• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Menopauza i promene u menopauzi

Menopauza i promene u menopauzi

U premenopauzalnom periodu najčešće se skraćuje dužina ciklusa. Razlog je kratka foliku-larna faza, što je posledica povećanja koncen­tracije FSH u serumu. Pored toga, nivo inhibina u serumu pada zbog smanjenja broja primordijal-nih folikula u ovarijumu. Inhibin je najbolji indikator broja preostalih folikula u jajnicima.

U periodu perimenopauze oko 40% ciklusa je bez ovulacije. Odgovor hipofize na smanjenu pro­dukciju oba ovarijalna hormona je porast gonadotropina.Visoki gonadotropini vrše stimu­laciju folikula, a posledica toga je drastično povećanje atrezije folikula. Rapidno smanjenje broja folikula je glavni razlog za gubitak reak-tivnosti ovarijuma na gonadotropine.

Najuočljivija endokrina promena u menopauzi je drastičan porast FSH u serumu. Nivo FSH iznosi preko 30 IU/1. Vrednosti LH se takođe povećavaju, ah manje, ne prelazeći vrednosti koje dostižu tokom pika u fertilnom periodu.

Posle menopauze ovarijum ne prestaje u pot­punosti da vrši sintezu steroidnih hormona. Ćelije vezivnog tkiva u hilusu i korteksu produkuju androgene. U masnom tkivu vrši se aromatizacija androgena u estrogene, slično kao i u sindromu policističnih jajnika. Glavni estrogen je estron, koji nastaje konverzijom iz androstenediona. Odnos između estradiola i estrona menja se u korist estrona. Pošto je estradiol biološki mnogo aktivniji od estrona, smanjenje estradiola je uzrok niza fizio­loških promena u receptivnim tkivima.

Nivo estrogena u postmenopauzalnom perio­du uglavnom zavisi od količine masnog tkiva, pošto stromalne ćelije masnog tkiva vrše aromati-zaciju androena u estrogene. Otuda, obim kon­verzije androstenediona raste sa telesnom težinom. Ovo je razlog zbog kojeg gojaznije osobe bolje podnose menopauzuod mršavih.

SIMPTOMI I ZNACI MENOPAUZE

Tegobe i morfološke promené mogu biti privremene i trajne.

Privremene tegobe

Više od polovine perimenopauzalnih žena ima akutne, tranzitome simptome estrogenog deficita.To su uglavnom vazomotorni i psihički problemi.

Vazomotorni simptomi. Ove tegobe se manifes-tuju u vidti5 valunga, noćnog preznojavanja i palpitacija, što ujedno čini najkarakterističniju manifestaciju klimakterijuma. Međutim, valunzi ne predstavljaju univerzalni simptom klimaksa. Više od 80% žena žute rase nemaju valunge (ishra­na bogata fitoestrogenima), dok su oni znatno više zastupljeni kod žena bele rase.Valunzi se javljaju spontano, bez spoljašnjeg okidača, ali mogu biti provocirani uzimanjem toplog pića ili hrane, boravkom u toploj prostoriji ili stresnom situaci­jom. Trajanje i učestalost valunga jako variraju. Oni mogu da se jave i 2 godine pre menopauze, a posle menopauze njihov intenzitet i frekvencija opadaju. Četvrtina menopauzalnih pacijentkinja ima problem valunga duže od 5 godina.

Psihički problemi. Najčešći poremećaji ove vrste su depresija, anksioznost, razdražljivost, gubitak koncentracije, gubitak libida i insomnia. Izgleda da je za ove psihičke poremećaje odgovoran pad nivoa serotnina u centralnom nervnom sistemu.

Trajni efekti estrogenog deficita

Trajne posledice estrogenog deficita ispoljava-ju se više godina posle menopauze. To su involu-tivne promené na urogenitalnim organima, promené na koži i kosi, osteoporoza i promené u kardiovaskularnom sistemu.

Promené u urogenitalnom traktu

U ovom periodu, čija je karakteristika pad ovarijalnih hormona, tkiva koja imaju receptore za estrogene podležu atrofiji. Neposredne posledice se sastoje od smanjene vaskularizacijé tkiva, fragmentacije elastičnih vlakana i smanje­nja zapremine ćelija. Atrofično tkivo je tanko, rigidno i manje otporno na spoljašnje uticaje.

Vagina postaje kraća, uža, glatkih je zidova, bez nabora i suva. Ona postaje posebno osedjiva na povrede i infekciju, pa se u ovom periodu pacijen-tkinje često žale na dispareuniju, a objektivno se konstatuje nalaz atrofičnog vaginitisa. U slučaju teške atrofije vulve, što u poodmaklim godinama nije retkost, introitus vagine postaje izrazito sužen, a male usne skoro u potpunosti nestaju.

Distalni delovi urinarnog trakta, uretra i trigonum mokraćne bešike (trigonum vesicae uri-nariae) su istog embrionalnog porekla kao unutrašnji genitalni organi i prema tome sadrže receptore za estrogene. Nedostatak estrogena dovodi do strukturnih i funkcionalnih promena u zidu uretre i mokraćne bešike. Ove promené doprinose tegobama kao što su inkontinencija, učestalo i otežano mokrenje, nokturija.

Promené na koži i kosi

U menopauzi proces starenja kože ogleda se u istanjenju i atrofiji epiderma, naročito u delovima koji su izloženi svetiosti. Dolazi do degeneracije kolagenih i elastičnih vlakana. Znojne i lojne žlezde su manje aktivne, a krvni sudovi pokazuju znakove skleroze. Atrofična koža postaje suva, sa prisutnim svrabom, i lako podložna traumi.

Promené u kardiovaskularnom sistemu

Nesumnjivo je da estrogeni tokom fertilne faze života žene štite od pojave kardiovaskularnih oboljenja, dok su u tom pogledu muškarci u određenom hendikepu. Tako na primer, između 25. i 35. godine života odnos između obolelih muškaraca i žena iznosi 3:1, da bi se kasnije poste­peno smanjivao. Između 36. i 49. godine je 1,7:1, da bi se potpuno izjednačio oko 80. godine života. Veza između kardiovaskularnih bolesti i menopauze je evidentna.

Najčešći uzrok kardiovaskularnih obolenja je ateroskleroza, degenerativno obolenje zida i unutrašnje površine arterija. Proces ateroskleroze zahvata sve arterije, a prve kliničke manifestacije javljaju se od strane zahvaćenih vitalnih organa, srca, mozga, bubrega, očiju. Često su zahvaćeni i ekstremiteti, posebno donji. Faktori rizika za nas­tanak ateroskleroze su hiperhpoproteinemija, arter­ijska hipertenzija, šećerna bolest, pušenje, stres, nasledno opterećenje i smanjena fizička aktivnost.

Protektivan efekat estrogena ogleda se u uti-caju na pojedine frakcije lipoproteina. Od posebnog su značaja lipoproteini male gustine (LDL) i lipoproteini velike gustine (HDL). Velika koncentracija LDL (>160 mg/100 ml, ili >4,1 mmol/1) je značajan prediktivni faktor rizika za kardiovaskularne bolesti. Nasuprot tome, izvesne frakcije HDL-a se smatraju kao antagonisti LDL-a, pošto prihvataju slobodne molekule holesterola i drugih lipida i transportuju ih sa periferije u jetru u cilju degradacije. Obim ovog obrnutog transporta direktno zavisi od količine raspo-loživih HDL molekula. Prema tome, niska koncentracija HDL u serumu (<35 mg/100 ml ili <0,9 mmol/1) je značajan prediktivni faktor rizika za kardiovaskularne bolesti.

U fertilnom periodu, kada je nivo estrogena u serumu visok, koncentracija LDL-a je niska, a HDL-a visoka. U menopauzi je taj odnos obrnut. Estrogeni povećavaju broj i aktivnost LDL recep­tora u jetri, tako da se iz plazme u većoj meri eli-miniše LDL-holesterol. Estrogeni takođe suprim-iraju aktivnost hepatične lipaze, smanjujući metabolizam HDL-a i povećavajući nivo HDL-holesetrola u plazmi.

Pored sistemskog efekta na metabolizam lpoproteina, estrogeni imaju direktan efekat na zidove arterija, usporavajući stvaranje ateroma na nekoliko nivoa, pre svega regulišući koncentraciju prostaciklina, tromboksana i azot-oksida. Takođe izazivaju lokalnu vazodilataciju, povećavajući produkciju endotelijum-zavisnog faktora relak­sacije i azot-oksida.

Estrogeni utiču na izvesne faktore koagulacije. Redukuju adheziju trombocita i njihovu aktiv­nost preko povećane produkcije prostadklina. Posle menopauze, kao što je poznato, povećava se koncentracija faktora VII, fibrinogena, AT III i inhibitora fibrinolize.

Druge bolesti vezane za estrogenski deficit

Postoji niz bolesti koje se,, tf većoj ih manjoj meri, mogu dovesti u vezu sa nedostatkoma estro­gena. Ovde ćemo dati primer Alchajmerove bolesti {Alzheimer). Naime, zapaženo je da žene koje koriste hormonsku terapiju u menopauzi rede obolevaju od ovog teškog oboljenja. Dokazano je da estrogeni regulišu aktivnost enzi­ma holin-acetiltransferaze i na taj način regulišu metabolizam amiloidnih proteina, koji ulaze u sastav amiloidnih plakova.

HORMONSKA TERAPIJA U MENOPAUZI

Sa produženjem životnog veka, žena trećinu svoga života provodi u stanju estrogenog deficita. Upravo iz tog razloga od velikog socioekenoni­skog i medicinskog značaja je prevencija i tretman poremećaja i obolenja uslovljenih menopauzom. Primarni cilj hormonske terapije u menopauzi je. psihičko i fizičko zdavlje žene koja pati od kli-makteričnih poremećaja, tj. poboljšanje kvaliteta života tako što hormonska terapija značajno povećava kvalitet života. Procenat korisnika ove terapije je uglavnom vrlo mali, čak i u razvijenim zemljama. Glavni razlog za to je strah od hor­mona i nedovoljna obaveštenost.

Indikacije za hormonsku terapiju u menopauzi

Svaka prevremena menopauza, arteficijelna menopauza i prirodna menopauza, ukoliko su snažno izraženi simptomi estrogenog deficita, predstavljaju pravu indikaciju za sprovođenje hormonske terapije. Hormonska terapija može da se koristi u cilju prevencije ih terapije osteoporoze i kardiovaskularnih oboljenja.

Hormoni koji se koriste u terapiji

U menopauzi se koriste najviše preparati estrogena, u nešto manjoj meri progestageni i androgeni, a ponekad i neki drugi medikamenti, kao što su na primer selektivni moduilatori estro-genskih receptora.

Fitoestrogeni

Fitoestrogeni su prirodne supstance sadržane u biljkama, koje pokazuju aktivnost shčnu 17-P estradiolu. Nalaze se u manjoj ih većoj kohčini u određenim namirnicama. Tako se velika količina fitoestrogena nalazi u leguminozama (naročito soji), semenkama i nekim bobicama. U zemljama Dalekog istoka, gde je u ishrani u velikoj meri zas­tupljena soja, učestalost simptoma meno-pauzalnog sindroma je zanemarljiva.

Androgeni

Kombinacija estrogen-androgen hormonske terapije u menopauzi ima sve više pristalica. Koristi androgene terapije su ublažavanje valun-ga, antidepresivno dejstvo, povećanje libida, poboljšanje kvaliteta sna, povećanje koštane gustine. 

Upotreba androgena u postmenopauzi je ograničena zbog opasnosti od povećanog rizika od kardiovaskularnih obolenja. Androgeni slabe pozitivne efekte estrogena na metabolizam lipida.

Selektivni modulatori estrogenih receptora

Selektivni modulatori receptora za estrogen (SERM) su nehormonski preparati koji ago-nistički ili antagonistički deluju na estrogene receptore zavisno od tkiva u kome se nadu. Nama najpoznatiji preparat iz ove grupe je Tamoxifen (Nolvadex), koji se koristi u terapiji karcinoma dojke, jer se u tom tkivu ponaša kao antagonist estrogena. Međutim, u koštanom tkivu je agonist estrogena, tako da žene koje višegodišnje koriste ovu terapiju nemaju problem osteoporoze. Nedostatak ovog preparata je agositičko delovan-je u endometrijumu, pa se kao neželjeni efekti pojavljuju heperlpazija endometrijuma, endo-metrijalni polipi ili karcinom endometrijuma. Nova generacija preparata iz ove grupe je Raloxifen, koji je vrlo efikasan u prevenciji i terapiji osteporoze, ali se i u endometrijumu ponaša kao antagonist estrogena, te ne pravi neželjene efekte. na tom tkivu. Nažalost ovaj prepara pojačava intenzitet valunga.

Dužina trajanja terapije i neželjeni efekti

Ukoliko je želja pacijentkinje da sa hormon­skom terapijom postigne uklanjanje simptoma menopauzalnog sindroma, onda terapiju treba sprovoditi tokom 2-3 godine

U slučaju prevencije ili terapije osteoporoze i kardiovaskularnih oboljenja, terapija treba da traje 10 godina. U stanjima nakon fraktura, pre­poručuje se doživotna terapija.

Mogući neželjeni efekti estrogena su: nausea, oticanje, porast telesne težine, zadržavanje vode, nabreklost grudi, migrena, holestaza i holelitijaza. Obično se ovi neželejni efekti pojavljuju na početku terapije i vremenom nestaju. Ukoliko se migrenozna glavobolja održava-, terapiju treba prekinuti.

Neželjeni efekti progestagena su: slabost, dis-forija, smanjen libido, akne seborea, porast apeti­ta, rast telesne težine.

Kontraindikacije

Kontraindikacije za primenu hormonske terapije u menopauzi se vaginalno krvarenje nepoznatog porekla, aktivno teško obolenje jetre, akutna tromboza i tromboembolija, karcinom dojke i karcinom endometrijuma. Mi ćemo se ovde zadržati na pomenutim karcinomima, koji su izrazito zavisni od estrogena. Karcinom dojke

Publikovan je veliki broj epidemioloških studija o estrogenoj terapiji i karcinomu dojke. Sve ove studije ukazuju da postoji umereno povećan rizik od karcinoma dojke sa povećanjem dužine trajanja terapije. Relativni rizik polse 10 godina trajanja hormonske terapije iznosi 1,3.

Izvesne studije ukazuju da je lak porast rizika ograničen na trenutne korisnike hormonske terapije.

Veliku dilemu predstavlja uloga progestagena u nastanku karcinoma dojke. Danas preovlađuje mišljenje da progestageni niti povećavaju niti smanjuju rizik od nastanka karcinoma dojke.To znači da nema indikacija za dodavanje progesta­gena estrogenima kod histerektomisanih žena.

Na povećanje rizika od karcinoma dojke ne utiču prethodna benigna obolenja dojke.a

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Utvrdjivanje oplodne moí muškaraca

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.