PEMPHIGOID MUCOSAE ORIS
Pemfigoid oralne sluzokože je hronično recidivirajuće bulozno oboljenje koje zahvata sluzokožu usta, oka i polnih organa. Vrlo retko se lokalizuje na koži. Bolest se javlja u starijih osoba, češće obolje- vaju žene. Taj odnos je skoro 2:1 u korist žena.
ETIOLOGIJA
Etiologija oboljenja je nepoznata, ali se navode i neki uzroei za koje se smatra da mogu imati uzročnu vezu kao što su: hormonski disbalans, neke traume i psihički stresovi.
Hormonski disbalans se uzima kao vrlo značajan etiološki agens. Kao potvrda toj tezi služi činjenica da se bolest najčešće javlja kod žena za vreme menopauze. Traume, i to naročito mikrotraume, veoma često imaju direktan uticaj na nastanak bolesti. To su one traume koje nastaju pri jelu i govoru. Psihički stresovi imaju takođe neku etiološku vezu sa ovim oboljenjem, utvrđeno je da i terapija u ovom pravcu može dati pozitivne rezultate. Smatra se da Pemphigoid mucosae oris može biti i autoimuna bolest. Autoimuna priroda pemfigoida dokazana je i objašnjava se tako što su imunofluorescentnim ispitivanjima utvrđena antitela koja su selektivno vezana za bazalnu membranu.
KLINIČKA SLIKA
Osnovna promena je bula, koja se javlja na sluzokoži tvrdog i mekog nepca i gingivE Bule se rede javljaju na sluzokoži obraza i poda usne duplje. Izu-s zetno retko su lokalizovane na jeziku.
Bule su velike, svetle, ispunjene seroznom tečnošću, ali mogu biti i tamne, zbog krvarenja u njima. Po prskanju bula ostaju erozije pokrivene fibri- noznim eksudatom. Erozije su nepravilnog oblika i okružene su hiperemičnom zonom. Erodovane površine zarastaju sa ožiljkom.
Promene na gingivi podsećaju na deskvamativ- ni gingivit. Gingiva je inflamirana i po njoj se nalaze erodovane površine pokrivene fibrinoznim eksudatom. Erozije su nepravilnog oblika i okružene su hiperemičnom zonom. Erodovane površine zarastaju sa ožiljkom.
U oko 75% obolelih se javljaju i promene na oku koje počinju blagim konjuktivitom, a završavaju se teškim promenama na rožnjči, pa i slepilom.
Vrlo retko se mogu javiti promene i na ostalim sluzokožama (nosa, vagine, rektuma).
LEČENJE
Osnovni stomatološki terapijski zahvat sastoji se u uklanjanju zubnih naslaga (dentalnog plaka i zubnog kamenca) i uspostavljanju optimalne oralne higijene. U težim slučajevima, naročito ako su izražene promene u oku, koristi se i lečenje kortikoste- roidima.
U lečenju obolelih koriste se i imunosupresiv- na sredstva kao što su cilosporin i azotioprin.