Kontrola zdravlja srca
Ultrazvuk srca
Kardiovaskularne bolesti nažalost prednjače u statistici uzroka smrtnosti u Srbiji. Jedan od glavnih razloga za ovaj loš bilans je nedovoljna, neadekvatna ili zakasnela dijagnostika srčanih bolesti.
Samo redovna kontrola zdrvalja srca omogućava da čovek sa nesmanjenim kvalitetom življenja doživi i duboku starost. Ultrazvuk srca sa kolor doplerom je, pored EKG pregleda, glavni dijagnostički metod otkrivanja srčanih bolesti.
Ultrazvuk srca i krvnih sudova
Ultrazvuk srca (ehokardiografija) spada u osnovne dijagnostičke metode kod pacijenata kod kojih postoji sumnja na srčane bolesti. Ultrazvuk koristi prirodu ultrazvučih talasa niske frekvencije da preko ultrazvučnih aparata moderne tehnologije kreira preciznu dvodimenzionalnu sliku srca i koronarnih arterija.
Prilikom pregleda se koristi se opcija kolor dopler koja omogućava da se prati protok krvu kroz srčane šupljine i krvne sudove koje ishranjuju srce. Na taj način možemo na vreme uočiti suženje, proširenja i začepljenje krvnih sudova, koji mogu dovesti do vrlo ozbiljnih stanja kada je život ugrožen.
Ultrazvučni pregled srca se sprovodi bez prethodne pripreme pacijenta pomoću sonde na koju se nanosi gel koji omogućava lakše prijanjanje na kožu.
Za vreme pregleda pacijent leži na leđima ili na levom boku, s tim što drži levu ruku ispod glave. Pregled je u potpunosti bezbolan i neškodljiv, a traje oko pola sata.
Kada se primenjuje ultrazvuk srca?
Ultrazvučni pregled srca može da bude indukovan nekim simptomima, praćenjem određenih bolesti i stanja ili preventivan. Ultrazvučnom metodom dobijamo vrlo precizan pregled rada srca što omogućava da uočimo oštećenja srčanog mišića i zalistaka, zatim smanjenu pokretljivost dela srčanog mišića, proširenja suženja i začepljenja velikih krvnih sudova srca, formirane krvne ugruške u plućnoj arteriji (plućnu emboliju).
Lekari opšte prakse i mnogi specijalisti medicine (internisti, endokrinolozi, onkolozi, pulmolozi) će uputiti pacijenta na pregled srca ukoliko postoje sumnje na neko od pomenutih stanja. Nakon preležanog infarkta miokarda prati se stanje srčanog mišića (ožiljci, pokretljivost), kao i nakon zapaljenja srčanih zalistaka.
Ultrazvuk srca može da se radi pre i posle testa opterećenja srca radi još preciznije dijagnostike bolesti. Ultrazvuk srca se obavlja kod pacijenata koji su lošem opštem zdravstvenom stanju pre većih operacija. Takođe, onkološki pacijenti koji su na radioterapiji i hemoterapiji se obično upućuju povremeno na pregled srca. Ultrazvuk srca se primenjuje i u trudnoći kod ploda kod koga postoji sumnja na prisustvo urođenih srčanih mana.
Krvni sudovi koji idu iz srca, kao i oni koji dopremaju krv u njega mogu biti oštećeni na više načina. Kolor dopler tehnologijom imamo detaljan uvid u brzinu i obim protoka krvi i u stanje zidova krvnih sudova (prisustvo aterioskleroze). Pregledi krvnih sudova smatraju se delom sekundarne dijagnostike, mada ne i manje važne. Aneurizme velikih krvnih sudova srca su vrlo opasno stanje koje zahteva hitnu hospitalizaciju, a otkriva se rutinskim ultrazvukom srca i krvnih sudova.
Preventivni kardioloski pregledi preporučuju se osobama koje imaju neke od faktora rizika kao što su genetska sklonost, gojaznost, dijabetes, pušenje, srčane aritmije, urođene ili stečene srčane mane, visok krvni pritisak i visok nivo masti u krvi. Sve osobe u trećem dobu treba bar jednom u dve – tri godine da obave preventivni ultrazvuk srca i krvnih sudova. Bez obzira na godine starosti svaka osoba koja oseti jak bol u grudima, nepravilan rad srca, otežano disanje, brzo zamaranje i bol u levoj ruci treba da se javi na pregled u što kraćem vremenu.
Gde obaviti ultrazvuk srca?
Ultrazvuk srca je vrlo tražen pregled i zato se u državnim zdravstvenim ustanovama na njega dosta čeka. Srčane bolesti nažalost često ne dozvoljavaju čekanje.
Na pojavu prvih srčanih tegoba, naročito ako osoba ima neke od faktora rizika, treba se javiti privatnoj klinici gde se ultrazvučni pregledi vrše bez čekanja i zakazivanja.
Poliklinika Dr Rončević obavlja ultrazvuk srca sa kolor doplerom na novim modernim aparatima, a preglede vrše posebno edukovani lekari specijalisti medicine pod vođstvom dr Branka Rončevića, subspecijaliste kliničkog ultrazvuka.