ANATOMIJA DOJKE
Dojka se nalazi na srednjoj trećini prednjeg zida grudnog koša, nekoliko centimetara u stranu od medijalne linije. Na sredini prednje površine dojke nalazi se bradavica na kojoj se otvaraju 15-25 duktusa laktiferusa. Bradavica je okružena areolom, na kojoj se nalaze više malih kvržica, nazvanih Montgomerijevim tuberkulumima (Montgomery). To su lojne žlezde sposobne da luče mleko, a predstavljaju interemedijarni stadi-jum između lojnih i znojnih žlezda.
Dojka je obavijena fascijom. Površna pekto-ralna fascija obavija dojke i u kontinuitetu je sa površnom abdominalnom fascijom. Donja strana dojke leži na dubokoj pektoralnoj fasciji. Spoj ovih dveju fascija čine fibrozne trake nazvane Kuperovim ligamentima (Cooper).
Ispod areole nalazi se areolarni mišić, koji se sastoji od cirkularnih i radijalnih vlakana. Ova vlakna se pripajaju na bazi dermisa i funkcija im je da kontrahuju areolu i bazu bradavice.
Masno tkivo okružuje žlezdu sa prednje i zadnje strane. Sama žlezda se sastoji od sekretornog i ekskretornog dela. Zadnja površina joj je glatka i ravna, a prednja nepravilna. Oblik odgovara konusu, sa vrhom koji formiraju duktusi laktiferusL
Medijalni deo dojke vaskularizuje unutrašnja torakalna arterija (a. thoracica interna), a laterani i donji deo spoljašnja torakalna arterija (a. thoracica’ lateralis), gornja torakalna arterija (a. thoracica superior) i torakoakromijalna arterija (a. thoracoacromiale). Površne i duboke vene dojke ulivaju se u spoljašnje i unutrašnje torakalne vene (vv. thoracicae laterales, vv. thoracicae internae), kao i u interkostalne vene (vv. intercostales).
Limfni sudovi oko duktusa laktiferusa i alveola, kao i kožni limfni sudovi sakupljaju se u areolarni pleksus od koga polaze tri grupe limfatika: lateralni, medijalni i donji. Lateralni limfatici se slivaju u par velikih stabala, koji vode do limfnih čvorova oko lateralne torakalne arterije i vene (a. thoracica lateralis, v. thoracica lateralis). Ovi nodusi komuniciraju sa aksilarnim limfnim žlez-dama. Medijalni limfatici, koji polaze od medijal-nog dela areolarnog pleksusa, završavaju se u parasternalnim i supraklavikularnim limfnim čvorovima. Submamilarni limfatici potiču iz dubine žlezde i dreniraju se u infraklavikularne limfne čvorove i u suprotnu dojku.
Inervaciju dojke obezbeđuju cervikalni pleksus (plexus cervicalis), brahijalni pleksus (plexus brachialis) i interkostalni nervi (nn. intercostales).