Oralne promene u starosti
Starost bolesnika spada u faktore rizika za oboljenja parodoncijuma. U starijih osoba nastaje atrofija gingive, ogolićenje vrata i korena zuba, smanjenje visine alveolarne kosti, migracija, klaćenje i ispadanje zuba. Povlačenjem desni intrdentalni prostori postaju prazni i tako se stvaraju retencioni prostori za akomulaciju dentalnog plaka. Pojačano stvaranje dentalnog plaka prouzrokovaće inflama- ciju gingive.
Karakteristične kariozne lezije se javljaju na vratu i korenu zuba. Nedostatak oralne higijene favorizuje karijes i ubrzano gubljnje zuba.
Oslabljena funkcija žvakanja nastaje usled atrofije mastikulame muskulature. Poremećaji funkcija nastaju i usled gubitka zuba, neprikladnih protetskih nadoknada i rasklaćenosti zuba.
Starije osobe biraju hranu određene konzistencije, pa izostaje fiziološko čišćenje zuba i to pogoduje stvaranju dentalnog plaka. Ovi bolesnici čvršću hranu izostavljaju i zbog rasklaćenosti zuba. Poremećaji u funkciji žvakanja dovode i do avita- minoze.
Nedostatak oralne higijene. Starije osobe zbog psihičkih frustracija i drugih uzroka zapostavljaju ličnu, pa i oralnu higijenu. Posledice su poznate.
Desikacija i smanjenje elastičnosti tkiva nastaje kao fenomen vezan za propustljivost ćelijskih opni. Tkivo se isušuje i oralni epitel postaje tanji. Keratinizacija epitela se menja, pa je i repara- toma sposobnost tkiva smanjena.
Smanjeno lučenje pljuvačke kod starijih osoba nastaje usléd atrofije pljuvačnih žlezda i poremećene funkcije žvakanja. Ovome doprinosi či
njenica da starije osobe više koriste medikamente, pa i one koji smanjuju lučenje pljuvačke. Oko četi- ristotine lekova utiče na ovu funkciju. Takvi su tekovi koje starije osobe često koriste kao: antidepre- sivi, antihistaminici, sedativi, diuretici, brojni kardiaci i lekovi za korekciju krvnog pritiska.
Smanjeno lučenje pljuvačke otežava žvakanje, gutanje i govor. Smanjuje se osećaj ukusa. Izražen je fetor iz usta. Usled smanjenja količine pljuvačke poremećena je funkcija T-ćelija, što utiče na imunitet. ovo olakšava pojavu bakterijskih i virusnih infekcija. Ubrzo se razmnožavaju i gljivice.
Pojava predkanceroznih stanja i malignih tumora. Ovi su fenomeni česti u starijih osoba, a nastaju iz napred pominjenih uzroka, gde u prvi red dolaze poremećaji u cirkulaciji i istanjenosti epitela, koji je izložen iritacijama.
Sve napred navedene činjenice valja uvek uzimati u obzir pri proceni patofiziološkog stanja u usnoj duplji i utvrđevanju etiološke dijagnoze bolesti. Stomatolog mora modifikovati svoj rad i prola- goditi ga starijim osobama. Pored stručnog znanja, rad sa starijom osobom zahteva mnogo pažnje, strpljenje i razumevanja.