• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Lekovi u ginekologiji i akušerstvu

Možda će vaszanimati

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Potečkoće sa začećem

Lekovi u ginekologiji i akušerstvu

Raznovrsnost stanja i oboljenja ginekoloških organa zahtevaju primenu širokog spektra medi­kamenata. Glavne terapijske grupe čine hormoni, antibiotici, uterotonici, oksitocička sredstva i citostatici.

HORMONSKA TERAPIJA

O hormonima je bilo dovoljno govora u prethodnim poglavljima, pa ćemo se ovde ograničiti samo na rekapitulaciju nekih osnovnih vidova ove terapije.

Ceo reproduktivni period žene odlikuje se jednim delom i potrebom za sprečavanjem neželjene trudnoće, ili primenom određenih hor­monskih lekova. Primena oralnih kontraceptiva je široko rasprostranjena.

Čest problem u ginekologiji predstavlja poja­va iregularnog krvarenja, koja može biti uslovlje-na brojnim faktorima: anovulacijom, trudnoćom, infekcijom, tireoidnom disfunkcijom, hepatičnim poremećajima, hematološkim oboljenjima i slično. Krvarenja mogu biti uslovljena i malignim bolestima genitalnih organa.

Za lečenje krvarenja neophodno je poznavan­je uzroka. Anovulatorna krvarenja su obično srednje obilnosti i često ne zahtevaju terapijski postupak. Akutna obilna krvarenja podrazu-mevaju hospitalni tretman i praćena su različitim stepenima anemije. U obilnim disfunkcionalnim krvarenjima hormonska terapija konjugovanim estrogenima može biti od pomoći do zaustavlja­nja krvarenja, a potom se predlaže oralno davan­je progestina u toku nekoliko dana radi stabi­lizacije endometrijuma.Oralni kontraceptivi koji sadrže male doze hormona mogu se nadalje koris­titi u toku 3-6 ciklusa.

ANTIBIOTICI

Antibiotska terapija u ginekologiji predstavlja medikamentozni postupak koji se započinje pre, tokom ili posle ekspozicije infektivnim agensima. Ova terapija može biti specifična kada je usmere-na protiv specifičnog mikroorganizma, obično egzogenog agensa. Terapija antibioticima može biti i nespecifična, kada je prisutno više mikrobi­oloških agenasa, od kojih svaki dovodi do nastan­ka infekcije i obično su endogenog porekla. Primer za nespecifičnu antibiotsku terapiju pred­stavlja preoperativno davanje antibiotika širokog spektra, radi sprečavanja nastanka postopera-tivnih komplikacija.

Najveći uspeh terapije antibioticima postiže se ukoliko je ona usmerena prema specifičnom mikroorganizmu, kada je poznata njegova senzi-tivnost prema određenom leku.

Ukoliko postoji potreba za primenom nespecifične antibiotske terapije prema različitim mikroorganizmima, neophodno je znati da su tada često kompromitovani i nespecifični meha­nizmi odbrane domaćina. Ako senzitivnost mikroorganizama varira u odnosu na antibiotik, onda je veoma teško odabrati adekvatan lek za profilaktičku primenu. Profilaktička terapija usmerena prema dva ili više mikroorganizma nije efikasna podjednako prema svim agensima. U takvim slučajevima mikroorganizmi na koje antibiotik nije delovao proliferišu i popunjavaju prostor nastao delovanjem leka na osetljive agense, a infekcija perzistira i dalje zahvaljujući umnožavanju rezistentnih mikroorganizama.

Dugotrajno davanje antibiotika može dovesti do hipersenzitivnosti prema primenjenom leku. Pre započinjanja bilo kakve antibiotske terapije neophodna je procena da li je korist od primene lekova veća od njihovih eventualnih neželjenih efekata po pacijenta.

U kliničkoj praksi veoma je važno razlikovati prisustvo patogenih mikroorganizama koji prouzrokuju infekciju kod inače zdravih osoba, zbog njihove velike virulentnosti. Uslovno patogeni agensi mogu prouzrokovati infekciju kod osoba sa već oštećenim odbrambenim mehanizmima.

Najčešće infekcije u ginekologiji koje zahteva­ju primenu antibiotske terapije su vaginalne infekcije (a), pelvična inflamatorna bolest (b), postabortalni i postpartalni endometritis (c), puerperalni mastitis i apsces dojke (d), infekcije mokraćnih puteva (e) i infekcija kože i mekih tkiva (f).

Detekcija Gram-negativnih mikroorganiza­ma je karakteristika inflamatornih procesa ginekoloških organa. Ovo saznanje omogućava lekaru adekvatan i brz terapijski postupak, promptno započinjanje antibiotske terapije kada je to neophodno. Verifikacija uzročnika i njihova senzitivnost na određene antibiotske grupe daje mogućnost dopune ili promene započete terapije tokom lečenja.

Osnovni cilj lečenja infekcije u ginekologiji je sprečavanje nastanka ozbiljnih posledica mikrobnog delovanja. Efikasnost lečenja za aer-obnu polimikrobnu infekciju obezbeđuje se pri-menom penicilina ili ampicilina i aminoglikozida ili cefalosporina. Kada su u pitanju anaerobne infekcije, antibiotski štit se obezbeđuje uz već pomenute lekove uvođenjem metronidazola ili klindamicma.

UTEROTONICI

Terapijsko dejstvo alkaloida izolovanih iz razne glavice (secale cornutum) poznato je dugi niz godina. Ona sadrži šest pari alkaloida podel-jenih u tri grupe sa potpuno različitim svojstvi­ma. Ove tri grupe su ergotamini, ergotoksini i ergometrini.

Ergotamin. Ovaj alkaloid u terapijskim doza-, ma direktno deluje na glatku muskulaturu arteri­ja dovodeći do njihove vazokonstrikcije. Zbog perifernog otpora može se javiti povećanje krvnog pritiska. Ergotamin vrlo retko oštećuje endotel kapilara, a potom dovodi do stvaranja tromboza i gangrene. Ergotamin može da pojača ritmične kontrakcije materice i njen tonus stimu­lacijom glatke muskulature, ali može prouzroko­vati i dugotrajni mišićni spazam. Ergotoksini nemaju primenu u kliničkoj praksi.

Ergotoksin. U kliničkoj praksi ergotoksin nema značaj.

Ergometrin. Efekat ergometrina se ogleda u kontraktilnosti glatke muskulature i krvnih sudo­va. Kontrakcije su više ritmične, a manje tetanične. Zbog slabijeg vazokonstriktornog dejstva pojava gangrene tkiva je znatno reda. Dat intravenski ergometrin ima trenutno dejstvo na uterus.

Alkaloidi razne glavice su, zbog mogućih tetaničnih efekata na muskulaturu uterusa, kon-traindikovani u trudnoći, prvoj i drugoj fazi porođaja. Najmanja sumnja na oboljenje prifer-nih krvnih sudova predstavlja kontraindikaciju za primenu ovih preparata. Veliki oprez je potreban i kod infektivnih oboljenja, oboljenja jetre i akut­nih toksičnih stanja.

OKSITOCIČKA SREDSTVA

Oksitocička sredstva su dobila ime po hor­monu zadnjeg režnja hipofize, a zajednička osobi­na im je da u malim dozama izazivaju ritmične kontrakcije miometrijuma. Ovde će biti reči o oksitocinu i prostaglandinima.

Okitocin

Oksitocin ima važnu ulogu u trudnoći, porođaju i periodu laktacije. U procesu dirigo-vanja porođaja (kada je porođaj već započeo) opravdano je davanje oksitocina, čime se pojačava uterusna aktivnost. Disfunkcionalne kontrakcije, odnosno neprogresivni tok porođaja, veoma su važno indikaciono područje za primenu oksitoci­na. Gravidna materica pri kraju gestacije reaguje na davanje oksitocina, dok je ovaj efekat praktično zanemarljiv kod negravidne materice, a znatno redukovan kod preterminskih trudnoća.

Oksitocin ne deluje samo na miometrijum, već i na endometrijum, što je veoma značajno u kontroli mišićne aktivnosti uterusa. Oksitocin stimuliše sintezu prostaglandina F2 alfa u uterus-nim miofibrilima, kao i sintezu prostaglandina E2 u ćelijama amnionskog epitela.

Veliki je značaj oksitocina u periodu laktacije. Nekoliko minuta posle započinjanja dojenja kon­centracija oksitocina u plazmi majke se značajno povećava. Pored oslobađanja oksitocina stimu­lacijom nervnih vlakana oko mamile, od značaja je i olfaktorni i auditivni stimulans (plač deteta).

Prostaglandini

Prostaglandini igraju ključnu ulogu u započinjanju porođaja. Neki od ovih hormona, kao što su PGE2 i PGF2a izazivaju kontrakcije miometrijuma u bilo kojoj starosti gestacije. Prostaglandini imaju ulogu i u tzv. sazrevanju grlića materice- razmekšavaju i skraćuju ga. Značaj primene prostaglandina u ginekologiji i akušerstvu je veoma veliki, pre svega u induko-vanju pobačaja, što se postiže lokalnom, intraam-nionskom ili intramuskularnom aplikacijom, kao i u pripremi za indukciju porođaja. Prostaglan­dini su dragoceni i u atoničnim postpartalnim krvarenjima, naročito onda kada su svi uobičajeni postupci ostali bez efekta

Snažno terapijsko delovanje različitih medikamenata sa izraženim uterotoničnim efek­tom je od velike važnosti u ginekologiji i akušerstvu. Poznavanje dejstava i eventualnih štetnih posledica primene su uslov za bezbedno davanje i postizanje očekivanog terapijskog efekta u mnogim situacijama koje su od vitalnog značaja za životnu prognozu pacijenta.

HEMIOTERAPIJA

Hemioterapija (citostatici) predstavlja dopri­nos u lečenju malignih bolesti, iako hirurški zahvat i jonizujuće zračenje imaju primarni značaj. Velika toksičnost, a mala specifičnost delovanja glavni su nedostaci ovih medikamenata, jer podjednako deluju na sve ćelije koje brzo proliferišu. Terapijske doze ovih lekova mogu zaustaviti rast malignog tkiva, ali i oštetiti zdrava normalna tkiva. Nepovoljnost primene hemioterapije u lečenju malignih tumora ogleda se u tome da povećana doza ne uvećava efikasnost leka, ali povećava neželjena dejstva. Za lečehje malignih bolesti ginekološkog porekla koriste se cisplatin ili karbo-platin i metotreksat u tretmanu horiokarcinoma.

Slični članci

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj još

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj još

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj još

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj još

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj još

Kasni mi tri nedelje

Poz htela sam da pitam.Men u febroaru mu je kasnila 11 dana da sam ja počela da paničim i radila...

Pročitaj još
Učitaj još
Sledeći članak

Funkcija Duglasovog prostora

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Koji vitamin je dobar za kosti

Kompletna krvna slika

Rešenje hroničnog umora?

Koliko često treba raditi pregled dojke?

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.