Tuberkuloza pluća u trudnoći
Tuberkuloza pluća je specifično zapaljensko oboljenje izazvano Kohovim bacilom.
Klasifikovana je kao primarna i sekundarna, akutna i hronična. Procenjuje se da se incidendja tuberkuloze kreće izmežu 10 i 100 na 100.000-žena. Incidenca se povećava u grupi pacijenata sa imu- nodefidjentnim bolestima, kod pacijenata koji žive u lošim socio-ekonomskim uslovima. Klinička slika zavisi od težine oboljenja. Najčešće, u oko 95% slučajeva ima inaparentan klinički tok. Postaje manifestna usled imunosupresije, ili je aktiviraju druga oboljenja i poremećaji opšteg stanja.
Kliničku sliku karakterišu kašalj sa minimalno produktivnim sputumom, porast telesne temperature (subfebrilne temperature), hemoptizije, gubitak telesne težine, nedostatak apetita. U bronhogenom obliku bolesti početak je nagao. Dominiraju visoka telesna temperatura, sistemske toksične reakcije, kašalj sa iskašljavanjem sluzavo- gnojavog ispljuvka sa primesama sveže krvi, znaci respiratorne insuficijencije. Dijagnoza se postavlja nk osnovu anamneze, kliničkog pregleda, tuberkulinske probe, kulture sputuma, radi- ografije pluća. Kasna dijagnoza, nekompletna i iregularna terapija, kao i postojanje uznapre- dovalih promena, dovode do porasta učestalosti spontanog pobačaja, zastoja u rastu ploda, pre- vremenog porođaja i višestrukog porasta perina- talnog mortaliteta. Kod 50% inficiranih fetusa do infekcije dolazi hematogenim putem. Drugih 50% se inficira tokom porođaja prolaskom kroz porođajni put, aspiracijom inficiranog sekreta.
Prevencija se sprovodi primenom tuberkulo- statika, najmanje 2 nedelje pre porođaja. Ukoliko se ne leči, rizik oboljevanja novorođenčadi u prvoj godini života iznosi 50%. Lečenje se sprovodi primenom tuberkulostatika i principi se ne razlikuju od onih van graviditeta. Lečenje se sprovodi najmanje 9 meseci. Poseban značaj imaju rezistentne forme (20%) kada se u terapiju osim Izonijazida, Rifampicina i Etambutola uvodi i Pirazinamid.