Ukoliko ste u ranoj mladosti imali probleme sa zdravljem zuba, pored čestih bolova, najčešće rešenje je bilo vađenje zuba. Pogotovo ako su i Vaši roditelji imali probleme sa oralnim zdravljem, moguće je da ste već upoznati sa procedurom ugrađivanja implanata zuba. Ovaj poduhvat se koristi često u estetske svrhe zarad lepšeg osmeha, ali je i izuzetno korisno i dugotrajno rešenje ako ste već morali da prođete kroz patnju vađenja bolesnih zuba.
U ovom tekstu ćemo pričati o cenama ugradnje implanta zuba, tome kako procedura izgleda i šta možete da očekujete od nje.
Kako izgleda i koja je cena ugradnje implanta zuba?
Pre svega, kao i za svaki drugi hirurški poduhvat, morate da obavite određene preglede kako bi stomatolozi ustanovili na koji način će teći operacija, koji rezultat možete da očekujete, kao i to da li uopšte smete da idete na operaciju.
Prvi potrebni pregled jeste klasični stomatološki pregled tokom kog Vaš lekar pravi plan i daje Vam neke početne konsultacije. Prvi stomatološki pregled je potpuno besplatan uz zdravstveno osiguranje.
Sledeći korak koji je neophodan za kreiranje plana jeste 3D snimak zuba, koji uglavnom košta oko 6000-7000 RSD.
S obzirom na to da ova procedura podrazumeva ugradnju implanta u viličnu kost, tokom prvog pregleda Vaš lekar će ustanoviti i njeno stanje, kako bi znao da li je operacija uopšte moguća, a ako jeste onda će Vam dati opis plana operacije.
Tok operacije
Proces ugradnje implanta zuba se sastoji iz nekoliko koraka. Pre nego što odete na prvi tretman, zubari će pripremiti zubni implant (čišćenjem, brušenjem zuba, itd).
Sledeći korak je hirurški poduhvat prilikom koga vam zubari ugrađuju implant u viličnu kost. Nakon ovog koraka oporavak traje par meseci jer je potrebno da sve ranice zarastu. Ugradnja implanta zahteva malo duži oporavak i većina pacijenata mora da čeka između 3 i 6 meseci da bi se nastavilo sa procesom.
Tokom ovog perioda zarastanja, traje izgradnja krunice koja će zameniti krunicu Vašeg prirodnog zuba. Zbog ovog koraka je posebno bitno da lekari imaju adekvatan 3D ortoped koji smo spomenuli malopre.
Kada sve zaraste, vrši se ugradnja krunice. Ovaj proces zahteva da imate izuzetno detaljnu oralnu higijenu pre nego što se krunica ugradi da bi implant bio u što boljem stanju, a zatim morate i da održavate taj nivo higijene nakon što se krunice lepo postave na implant.
Iako ovaj proces traje nekoliko meseci, čak i nakon ugradnje krunice nije kraj jer morate ići na kontrole svakih par meseci posle toga.
Koje opcije imate kad su u pitanju krunice?
Obično se ugradnja implanta vrši samo na određenim mestima, a često ljudi menjaju i samo po jedan zub. U momentu kada saopštite stomatologu da želite ugradnju implanta zuba, on će Vam dati dve opcije za krunice:
- Metalokeramička krunica (sama krunica košta oko 120 evra a cela procedura ugradnje jednog implanta i krunice ukupno iznosi oko 500 evra)
- Cirkonijumska krunica (ona je skuplja verzija, košta oko 230 evra, te operacija i ugradnja jednog zuba košta oko 620 evra)
Ako Vam je potrebna ugradnja cele vilice zuba, postoje dve opcije:
- ALL ON 4 (postavlja se četiri implanta sa do 12 zuba, gde bi operacija koštala 2420 evra a 12 metalokeramičkih krunica 1280 evra, dok su cirkonijumske 2520 evra)
- ALL ON 6 (ugrađuje se šest implanta sa punim zubnim nizom – 3200 evra; 14 metalokeramičkih krunica je 1520 evra a za cirkonijumske 2980 evra).
Ova procedura jeste skupa, a i dugo traje, tako da je bitno da se što bolje informišete o klinici u kojoj želite da je obavite i o tuđim iskustvima sa tim timom lekara. Moderne i opremljene stomatološke klinike koriste lasere za brži i lakši tok operacije, kao i kompjuterizovani sistem anestezije koji precizno meri dozu, a to su neke karakteristike koje Vam mogu biti izuzetno značajne pri odabiru klinike i ulivanju poverenja u odabrani tim.
Ako već investirate novac i vreme, od značaja će Vam biti stomatološke klinike koje daju doživotnu garanciju i akcijske cene, pošto to govori da im je zaista stalo do svojih pacijenata.