Šta je pelveoperitonitis (zapaljenje trbušne maramice male karlice)?
Peritoneum je trbušna maramica koja obavija trbušne organe dajući im pokretljivost, zahvaljujući maloj količini tečnosti koja se nalazi unutar trbušne duplje i koja služi upravo da vrši funkciju podmazivanja.
Peritonitis predstavlja akutno zapaljenje ove maramice i najčešće je uzrokovano bakterijskom infekcijom (stafilokoke, streptokoke, pneumokoke, crevne bakterije i mnoge druge), ali može biti izazvan i nekim sojevima gljivica, što je znatno redja pojava.
Često se peritonitis javlja kod peritonealne dijalize kod popuštanja bubrega, ali i kod nagomilavanja tečnosti u trbuhu kod ciroze i drugih bolesti jetre. Direktna povreda trbušnih organa (ubodi i upucavanja) su još jedan razlog nastanka zapaljenja peritoneuma.
I kod nekih drugih oboljenja poput Kronove bolesti, ulceroznog kolitisa, pankreatitisa, tumora na raznim lokalizacijama, akutni peritonitis može biti česta komplikacija.
Pelveoperitonitis predstavlja zapaljenje trbušne maramice koja se nalazi u predelu male karlice, ali je ove bolest samo u anotomskom smislu odvojena od peritonitisa i četo postoji širenje procesa zapaljenja na druge strukture.
Do pojave pelveoperitonitisa najčešće dolazi širenjem zapaljenja sa organa male karlice (vagina, grlić materice, jajovodi, jajnici, creva, bešika), ali može da dodje i širenjem zapaljenja putem krvi, ili limfnih sudova sa udaljenih struktura organizma.
Kako se manifestuje pelveoperitonitis?
Od simptoma može da postoji
bol u trbuhu, naročito u njegovim donjim delovima
trbuh može biti tvrd kao daska i zategnut
muka, gadjenje i povraćanje
nadutost trbuha
izostanak stolice, ili dijareja
povišena telesna temperatura sa groznicom
bledilo lica i znojenje
Komplikacije akutnog peritonititsa mnogu da budu šok, sepsa, ileus, apscesi, poremećaj funkcije jetre i brojne druge. Smtrni ishod je moguć kod akutnog peritonitisa, ukoliko dodje do difuznog širenja procesa sa predela male karlice na ostatak trbušne maramice.
Kako se postavlja dijagnoza pelveoperitonitisa?
Dijagnoza akutnog peritonitisa se postavlja na osnovu kliničke slike i pregleda lekara.
Analize krvi mogu da pokažu zapaljenski proces u organizmu (porast leukocita u krvi, povećanje sedimentacije i C reaktivnog proteina).
Snimanja (rendgenski snimak trbuha i skener) mogu da pomognu, ako se sumnja na rupturu trbušnih organa, pojavu ileusa, ili neke druge promene.
Punkcija trbuha sa analizom tečnosti može da pokaže prisustvo belih krvnih ćelija što ukazuje na zapaljanje, a mikrobiološkom analizom punktata može se dokazati i prisustvo bakterija, što pomaže u daljem izboru terapije.
Kako se leči pelveoperitonitis?
Akutni peritonitis se leči u bolničkim uslovima i životno je ugrožavajuće stanje. Neophodna je nazogastrična sonda, nadoknada tečnosti i elektrolita, antibiotska terapija (kreće se sa antibioticima širokog spektra, a kasnije se može dati antibiotik na osnovu izolovane kulture bakterija).
Neophodno je lečenje osnovnog stanja koje je dovelo do pojave akutnog peritonitisa. Hirurško lečenje često podrazumeva lavažu peritonealne duplje (ispiranje) sa eliminisanjem crevnog sadržaja, zbrinjavanje rupturiranog organa i debridman gangrenoznih struktura.