UKLANJANJE TVRDOG ZIDA PARODONTALNOG DŽEPA
Delovanje na parodontalne džepove je nekada moguće tek ako se u toku terapijskog postupka ukloni tvrdi zid parodontalnog džepa. To se često događa ako se destruktivni procesi odvijaju u predelu račvanja korenova zuba. Delovanje na parodontalne džepove i uklanjanje patološki izmenje- nog tkiva u cilju delovanja na ove destruktivne procese je vrlo otežano zbog posebne lokalizacije i otežanog pristupa. Zbog toga je prognoza destruktivnih procesa koji su lokalizovani u predelu račvanja korenova loša.
Zavisno od lokalizacije patološkog procesa u predelu račvanja korena, kao i stepena destrukcije kosti i stanja gingive u tom predelu, u delovanju na ove parodontalne džepove koriste se: gingivektomi- ja, modifikovana Vidmanova režanj operacija, apikalno pomereni režanj i drugi zahvati.
Na parodontalne džepove koji su lokalizovani u interradikulamom predelu deluje se na taj način što se uklanja tvrdi zid parodontalnog džepa.
Odstranjivanje tvrdog zida parodontalnog džepa sastoji se u odstranjivanju dela zuba, odnosno korena ili pak čitavog zuba. Pre odstranjivanja dela zuba, odnosno korena, neophodno je izvršiti endo- dontsko lečenje zuba. U okviru toga valja razmutiti sledeće elemente:
-značaj očuvanja preostalog dela zuba,
-mogućnost njegovog krišćenja u protetske svrhe (kao nosača mosta i slično),
-mogućnost da se planirani zahvat izvede,
-položaj zuba u nizu i njegov buko-oralni nagib,
-stabilnost preostalog dela zuba koji je zavi- stan od stanja parodoncijuma,
-divergenciju ili konvergenciju kao i dužinu korena,
-mogućnost endodontskog lečenja i
-spremnost bolesnika na saradnju u održavanju oralne higijene.
Odstranjivanje parodontalnih džepova eliminacijom njihovog tvrdog zida postiže se na četiri načina:
-bisekcijom odnosno separacijom zuba,
-hemisekcijom zuba