Oštećenja usne duplje nikotinom
Oralna oštećenja izazva nikotin i neki drugi sastojci duvana, ali i toplota dima koji se stvara pri pušenju. Zbog toga je ispravnije govoriti o oralnim pro- menama u pušača, a ne o oštećenjima nikotinom.
Ispitivanja sprovedena na 100 pušača prosečne starosti 36 godina koji su prosečno pušili 16 godina po 26 cigareta dnevno, pokazala su da si; oštećenja kod njih nastala na rumenom delu usana, nepcu i jeziku, pa i ostalim delovima oralne sluzokože. Qve promene su uočene i prvi put opisane još 1926. godine, pod nazivom Stomatitis nicotinica.
Promene na usnama javljaju se na mestu gde bolesnik drži cigaretu. Ove promene su u vidu ma- nje-više ograničene belosivkaste promene koja se javlja na donjoj usni. Izuzetno, mesto na usni gde bolesnik uvek drži cigaretu, može biti i mrke boje. Na tim-estima nastaje hiperkeratoza i zadebljanje rožastog sloja epitela. Ove plake su okrugle, prečni- ka do nekoliko milimetara do jednog centimetra. Leže u nivou epitela Hl ¡su blago uzdignuteiznad njega. Epitel na tim mestima je suv i gladak. Kod strasnih pušača rumeni deo usana u celini je bel i- čast, dok se u epitelu vide zapaljene mukozne žle- zde u vidu sitnih crvenih tačkica.
Sluzokoža nepca u pušača je eritematozna. Kao i nasušni nastaju promene sitnih pljuvačnih mukoznih žlezda koje se uvećavaju, uz obliteraciju izvodnih kanala. Promenjene pljuvačne žlezde Se vide u onliku crvenih papula oivičenih beličastim prstenom koji je lako uzdignut iznad okolne sluzokože. Palule su veličine pola milimetra a centralni deo im je uvučen.
Promene ha jeziku pušača se manifestuju uvećanjem li orožavanjem končastih jezičnih papila. Uvećane jezične papile podsećaju na čekinje. Zbog toga jezik pušača postaje beličast. Izuzetno, usled prebojevanja duvanskim pigmentom jezik postaje mrk i podseća na crni jezik (Lingua nigra). Nabeli- častoj osnovi se vide crvene tačke koje su zbog kontrasta u boji jako uočljive. Te crvene tačke predstavljaju uvećane pečurkaste jezične papile.
Promene oralnog epitela na obrazu su u vidu opalescencije. Sluzokoža obraza je izrazito suva i podložna oštećenjima. Ove promene su najizraženije u predelu okluzalne linije.
Zubi pušača se boje mrko. Duvanske pigmentacije i prebojenost uzba najizraženije su na prednjim zubima, i to na njihovim oralnim površinama. Duvanske naslage se skidaju ručnim instrumentima i abrazivnim pastama. Kod hroničnih pušača zubi mogu trajno promeniti boju.
Subjektivne tegobe pušača su neznatne. Većina se žali na gorčinu u ustima. Ove tegobe su najizraženije ujutro. Od ostalih simptoma izražena je rapa- vost oralne sluzokože t Smanjena salivacija. Kod strasnih pušača oseća se intenzivan zadah iz usta na duvan. U oko 20% pušača javlja se i smanjeno luče
nje pljuvačke. Sluzokoža u ovih bolesnika postaje suva i podložna mehaničkim i dragim oštećenjima.