Konizacija
Ova operacija može biti i dijagnostička i terapijska. Suština dijagnostičke koni-zacije je u tome što se opsecanjem uklanja veći deo grlića materice i zajedno sa njim kompletno suspektno tkivo. Patolog zatim taj preparat pažljivo patohistološki pregleda, praveći brojne serijske preseke. Time se postiže velika pouzdanost definitivne patohistološke dijagnoze i elimi-nišu eventualni lažno negativni nalazi maligne promene koje je moguće dobiti posle biopsije (razlog je nedovoljna reprezentativnost). Konizacija je indikovana u cilju lečenja mnogih promena grlića materice, ali su među njima sva-vako najvažnije intraepitelijalne lezije težeg stepe-na, odnosno intraepitelijalni karcinomi. U ovim stanjima dijagnostička konizacija je istovremeno i terapijska, ukoliko se patohistološkim pregledom tkiva ustanovi da nema invazije strome. Tada se lečenje smatra završenim. Međutim, kada se pregledom konizata utvrdi postojanje invazivnog karcinoma, neophodan je nastavak hirurškog lečenja, odnosno operacija po Verthajm-Majgsu (Wertheim-Meigs), o kojoj će kasnije biti govora. Konizacija počinje premazivanjem grlića Lugolovim rastvorom, čime se lezija učini jasno uočljivom. Skalpelom se zatim odstranjuje deo grlića materice u vidu konusa, čiju bazu čini egzo-cerviks oko spoljašnjeg mater ičnog ušća. Značajno je da resekcione ivice budu bez prisustva patološkog procesa, odnosno da se promena odstrani u celini. Konizacijom se uklanja i veći deo endocerviksa, koji je nedostupan pregledu i biopsiji. Na kraju se grlić ušije, najšešće šavom po Šturmdorfu (Sturmdorf), pa tako dobije približno raniju formu. Kod sumnje na maligni-tet, uz ovu operaciju se obavezno izvrši i kiretaža preostalog dela cervikalnog kanala, kako bi dijagnostika bila još potpunija.
U savremenoj ginekologiji se koristi i posebna tehnika uklanjanja promena sa grlića materice koja se zove hop dijatermija. Ona je uglavnom rezervi-sana za mlađe osobe, posebno za one koje nisu završile reprodukciju. Ova intervencija je manje traumatična, izaziva manje krvarenje, a pacijent-kinja se mnogo brže vraća svakodnevnom životu.
Amputacija grlića materice. Amputacija predstavlja kompletno uklanjanje grlića materice i vrši se pri sumnji na malignitet, kod hipertrofije i velikih rascepa grlića, kao i u slučajevima elongacije grlića (česta pojava kod descenzusa materice). Tehnika operacije je slična konizaciji.