Vibraciona ili sulkusna metoda pranja zuba
Ova metoda pranja zuba naziva se vibraciona ili sulkusna metoda. Naziv vibraciona dobila je zbog toga što se prilikom različitih položaja i pokreta četkicom za zube istovremeno vrše i male vibracije. Metoda se naziva sulkusna jer se prilikom pranja zuba vlakna četkice unose i u gingivalni sul- kus, tako da se dentalni plak odstranjuje i sa dela zuba koji se nalazi apikalno od ivice gingive.
Prilikom pranja zuba po Basovoj metodi, glava četkice se postavlja paralelno sa nizom zuba i pod uglom od 45° na uzdužnu osovinu zuba. Taj ugao bi mogao da bude i nešto manji, ali je važno da vlakna četkice leže u gingivalnoj trećini krunice zuba i da deo vlakana četkice svojim vrhom delimično prodire u gingivalne sulkuse ili parodontalne džepove (ukoliko su oni prisutni). Istovremeno vlakna treba da prodiru i u interdentalne prostore.
Pranje zuba počinje tako što se u odgovarajućem položaju četkica pritisne ka gingivi, tako da vrhovi vlakana četkice prodiru u gingivalni sulkus i interdentalni prostor. Prilikom toga se vrši i blaga vibracija vlakana četkice, a čitava četkica se pome- ra samo za nekoliko milimetara napred-nazad. Važno je da se pri tome četkica ne diže niti odvaja od zuba. Pranje zuba po ovoj metodi obavlja se sistematski u predelu od tri do četiri zuba. U svakom takvom regionu treba napraviti oko 20 opisanih pokreta napred-nazad.
Prvo se počinje čišćenje vestibulamih površina molara u jednoj polovini gornje vilice. Četkicu za zube treba postaviti tako da njen vrh bude nekoliko milimetara distalnije od poslednjeg molara. Zatim se četkica stavlja na zube i oni se čiste na opisani način.
Po završenom čišćenju vestibulamih površina zuba u ovom regionu četkica se premešta u predeo premolara i očnjaka. Vlakna četkice koja su najbliža dršci treba da leže na distovestibulamoj površini očnjaka.
Čišćenje vestibulamih površina gornjih prednjih zuba vrši se na sledeći način: četkica se postavi tako da vlakna leže na vestibulamim površinama
Čišćenje palatinalnih površina vrši se tako što se četkica za pranje zuba postavi paralelno sa zubnim nizom sa palatinalne strane, tako da sc vrh četkice nađe nekoliko milimetara pa poslednjeg mola- ra. etkica treba da naklapa ugao od 45 sa uzdužnom osovinom zuba. Vlakna četkice tada leže na molari- ma i premolarima. Pokreti četkicom su identični; kao na v^stibularnim površinanja zuba. Zatim se ičetkica pomera napred tako da se obuhvati region očnjaka i premolara. išćenje palatinalnih površina bočnih zuba u suprotnoj polovini vilice’vrši se na identičan način.
Za čišćenje palatinalnih površina prednjih gornjih zuba položaj četkice je sledeći: četkica se postavlja uspravno, tako da vrhovi vlakna leže na gin- givi i njalo na palatinalnoj površini zuba, paralelno sa uzdužnom osovinom zuba. Vrhovi vlakana koja se nalaze najbliže dršci Četkice treba da prodru u gingivalni sulkus. Zatim ,se vrše isti pokreti četkicom kao i u drugim’regiohima vffica. ‘
Čišćenje zuba u pojedinim regionima u mandi- buli se vrši na isti način kao i u maksili. I u mandil buli treba čistiti blokove od po tri zuba, a u svakom bloku primeniti po 20 opisanih pokreta.
Kada su očišćene sve vestibulame i oralne površine zuba u obe vilice, prelazi se na čišćenje oklu- -zalnih zuba. etkicu treba položiti tako da vrhovi vlakana leže u fiSurama premolara i molara i snažno je pritisnuti u njih, a zatim vršiti kratke pokrete napred-nazad.
. Prilikom primene Basove metode za pranje zuba, najčešće se greši u tome što se vrhovi vlakana četkice postavljaju na gingivu, a ne u gingivalni sul- kus. Tako se ne odstranjuje dentalni plak iz gingil valnog sulkusa.
Česta greška prilikom primene Basovog načina pranja zuba je i da se vrhovi vlakana postavljaju na krunicu zuba nekoliko milimetara od gingive, ume- sto da prodiru u gingivalni sulkus. Na taj način dentalni plak u gingivalnom sulkusu ostaje neodstra- njen.
Ova greška je relativno česta. Pri svakom kontrolnom pregledu stomatolog mora da proveri da li bolesnik primenjuje ispravnu tehniku pranja zuba. Bojenjem dentalnog plaka (ukoliko postoji) treba bolesnika remotivisati zapažljivjp održavanje oralne higijene i striktno pridržavanja uputstava u pravilnoj tehnici pranja zuba.
Glavni nedostatak ove metode je što je prilično komplikovana za primenu, pa je potrebno dosta vremena daje bolesnici savladaju.