Oštećenja oralnih tkiva električnom strujom
Oštećenja oralnih tkiva električnom strujom su mahom akcidentalna (nehotična). Ona nastaju pri-j menom električne struje raznim terapijsko-dijagno- ] stičkim zahvatima. Blažeg intenziteta i manjeg značaja su oštećenja koja izaziva električna struja nastala u usnoj duplji pri protetskom zbrinjavanju materijalima od metala različitog potencijala.
Najčešća oštećenja električnom strujom su ona koja nastaju pri elektroforezi lekova odnosno katodnoj galvanizaciji. reda oštećenja galvanskom strujom koja nastaju u toku: elektrokauterizacijeJ elektrodesikacije, ignipunkcije i ispitivanja vitalite- ta zuba.
Oštećenja oralnih tkiva u toku elektroforeze ili. katodne galvanizaćije nastaju samo u slučaju ako aktivna elektroda u toku aplikacije nije dovoljno zaštićena gazom. Težina oštećenja zavisi od intenziteta struje i trajanja njenog dejstva. Pri manjim intenzitetima (od 6 do 10 mA) koja traju kraće nastaje samo hiperemija i otok. Promene nastaju samo na
tkivima koja su u neposrednom kontaktu sa aktivnom elektrodom. Oštećena mesta su izrazito bolna.
Ako je struja iznad tog intenziteta i ako duže traje, na mestu dodira sa elektrodom javlja se i lezija epi- tela. Nastala lezija je oblika elektrode i veoma bolna. Okolna sluzokoža je intenzivno crvena i otečena.
Pri znatno jačim intenzitetima struje, usled oslobađanja toplote struja će izazvati promene slične opekotinama trećeg stepena. Ta oštećenja su u obliku nekroze koja se može kombinovati sa uglje- nisanjem. Ove lezije zahvataju i dublja tkiva, pa su i subjektivne tegobe znatne, a epitelizacija se odvija vrlo sporo i dugo traje. Zarastanjem ovih lezija ostaju ožiljci čijom refrakcijom nastaju deformacije i funkcionalni poremećaji.
U ustima se pod određenim uslovima stvara struja koja ugrožava oralna tkiva. To se događa ako su pri protetskom zbrinjavanju korišćeni različiti metali. Tako se stvara galvanska baterija. Jačina stvorene struje zavisi od potencijala metala. Ukoliko je razlika u potencijalu veća, i stvorena struja će biti jačeg intenziteta. Utvrđeno je da stvaranje i intenzitet struje zavisi i od rastojanja odnosno položaja tih metala, kao i od elektrohemijske reakcije pljuvačke. Produkcija elektriciteta zavisi i od stepena poliranja protetskih nadoknada. Stvaranje struje se povećava ukoliko je površina metala protetskih nadoknada slabije polirana.
Stvorena galvanska struja dovodi najčešće samo do izvesnih senzacija u obliku peckanja, žarenja, utmulosti, gorčine i slično. Bolesnici imaju metalan ukus u ustima. Na oralnoj sluzokoži najčešće ne postoje nikakve objektivne promene. To se može objasniti time što je stvorena struja veoma blagog intenziteta, tako da nije u stanju da izazove inflama- ciju ni leziju epitela. U neposrednoj blizini preotet- skih metalnih nadoknada mogu se javiti pigmenti- sana mesta. Ove pigmentacije su vidljive i golim okoma nastaju kao posledica elektroforeze metala koji su prisutni u materijalima iz kojih su izrađene protetske nadoknade. Na ovaj način nastaje elektro- foreza jona: zlata, cinka, kalaja, srebra i drugih.
Dugotrajan nadražaj oralnog epitela koji prouzrokuje galvanska struja manjeg intenziteta može prouzrokovati pojačanu keratinizaciju epitela. Sluzokoža na tim mestima postaje tvrda, suva i menja boju, pa postaje bela. Na ovaj način se može javiti i prava leukoplakija.
Uklanjanjem galvanske baterije iz usta i pri naknadnom protetskom zbrinjavanju u kojem se koristi materijal istog potencijala, sve promene se potpuno gube i sluzokoža dobija normalan izgled. Izuzetno su promene ireverzibilne i perzistiraju i pored uklanjanja metala koji su bili uzročnici.
Ova oštećenja je moguće izbeći ako se pri protetskom zbrinjavanju koristi isti materijal pri čemu se isključuje i stvaranje galvanske struje.