Šta je bartolinitis (zapaljenje Bartolinijeve žlezde)?
Bartolinijeve žlezde predstavljaju parne žlezde koje se nalaze u osnovi velikih usmina i koje proizvod i luče sekret koji se izliva u predvorje vagine čija je osnovna funkcija podmazivanje prilikom seksualnog odnosa koje olakšava penetraciju.
Ove žlezde mogu da formiraju ciste kada se zapuše izvodni kanali, što je veoma neprijatno stanje za ženu. Neadekvatno lečena cista može veoma lako da preraste u apsces (lokalizovanu gnojnu kolekciju). Dva pomenuta stanja su i najčešći poremećaji na bartolinijevoj žlezdi, mada je moguća i pojava zapaljenja njenog parenhima, bartolinitis.
Ciste i apscesi se javljaju naročito kod žena tokom reproduktivnog perioda. Ciste su uvećanja ovih žlezda koje su ispunjene sekretom i najčešće su veličine od 1-3 cm, a ekstremno velike ciste mogu da uzrokuju bol i otežane odnose. Apsces često nastaje zbog kompikacije na cistama, ali može da nastane i de novo. Adenokarcinom se javlja relatino retko predstavlja samo 1-2% maligniteta vulve žena.
Uzrok nastanka zapaljenja bartolnijeve žlezde najčešće su stafilokoke, streptokoke, E. coli, ali i seksualno prenosive infekcije poput N, gonnorhoeaae koji je ranije bio veoma značaja faktor u nastanku ovog poremećaja. Nošenje sintetičkog i uskog rublja, neadekvatna higijena, povrede, poremećaj imunog sistema mogu da budu okidač za nastanak ovog stanja.
Statistički podaci pokazuju da oko 2% žena tokom reproduktivnog perioda ima neki od navedenih problema sa bartolinijevim žlezdama. Za oboljenje ove žlezde ne postoje rasne i polne predilekcije, a najčešće se javljaju kod žena uzrasta od 20-40 godina.
Kako se manifestuje bartolinitis?
- najčešće postoji bol u predelu vulve
- može da se javi crvenilo okolne kože i osetljivost na dodir
- otok može da bude veoma izražen i do veličine kokošijeg jajeta
- najozbiljnija komplikacija batolinitisa je stvaranje apscesa koji podrazumeva ograničenu gnojnu kolekciju
- kod pacijentkinje može da dodje do tegoba prilikom hoda, ili sedenja
- seksualni odnos je bolan, ili onemogućen
Kako se postavlja dijagnoza bartolinitisa?
Kako se leči bartoliniits?
Ordiniraju se antibiotici u zavisnosti od izolovanog uzročnika infekcije.
Kod prisustva ciste mogu se praktikovaati tople kupke nekoliko puta na dan.
Apsces treba hirurški otvoriti i isprazniti sa antimikrobnom terapijom posle intervencije.
Kod ponovljvenih apscesa, radi se marsupilizacija koja podrazumeva otklanjanje promena širokom ekzicijom.