Lingua villosa
Bolest je poznata i pod nazivom Lingua nigra. To je oboljenje jezika koje se češće sreće u mlađih muškaraca, mada se može javiti i u žena;
Etiologija je nepoznata, kao mogući etiološki faktori navode se:
-duga upotreba antibiotika i nekih drugih lekova
–neke bakterije (Leptotrichia i druge);
-neke gljivice (Candida albicans);
-kafa i pušenje ako se prekomemo koriste;
oboljenja digestivnog trakta i
-dijabet i neki drugi poremećaji metabolizma.
Klinička slika bolesti je specifična. Osnovnu promenu Čine uvećane filiformne papile koje leže u centralnom delu zadnje trećine dorzalne strane jezika. Filiformne papile postaju rožaste i mrke boje. Ova boje potiče od hromogenih bakterija. Zbog toga je ovo oboljenje nazvano i Lingua nigra.
Uvećane papile obrazuju na bazi jezika crnu ploču ovalnog ili trouglastog oblika. Hipertrofične papile liče na dlake kose (Villi), ili čekinje i pri jelu i piću mogu zapadati nazad, dodirivati uvulu i zadnji zid ždrela i izazvati nagon za povraćanje ili gađenje.
Relativno je često oboljenje, javlja se najčešće u osoba srednjih godina, bez obzira na pol.
Etiologija bolesti je utvrđena. Papilitis predstavlja inflamaciju i uvećanje listastih papila prouzrokovanu lokalnim iritacijama od destijuir^nih zuba i neprikladnih protetskih radova.
Ove promene na jeziku rede nastaju kao posle- dica inflamacije ždrela koja se širi na ova područja.
Kliničke promene su ograničene na bočnu straJ nu jezika gde se vide uvećane i prominentne listaste papile u: obliku bradavičastih, glatkih, tamnocrvenih čvorića. Rede se na papilama, vide i ulceracije koje mogu biti veoma bolne. Bolovi zrače u uvo, bazu jezika i grlo. Pokreti jezika su ograničeni, pa se javljaju smetnfe pri jelu i govoru.
Lečenje se sastoji u uklanjanju iritacije.