Šta je vaginitis (zapaljenje sluzokože vagine)?
Vaginitis predstavlja zapaljenski poces sluzokože koja oblaže unutrašnjost vagine i veoma je često stanje sa kojim se susreće ginekolog. Najčešće dolazi do pojave zajedničkog zapaljenja spoljašnjih polnih organa žene (vulva) zajedno sa vaginom (vulvovaginitis), jer se ove dve strukture nalaze jedna pored druge i nemoguće ih je razdvojiti u anatomskom i funkcionalnom smislu.
Najčešće se vaginitis javlja zbog bakterijske infekcije (kod svake druge žene), kandidijaze (infekcije kandidom koja se javlja kod svake četvrte žene), kod infekcije trihomonasom (javlja se kod svake pete žene), ali dobar broj žena ostaje sa nerazjašnjenim uzročnikom.
Bakterijski vaginitis se najčešće javlja i izazvan je mokroorganizmima kao što su Gardnerella vaginalis, Mobiluncus species, Mycoplasma hominis, and Peptostreptococcus vrste… Faktori rizika ta pojavu bakterijskih vaginoza su trudnoća, prisustvo intrauterinih uložaka i često tuširanje vagine.
Vaginalna kandidijaza je izazvana vrstom gljivice Candida albicans, ali moguća je i infekcija drugim sojevima, mada znatno redje. Faktori rizika za pojavu vaginalne kandidijaze su upotreba antibiotika, prisustvo intrauterinih uložaka, dijabetes, HIV, učestali seksualni odnosi sa brojnim partnerima, poremećaj imuniteta…
Treći po redu uzročnika je trihomonasna infekcija koja spada u red parazita i seksualno prenosivih bolesti. Kod vaginalnih trihomonijaza, ovaj parazit se javlja kod preko 80% njihovih seksualnih partnera, pa je potrebno lečenje oba partnera.
Moguća je pojava vaginitisa koji nastaje širenjem sa spoljašnjih polnih organa žena, mada je ova pojava retka.
Tačni statistički podaci o broju žena sa vaginitisom nisu poznati, jer veliki broj pacijentkinja nema nikakve simptome, pa ni ne zna da boluju od ovih bolesti. Moguća je pojava vaginitisa u bilo kom uzrastu, ali najčešće se javljaju kod mladih, seksualno aktivnih žena.