Infektivni endokarditis (zapaljenje unutrašnjeg sloja srca)
Infektivni endokarditis (IE) je bolest uzrokovana infekcijom endokarda srca. Njegova karakteristična lezija je vegetacija, koja se obično razvija na srčanim zali-scima ali se povremeno pojavljuje i na drugim mestima na endokardu. Kada se pojavi na endotelu velikih arterija, onda je reč o infektivnom endarteritisu i razvija se klinički sindrom koji je vrlo sličan IE. Endokarditis je veoma teško oboljenje koje se uvek završava smrću ukoliko se ne leci.
Klasifikacija
Endokarditisi se mogu podeliti na: – Subakutni bakterijski endokarditis (SBE), koji se razvija tokom nekoliko nedelja ili meseci. Javlja se na prethodno oštećenom zalisku i obično je uzrokovan mikroorganizmima slabije virulencije kao što je streptococcus viridans. Ukoliko se ne leci, dolazi do smrtnog ishoda posle više od šest nedelja pa i do godinu dana.
– Akutni bakterijski endokarditis (ABE). Najčešće ga izaziva Staphylococcus aureus. Javlja se i na normalnom srčanom zalisku, ima brz destruktivni tok, komplikacije se ranije razvijaju, produ-kuje metastatske fokuse i dijagnoza se obično postavlja za manje od dve nede-lje. Ukoliko se ne leci, završava se smrtnim ishodom za manje od šest nedelja.
– Endokarditis nativne valvule (ENV), koji podrazumeva infekciju prethodno normalnog srčanog zaliska ili kongenital-nom ili stečenom bolešću oštećenog srčanog zaliska.
– Endokarditis kod intravenskih narkomana.
– Endokarditis veštačke valvule (EW); podrazumeva infekciju arteficijalne valvule.
Epidemiologija
Bolesnici sa ENV često imaju predispo-nirajuće srčano oboljenje: reumatsko valvularno oboljenje (u oko 30% slučajeva), kongenitalno srčano oboljenje (10-20%), prolaps mitralne valvule (10-30%), degene-rativno srčano oboljenje, asimetričnu hipertrofiju septuma. Kod reumatskih mana najčešće je prvo zahvaćena mitralna válvula, pa onda aortna.
Srčane lezije sa visokim rizikom za razvoj IE su: veštačke srčane valvule, prethodni IE, mitralna insuficijencija, bolest aortne valvule, ductus arteriosus per-si-stens, ventrikularni septum defekt, koarktacija aorte, Marfanov sindrom. Kod 25-45% bolesnika sa IE ne može se iden-tifikovati predisponirajuće srčano oboljenje.
Endokarditis nativne valvule
Mada praktično sve bakterije mogu da izazovu endokarditis, streptokoke i stafilokoke su uzročnici za najveći broj obolelih. Streptokoke uzrokuju ENV u 60-80% slučajeva kod bolesnika koji nisu intravenski narkomani. Viridans streptokoke su uzročnici ENV u više od polovine ovih slučajeva; nalaze se u usnoj duplji i ždrelu i obično su visoko osetljive na penicilin. Enterokoke se nalaze u gastrointestinal-nom traktu, uretri i povremeno usnoj duplji. Većina bolesnika daje podatke o sko-roj urogenitalnoj intervenciji, traumi ili oboljenju. Streptokoke obično zahvataju oštećene zaliske i retko uzrokuju njihovu brzu destrukciju.
Stafilokoke uzrokuju ENV u oko 25% slučajeva (S. aureus 5-10 puta češće nego S. epidermidis). S. aureus napada normalne ili oštećene srčane zaliske, često uzrokuje njihovu brzu destrukciju, dovodi do stvaranja metastatskih apscesa (npr. bubrega, pluća, mozga). Tok je često fulmi-nantan, sa smrtnim ishodom za nekoliko dana zbog bakterijemije ili nekoliko nede-lja zbog srčane insuficijencije.
Gljive retko uzrokuju ENV kod osoba koje nisu intravenski narkomani. Međutim, Candida i Aspergillus mogu uzrokovati endokarditis kod bolesnika sa intrava-skularnim kateterima, posebno onih koji primaju glikokortikoide, antibiotike širokog spektra ili citotoksične lekove.’Tok je obično subakutni, sa čestim stvaranjem velikih, trošnih vegetacija koje daju masivne embolije, često u donje ekstremitete. Prognoza je loša, delom i zbog relativno slabe efikasnosti antigljivičnih lekova.
Endokarditis intravenskih narkomana
Rizik za nastajanje IE kod intravenskih narkomana nekoliko puta je veći nego kod bolesnika sa reumatskim srčanim manama ili veštačkim valvulama. Bolesnici su, pro-sečno, mladi ljudi, a znatno češće oboleva-ju muškarci. Koža je najčešći izvor mikroorganizama odgovornih za endokarditis u ovoj populaciji. Bakterijemija nastaje zbog direktnog intravenskog unošenja bakterija ili potiče sekundarno od lokalne infekcije sa mesta ubrizgavanja. S. aureus je prou-zrokovač u preko 50%, streptokoke u oko 15%, gljive (uglavnom Candida) i gram-negativni bacili (obično Pseudomonas) u oko 10-15% slučajeva. Samo oko 20% bolesnika sa prvom epizodom endokarditisa ima prethodno oštećene srčane zaliske. Početak bolesti je obično akutan. Triku-spidna valvula je zahvaćena u više od 50% slučajeva. Plućne embolije ili pneumonija posledica su septičnih embolija kod endokarditisa trikuspidne valvule. Šum triku-spidne regurgitacije čuje se kod manje od polovine ovih bolesnika.
Endokarditis veštačke valvule
Infekcija veštačke valvule čini 10-20% svih bolesnika sa IE. Intravaskularni šavovi, elektrode pejsmejkera i graftovi takode mogu biti žarište infekcije. Bolesnici sa EW uglavnom su muškarci stariji od 60 godina. Aortne veštačke valvule češće su zahvaćene od mitralnih valvula i infekcija je obično na mestu šava.
Rani EW postoji ako se simptomi javljaju u toku prva dva meseca posle operacija i obično je posledica kontaminacije zaliska tokom implantacije ili periopera-tivne bakterijemije. Kasni EW, kod koga se simptomi javljaju posle dva meseca od operacije, može imati istu patogenezu kao i rani endokarditis (posebno u toku prve godine) ali sa dugim inkubacionim periodom ili može biti rezultat prolazne bakterijemije. Oko 50% epizoda ranog EW uzrokovane su stafilokokom. Streptokoke su najčešći prouzrokovači kasnog endokardi-tisa (u oko 40% bolesnika).
Rani EW često je udružen sa njenom disfunkcijom ili dehiscencijom šava i ima fulminantan tok. Mada kasni endokarditis takode može biti fulminantan, tok je najčešće isti kao kod bolesnika bez veštačke valvule, posebno kada je prouzrokovač streptokok.
Nazokomijalni endokarditis
Inficirani intravaskularni kateteri su najčešći uzrok nazokomijalnog endokarditisa. Drugi uzroci infekcije su urogenitalne i ga-strointestinalne intervencije. S. aureus i en-terokoke su najčešći uzročnici ovog IE. Mortalitet ovih bolesnika, koji su obično stariji i imaju pridružena oboljenja, veoma je visok i iznosi 40-55%.
Patogeneza endokarditisa
Karakteristična lezija IE je vegetacija na valvulama ili drugim mestima na endokar-du. Bolest obično nastaje sekundarno, posle lokalizacije mikroorganizama na sterilnim vegetacijama sastavljenim od trombocita i fibrina. Sterilne vegetacije, nazvane nebakterijski trombotični endokarditis, formiraju se iznad mesta oštećenog endotela (strana tela), zona turbulencije (deformisa-ne valvule), iznad ožiljaka ili kod bolesnika sa teškim oboljenjima, posebno malig-nitetima (marantički endokarditis).
Infekcija sterilnih vegetacija obično se dešava kada bakterijemija nastaje sa bakterijama koje dobro adheriraju na trombo-cite, fibrin i fibronektin. Vegetacije IE se onda stvaraju formiranjem depozita od trombocita i fibrina preko bakterija u koje fagocitne ćelije slabo prodiru.
Endokarditis se češće javlja u zonama visokog pritiska (levo srce) i nishodno u odnosu na protok krvi kroz suženja (npr. distalno od koarktacije aorte). Endokarditis nastaje češće kod valvularne insuficijen-cije nego kod čiste stenoze i to karakteristično na atrijalnoj strani insuficijentne mitralne valvule i ventrikularnoj površini insuficijentne aortne valvule.
Slabo virulentni miokroorganizmi (npr. viridans streptokoke) obično napadaju samo deformisane srčane valvule sa nebak-terijskim trombotičkim endokarditisom, ali virulentniji mikroorganizmi, kao što je S. aureus, mogu inficirati i normalne valvule.
Prolazna bakterijemija je česta kod različitih infekcija i tokom traumatskih procedura koje zahvataju epitelne površine koje su naseljene bakterijskom florom, kao što su orofarinks, urogenitalni i gastrointe-stinalni trakt, koža.
Bolesnici sa endokarditisom obično imaju visok titar antitela protiv prouzrokova-ča infekcije. Ovo doprinosi stvaranju cirku-lišućih imunokompleksa, što može dovesti do glomerulonefritisa, artritisa, miokarditi-sa ili različitih mukokutanih manifestacija vaskulitisa.
Klinička slika
Klinička slika endokarditisa je posledi-ca postojanja vegetacija i imune reakcije na infekciju.
Simptomi endokarditisa po pravilu počinju u toku dve nedelje od precipitiraju-ćeg događaja. Kod infekcije mikroorganizmima niske patogenosti (npr. S. viridans), početak je obično postepen, sa blago povišenom telesnom temperaturom i malak-salošću. U slučaju infekcije mikroorganizmima visoke patogenosti (npr. S. aureus), bolest često počinje naglo sa visokom temperaturom. Povišenu telesnu temperaturu imaju skoro svi bolesnici sa endokarditi-som (a samo povremeno kod starijih ili onih sa bubrežnom ili srčanom insuficijen-cijom). Artralgije su česte, a povremeno dolazi i do artritisa.
Srčani šumovi su skoro uvek prisutni, osim u ranoj fazi akutnog endokarditisa ili kod intravenskih narkomana sa infekcijom trikuspidne valvule. Promené u kvalitetu šumova ili pojava novog šuma su retki, osim kod akutnog endokarditisa gde je česta pojava novog šuma, posebno aortne regurgitacije.
Splenomegalija i petehije javljaju se u oko 30% bolesnika, uglavom kod dužeg trajanja bolesti. Petehije se najčešće nalaze na konjunktivama, nepcu, bukalnoj sluznici i gornjim ekstremitetima. Crtasta krvarenja kao subungualne, tamno-crvene trake mogu se pojaviti u endokarditisu. Roth-ove tačke (ovalna, retinalna krvarenja sa bledim centrom) viđaju se kod manje od 5% bolesnika. Osler-ovi čvorići su mali bolno osetljivi čvorići, obično na jagodicama prstiju ruku ili nogu, koji perzistiraju satima ili danima i javljaju se kod 10-25% bolesnika. Janeway lezije su sitna krvarenja blago nodularnog karaktera na dlanovima i stopalima koja se najčešće viđaju u akutnom endokarditisu.
Srčana insuficijencija može nastati u toku bolesti ili mnogo kasnije posle izleče-nja. Faktori koji doprinose njenom nastanku su destrukcija valvula, miokarditis, embolija koronarnih arterija sa infarktom miokarda i miokardni apscesi. Poremećaji provođenja mogu biti posledica sekundarnog širenja infekcije sa valvule (najčešće aortne) u ventrikularni septum.
Intramuralni apscesi se najčešće javljaju u toku ABE (najčešće S. aureus) ili kod EVV. Infekcija se širi u miokard stvarajući apscese koji mogu dovesti do stvaranja fistula, ili rupture horde, papilarnog mišića ili ventrikularnog septuma.
Velike vegetacije, posebno u gljivičnom endokarditisu, mogu praviti okluzije valvu-larnih ušća. Izlečenje može uzrokovati formiranje ožiljka sa kasnijim nastajanjem val-vularne stenoze ili insuficijencije.
Embolijske epizode se sreću kod oko jedne trećine bolesnika i mogu nastati tokom lečenja ili posle njega. Delovi vegetacija se mogu otkinuti i embolizovati u srce, mozak, bubrege, slezinu, jetru, ekstremitete i pluća (kod endokarditisa desnog srca), kada mogu nastati infarkti i apscesi. Povećan rizik za razvoj embolijskih komplikacija imaju velike mobilne vegetacije (>10mm), posebno kada su lokalizova-ne na mitralnom zalisku. Septička emboli-zacija vasa vasorum ili direktna bakterijska invazija arterijskog zida može dovesti do formiranja mikotične aneurizme (u oko 10% slučajeva), koje mogu rupturirati. One najčešće nastaju u cerebralnim arterijama, aorti, sinusima Valsalve.
Neurološke manifestacije su prisutne kod oko jedne trećine bolesnika sa IE i najčešće su posledica cerebralnih embolija. Intrakranijalno krvarenja iz mikotične aneurizme nastaje u oko 5% bolesnika.
Većina bolesnika sa moždanim apscesi-ma ili purulentnim meningitisom imaju S. aureus endokarditis.
Kod bolesnika sa IE često je prisutno bubrežno oboljenje kao posledica embolije bubrega ili glomerulonefritisa, što može uzrokovati bubrežnu insuficijenciju.
Dijagnostika
Na IE treba posumnjati ako se kod bolesnika sa srčanim šumom pojavi povišena telesna temperatura u trajanju od najmanje jedne nedelje, koja se ne može objasniti drugim razlogom. Ukoliko se febrilnost pojavi kod narkomana, na IE treba posumnjati iako se ne zapaža šum.
Normocitna normohromna anemija je česta u IE. Leukociti i leukocitarna formula su često normalni. Međutim, u akutnom oboljenju može postojati leukocitoza bez anemije. Proteinurija i/ili mikroskopska hema-turija se mogu naći kod većine bolesnika, a
nivo kreatinina u serumu može biti povišen. Brzina sedimentacije je skoro uvek povišena, osim kada postoji srčana insuficijencija.
Oko 50% bolesnika sa IE, posle 6 nede-lja trajanja bolesti, ima pozitivan test za re-umatoidni faktor, i skoro svi bolesnici imaju povišene imune komplekse u cirkulaciji. Nivo komplementa u serumu može biti smanjen, posebno kod glomerulonefritisa.
Međutim, definitivna klinička dijagnoza zahteva pozitivne hemokulture. Oko 50% bolesnika sa Candida endokarditisom i skoro svi bolesnici sa Aspergillus endokarditisom imaju negativne hemokulture. U tabeli I prikazani su kriterijumi za postavljanje dijagnoze IE.
Transtorakalna ehokardiografija će pokazati vegetacije kod 50-80% bolesnika sa ENV. Transezofagusna ehokardiografija (TEE) je senzitivnija i u ENV otkriva vegetacije u 95% slučajeva. TEE je takode metoda izbora za prikazivanje promena kod bolesnika sa veštačkim valvulama. Ehokar-diografski pregled ima veliki značaj u otkrivanju i praćenju komplikacija IE (valvu-larne disfunkcije, intramuralni apscesi, mikotične aneurizme sinusa Valsalve, intra-kardijalne fistule).
Kod infekcije veštačke valvule nestanak klika otvaranja ili tona uzrokovanog zatvaranjem valvule ukazuje na prisustvo vegetacija. Ukoliko nastane dehiscencija, ki-neradiografija valvule će pokazati abnormalnu pokretljivost.
Atrijalni miksom, nebakterijski trombot-ski endokarditis, akutna reumatska groznica, lupus erythematosus mogu ličiti na sindrom IE.
Antibiotsko tečenje endokarditisa
Primenu antibiotika treba početi neposredno po uzimanju hemokultura kod bolesnika sa ABE i kod bolesnika koji imaju srčanu insuficijenciju koja zahteva hitnu hiruršku intervenciju. Kod hemodinamski stabilnih bolesnika sa SBE bolje je odložiti početak lečenja, dok se ne dobiju rezultati hemokultura.
Lečenje SBE na nativnoj valvuli, dok se čeka rezultat hemokulture, treba da bude kao za streptokoke, uključujući enteroko-ke. Lečenje ABE treba da bude usmereno protiv S. aureus-a. Kod intravenskih narkomana lečenje treba da bude usmereno protiv S. aureusa i gentamicin treba da bude uključen zbog mogućnosti infekcije gram-negativnim bacilima. Sojevi S. aureus-a izo-lovani kod narkomana često su meticilin-
nim lezijama koji se podvrgavaju procedurama kod kojih može doći do bakteri-jemije. Za stomatološke i druge procedure u ustima, nosu ili grlu profilaksa se daje protiv viridans streptokoka i preporučuje se amoksicilin 3 g per os jedan sat pre procedure uz 1,5 g šest sati kasnije. Kod alergije na penicilin, preporučuje se eritromicin, 1 g per os jedan sat pre i 0,5 g šest sati kasnije. Kod bolesnika sa visokim rizikom (npr. sa veštačkim valvulama), preporučuje se ampi-cilin 2 g i.v. plus gentamicin 1,5 mg/kg i.v. 30 minuta pre procedure i amoksicilin 1,5 g oralno šest sati kasnije ili, kod alergije na penicilin, vankomicin 1 g i.v. u jednosatnoj infuziji sa početkom jedan sat pre procedure. Za procedure na urogenitalnom i gastrointe-stinalnom traktu (npr. cistoskopija, hirurgija prostate, kolona ili žučne kese) profilaksa je usmerena protiv enterokoka. Antibiotsku profilaksu čini ampicilin plus gentamicin kao što je gore navedeno. U slučaju alergije na penicilin, daje se vankomicin (kao što je gore navedeno), ali uz dodatak 1,5 mg/kg gen-tamicina i.v. jedan sat pre procedure.