TERCIJALNA PREVENTIVA OBOLJENJA PARODONCIJUMA
Objašnjenje podele oboljenja parodoncijuma na gingivite i parodontopatije (uz kratko potsećanje na oblike gingivita i parodontopatije).
Podela parodontopatija na: Parodontopatiju odraslih, Parodontopatiju mladih (Prepubertetska parodontopatija, Juvenilna parodontopatija – oba oblika kao lokali- zovana i generalizovana razaranje parodoncijuma), Parodontopatija povezana sa sistemskim oboljenjima i endokrinopatijama, Parodontopatija izazvana anaerobnim mikroorganizmima i Parodontopatija rezistentna na primenu terapijskih mera – ova podela je sada prihvaćena u modernoj svetskoj parodontologiji, a inače je predložena od Američke Akademije za Parodontologiju 1989. godine.
Način utvrđivanja stepena razaranja tkiva parodoncijuma i pravljenje razlike između Sekundarne i tercijeme preventive parodontopatije, podsećanje na ranije po- menute indekse oboljenja parodoncijuma (Gingivalni indeksi, Ramijordov PDI, me- renja dubine parodontalnih džepova, nivoa epitelne insercije, atrofije gingive i širine pripojne gingive, kao i stepena labavljenja zuba.
Mesto i uloga Indeksa svetske zdravstvene organizacije – CPITN, odnosno u prevodu PINT-indeksa (Parodontalni Indeks i Neophodni tretman). Podela zubika na sekstante, pronalaženje zuba sa najvećim razaranjem parodoncijuma, način bodovanja stanja parodoncijuma, kao i određivanje terapijskih mera, prema nađenom stanju i broju bodova.
Prema PINT indeksu neophodnost ukazivanja na značaj sistematskih stomatoloških pregleda sledećih grupacija stanovništva: 6 godina, 15 godina, 18 godina, 25 do 44 godina starosti, kao i onih koji imaju 65 ili više godina.
Ukazivanje na mere tercijarne preventive parodontopatije, koja je u stvari primera mera lečenja parodontopatije u punoj kliničkoj slici bolesti, kao i pokušaja le- čenja parodontopatije u terminalnoj formi oboljenja.
Ukazivanje na mere Tercijerne preventive oboljenja parodoncijuma, sa objašnjavanjem mogućnosti lečenja obolelog parodoncijuma: način utvrđivanja prognoze parodontopatijom zahvaćenih zuba – merenja, kao i primena ranije pomenutih paro- dontalnih indeksa, ukazivanje na faze lečenja parodontopatije – preliminarna terapija, odnosno lečenje urgentnih stanja u parodoncijumu, bazična terapija, odnosno uklanjanje uzroka koji dovode do parodontopatije, faza eliminacije parodontalnih džepova – uz primenu hirurških zahvata na obolelom parodoncijumu, korekcija muko- gingivalnih anomalija, saniranje poremećene okluzije ¿ artikulacija zuba i faza održavanje postignutih terapijskih rezultata.
Ukazivanje na mogućnosti zaustavljanja patološkog procesa u parodoncijumu, a time i sprečavanje parodontopatijom zahvaćenih zuba.
U okviru programa tercijeme preventive parodontopatije, naglasiti i značaj primene svih mera primame i sekundarne prevencije oboljenja parodoncijuma.