Mijastenija u trudnoći
Miastenija gravis je hronično oboljenje CNS- a uzrokovano smanjenjem broja acetilholinskih receptora na neuromišjćnoj spojnici. Kao posle- dica toga javljaju se znaci neuromišićne slabosti.
. Incidencija u opštoj populaciji iznosi 1:25000. Žene obolevaju dva puta češće od muškaraca. Etiologija bolesti je autoimuni poremećaj u toku koga se stvaraju antitela na nikotinske acetil-holinske receptore.
Tokom trudnoće dolazi do remisije bolesti u 29%, a relaps bolesti se razvija u 41% u toku same trudnoće, a u 30% u puerperijumu. Glavni znak bolesti je zamorljivost koja se manifestuje u vidu pareze ih paralize. Upadljiva je promenljivost mišićne snage. Obično zahvata ograničenu grupu mišića i to onih sa većom aktivnošću u toku dana (mišići oka, bulbarna muskulatura, muskulatura lica, mišići ekstremiteta).
Dijagnoza se postavlja neurološkim pregledom, neurološkim testovima i elektromiografi- jom. Trudnoća nepredvidljivo utiče na tok kliničkih simptoma bolesti. Terapija je timek- tomija i piridostigmin. Ukoliko je pacijentkinja ostala trudna u toku terapije kortikosteroidima ili imunosupresivima a nalazi se u fazi remisije bolesti, potrebno je terapiju ovim lekovima prekinuti. S obzirom na autoimunu etiologiju bolesti, može doći do prelaska antitela na acetilholinske receptore od majke u fetus i u tom slučaju postoje znaci oboljenja i kod fetusa. Tranzitorni oblik bolesti koji se javlja kod neonatusa se karakteriše nemoćnim plačem, otežanim sisanjem i respirar tornim distresom. Uz adekvatnu terapiju većina simptoma bolesti nestaje za 2-6 nedelja (neostig- min, piridostigmin, efedrin).