ORALNE PROMENE U TOKU AGRANULOCITOZE (AGRANULOCYTOSIS)
Agranulocitoza je krvna diskrazija u toku koje se znatno smanjuje ukupan broj leukocita, a granu- lirani leukociti skoro potpuno iščezavaju. Bakterijskog je porekla, ali je često izazivaju neki lekovi: aminopirin, kinin, sulfopreparati, benzol, neki antibiotici, citostatici i drugi.
Smatra se da agranulocitoza može nastati i usled nedostatka Bl2 vitamina ili folne kiseline koji su neophodni za normalno sazrevanje granulocita. Tako se agranulocitoza pojavljuje u tih bolesnika pojavljije u tih bolesnika udružena sa pemicioznom anemijom.
Agranulocitoza počinje naglo sa temperaturom, groznicom, bolovima u mišićima, mukom i povraćanjem.
Početak oralnih promena je karakterističan po intenzivnim bolovima u ustima i grlu. kasnije nastaje difuzno crvenilo oralne sluzokože sa petehijalnim krvarenjima. Ova krvarenja su najintenzivnija na nepčanoj sluzokoži.
Gingiva je izrazito crvena, otečena i krvari na najmanji dodir, česte su ulceracije na gingivi.
Rede se javljaju ulceracije po oralnoj sluzokoži. nelada se ulceracije šire u dubinu sve do kosti. U najtežim slučajevima nastaje čak i nekroza alveolarne kosti, sa klaćanjem i ispadanjem zuba. Usled nekroze javlja se i veoma jak i neprijatan zadah iz usta.
Agranulocitoza je veoma slična akutnim leukemijama. Slične su oralne, ali i ekstraoralne promene, pa se diferencijalna dijagnoza teško postavlja. Diferencijalna dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze i kliničkog izgleda gingive. Agranulocitoza najčešće nastaje usled intoksikacije lekovima (aminopirinom, sulfonamidskim preparatima i slično). Pozitivan anamnestički podatak od bolesnika o primanju ovih lekova razrešava diferencijalno-dijagnostičku dilemu.
Gingiva je u toku akutne leukemije izrazito hiperplastična, što se rede događa u toku agranulocitoze.
Lečenje obolelih se sastoji u uklanjanju uzroka koji je doveo do agranulocitoze. Primenjuje se uspešno i transfuzija krvi.
Zbog opasnosti od sekundarne infekcije, bolesnicima se daju velike doze antibiotika. Na taj način antibiotici preuzimaju ulogu granulocita. Antibiotici se primenjuju sve dotle dok se granulociti ne pojave u perifernom krvotoku.
Lokalna stomatološka terapija ima za cilj da bolesnicima olakša subjektivne tegobe i spreči teže komplikacije. Koriste se blagi neiritirajući antisep- tici uz oprezno uklanjanje naslaga sa zuba.