Stomatitis ganraenosa (gangrenozni stomatitis)
To je putridno infektivno oboljenje koje pooči- nje na sluzokoži obraza, a zatim zahvata obraze, usne pa i vilične kosti. Bolest se naziva još i Stoma- titis ulcem-gangrenosa ili noma.
Stomatitis gangraenosa je relativno retko obo- ljenj. Bolest se dovodi u vezu sa higijenskim, ekonomskim i socijalnim uslovima. U toku drugog svetskog ratai neposredno posle njega, u nekim koncentracionim logorima su opisane prave epidemije nome. U nas je krajem prošlog rata u intervalu od tri godine lečeno samo u jednoj zdravstvenoj ustanovi 16 obolelih od nome.
Noma se unekoliko češće javlja na dalekom i stoku i u Africi nego u Evropi. To se dovodi u vezu sa higijenskim i drugim uslovima. Stomatitis gangraenosa se javlja najčšće u dece od dve do 10 godina. Rede se javlja u odraslih. Obično su to izgladne- le, iznurene i malokrvne osobe. Bolest počinje najčešće posle preležanih infektivnih bolesti: šarla- ha, boginja, tifusa i malarije. Noma prati i neke krvne diskrazije (akutnu leukemiju i agranulocitozu), a rede nastaje posle trovanja živom i bizmutom.
U materijalu uzetom sa mesta najtežeg razaranja tkiva uvek se bakteriološki mogu dokazati Bor- relia Vincenti i bacillus fusiformis i drugi brojni anaerobi i aerobi.
Noma počinje na obraznoj sluzokoži, i to najčešće kod ugla usana. Na tom mestu se najpre javi jedan mehurić ispunjen mutnim i žućkastim sadržajem. Prskanjem ovog mehurića nastaje sivozelena ulceracija. U ovoj fazi bolesti već se može opipati infiltrat, koji zahvata sva tkiva po celoj debljini obraza. Spolja na koži se obično već stvara crna mrlja. Ona nije oštro ograničena prema okolini, već se difuzno gubi u okolno tkivo.
Ovi procesi se odvijaju relativno brzo. Samo nekoliko dana od pojave infiltracije, nastaje putridno raspadanje koje zahteva celu stranu lica, usne, očne kapke pa čak i nos. Ni vilična kost nije pošteđena. Vilična kost ogoli, razmekšava se i otpada u vidu sekvestara, ostavljajući teške defekte. Zubi se na oboleloj strani razlabave i ispadaju. Klinička slika je dramatična. Posle potpunog uništenja svih tkiva obraza, otvorena usna duplja zjapi, a gornja i donja vlica su ogolićene. Iako su veoma teška, razaranja su obično bezbolna. Raspadanje tkiva prati intenzivan smrad, koji se širi u okolini bolesnika. temperatura može biti povećana, ali se često dešava da su bolesnici afebrilni.
se daje intramuskulamo u obliku Procain-penicilli- na-a.
Vitamin C se daje bolesnicima u obliku injekcija. U lečenju nome se primenjuju i ivitamini B kompleksa.
Nastali defekti se uklanjaju reparativno-rekon- struktivnim hirurškim zahvatima.