivanja u ogromnom broju multicentričnih studija
Oralna kontracepcija i karcinom dojke. Nijedna od velikih studija nije našla povezanost između karcinoma dojke i oralne hormonske kontracepcije bilo za vreme, ih posle prestanka upotrebe kontraceptiva. Preporuka je ipak da tablete treba izbegavati kod žena sa opterećenom porodičnom anamnezom.
Oralna kontracepciae i karcinom endometrijuma. Kombinovani oralni kontraceptivi nesumnjivo smanjuju rizik pojave karcinoma endometriju-ma za oko 50%. Protektivni efekat kontraceptiva, što je zanimljivo, traje nekoliko godina posle prekida terapije.
Oralna kontracepcija i karcinom jajnika. Oralna kontraceptivna sredstva smanjuju rizik od karcinoma ovarijuma za oko 40%. Incidenca oboljevanja se smanjuje sa dužinom korišćenja pilula.
Oralna kontracepcija i karcinom grlica materice. Utvrđeno je da uzimanje oralne hormonske kontracepcije ne povećava rizik oboljevanja od karcinoma grlića materice.
Oralna kontracepcija i tumori jetre. Ustanovljeno je da postoji veći rizik za pojavu benignih tumora jetre. Međutim, mora se reći da su ovi tumori ipak veoma retki (1-2 na 100.000 korisnica oralne kontracepcije).
Oralna kontracepcija i tumori hipofize. Nema dokaza o povezanosti između adenoma hipofize i oralnih kontraceptiva.
Kontraindikacije za korišćenje oralne kontracepcije Izvesna stanja i obolenja predstavljaju kon-traindikaciju za upotrebu ove vrste kontracepcije. Kontraindikacije se, kao što je uobičajeno, dele na apsolutne i relativne.
Apsolutne kontraindikacije. Oralna hormonska kontraceptivna sredstva se ne smeju upotrebljavati ako pacijentkinja ima tromboembolijski poremećaj, karcinom dojke, estrogen zavisnu neoplazmu, tumor jetre, kao i obolenja cere-brovaskularnog sistema i koronarnih arterija.
Relativne kontraindikacije. O svrsishodnosti oralnih kontraceptiva bi trebalo razmisliti u osoba starijih od 40 godina, posebno ako su pušači. Relativne kontraindikacije su i trudnoća, duži periodi amenoreje, vaginama krvarenja nejasnog porekla, obolenja žučne kese, hipertenzija, dijabetes, obolenja bubrega, hiperhpidemija, ispadi u funkcionalnom ispitivanju jetre, depresija i migrena.
U svakom slučaju pre donošenja odluke o početku oralne hormonske kontracepcije treba detaljno ginekološki pregledati pacijentkinju.
Poželjno bi bilo obaviti i opšti internistički pregled, posebno i osoba od kojih se dobiju podaci o ranijim zdravstvenim problemima.