• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
Vaš internet lekar
No Result
View All Result

UTVRĐIVANJE PROGNOZE ZA POJEDINE ZUBE U OSOBA SA PARODONTOPATIJOM

UTVRĐIVANJE PROGNOZE ZA POJEDINE ZUBE U OSOBA SA PARODONTOPATIJOM

U obolelih od parodontopatija, posle postavlja­nja dijagnoze, donosi se prognoza u smislu:

–             trajanja bolesti,

–             toka bolesti, kakav će biti ishod lečenja i

–             prognoza reagovanjana primenjenu terapiju.

U obolelih od gingivita prognoza se pravi zavi­sno od intenziteta inflamacije. prognoza je povoljna ukoliko je inflamacija jedini proces prisutan u tki­vu.

Na prognozu utiče i to koliko bolesnik sarađuje i koliko uspešno sprovodi oralnu higijenu.

Ukoliko bolesnik ima neko sistemsko obolje­nje onda će prognoza zavisiti i od uspešnog delova- nja na to osnovno oboljenje.

Pre donošenja prognoze moramo odgovoriti na neka pitanja:

Treba li preduzeti lečenje?

Koliko će trapija biti uspešna?

Da li će preostali zubi biti sposobni da prihvate dodatni pritisak od planiranih protetskih radova?

Često se događa da se u bolesnika sa parodon- topatijom donosi odluka o vađehju zuba samo na osnovu kliničkog pregleda ili rendgenograma. Tako se mogu dogoditi stručne greške i da se ekstrahiraju i zubi koji bi još dugo mogli da ostanu u funkciji.

Zbog toga je pre preduzimanja lečenja obole- log parodoncijuma potrebno utvrditi prognozu za pojedine zube koristeći više činilaca.

Prilikom utvrđivanja prognoze za pojedine zu­be u osoba sa obolelim parodoncijumom i donoše­nja odluke za ekstrakciju zuba uzimaju se u obzir:

–             količina izgubljene kosti,

–             tip destrukcije kosti,

–             brzina koštane razgradnje,

–             oblik korena zuba,

–             dužina korena zuba,

–             odnos dužine dela zuba u kosti i dela van nje,

–             ugroženost susednih zuba,

–    položaj i značaj zuba u zubnom nizu i funk­cionalni zahtevi,

–             opšte zdravlja bolesnika i starost,

–             saradnja bolesnika i

–             labavljenje zuba.

Tek posle razmatranja svih ovih faktora i njiho­ve analize, donosi se odluka da li se neki zub može sačuvati ili se mora ekstrahirati.

Količina izgubljene kosti. Odluka o prognozi zuba donosi se tek pošto se izvrši procena količine izgubljene kosti. To znači da valja utvrditi da li pre­

 


 

 

ostali — sačuvani deo kosti pruža dovoljnu potporu zubu ili ne. Odluka o tome donosi se na osnovu komparativne analize, kliničkog nalaza i rendgeno- grafije.

Tip destrukcije kosti. Prognoza zuba zavisi od tipa destrukcije kosti. Horizontalni tip koštane de­strukcije prouzrokuje ravnomeran gubitak alveolar­ne kosti. Ovaj tip koštane destrukcije se odvija po­stepeno. Zbog toga je u slučaju horizontalne koštane destrukcije prognoza zuba dobra.

Kosi tip resorpcije kosti se odvija veoma brzo i ugrožava opstanak zuba u vilici, jer brže dostiže apikalnu regiju i brže slabi potporu zuba. Tako će u slučaju kose destrukcije kosti i prognoza zuba biti loša.

 

Brzina koštane razgradnje. Koštana razgradnja u toku parodontopatije se razvija različitom brzi­nom. Za prognozu zuba značajan je tok koštane raz­gradnje. Ukoliko je tok resorpcije kosti izrazito brz, prognoza će biti lošija nego ako se proces resorpcije kosti razvija usporeno.

Oblik korena zuba. Prognoza zuba zavisi i od oblika korena. To naročito važi za molare. Molari sa razmaknutim ili divergentnim korenovima imaju bolju prognozu od molara čiji su koreni konvergent­ni i kupasti.

Dužina korena zuba. Prognoza pojedinih zuba u obolelih od parodontopatije zavisi i od dužine ko­rena. Stoje dužina korena zuba veća i prognoza zu­ba biće bolja. Ovo je razumljivo, jer pri istom stepe- nu resorpcije kosti, manje će biti ugrožen zub sa dužim korenom nego zub čiji je koren kraći.

 

Odnos dužine dela zuba u kosti i dela zuba van nje. Prognoza pojedinih zuba zavisi i od odnosa du­žine dela zuba u kosti i dela zuba van nje.

Ugroženost susednih zuba. Nekada prognoza pojedinih zuba zavisi i od destruktivnih procesa ko­ji se odvijaju u predelu susednih zuba. Destrukcija kosti oko jednog zuba može da ugrožava i susedne zuba. Od toga zavisi i prognoza susednih zuba. Tu činjenicu valja uzeti u obzir prilikom odluke o prog­nozi jednog zuba.

Položa i značaj zuba u zubnom nizu i funkcio­nalni zahtevi. Na prognozu zuba u osoba sa paro- dontopatijom znatno utiče i mesto gde se zub nalazi u vilici, kao i njegov odnos prema ostalim prisutnim zubima. Tu je posebno značajno i to kakvi se funk­cionalni zahtevi planiraju za taj zub. Neki zub može biti od izuzetne važnosti za sidrenje kukice proteze ili kao nosač mosta. Tada treba proceniti da li će do­tični zub moći da odgovori novoj planiranoj nameni i da li će moći da bude sačuvan.

Opšte zdravlje bolesnika i starost. Prilikom do­nošenja prognoze za pojedine zube mora da se uzme u obzir postojanje opštih oboljenja i starost bolesnika. Opšte zdravstveno stanje i starost menja- ju reaktivnost organizma pa i parodoncijuma što bitno utiče na prognozu pojedinih zuba. Ukoliko oboleli od parodontopatije boluje od nekog opšteg oboljenja ili su to izrazito stare osobe, onda će i prognoza pojedinih zuba biti lošija.

Saradnja bolesnika. Od velikog značaja za utvrđivanja prognoze je i spremnost bolesnika za saradnju. Tu je od posebne važnosti da li bolesnik održava oralnu higijenu i da li se pridržava ostalih uputstava lekara. Ukoliko su u pitanju bolesnici koji se ne pridržavaju uputstva lekara i slabo održavaju oralnu higijenu, i prognoza zuba će biti lošija. Prog­noza pojedinih zuba će biti dobra uz ostale uslove, ukoliko bolesnici održavaju dobru oralnu higijenu.

Labavljenje zuba. Na odluku o prognozi jed­nog zuba ne utiče bitno stepen labavljenja zuba, već uzrok zbog koga se labavljenje javilo. Ako je uzrok labavljenja zuba traumatska okluzija i inflamacija u periodoncijumu, onda se takvo labavljenje relativ­no lako može odstraniti primenom odgovarajućih terapijskih mera, pa će i prognoza zuba biti dobra. Ukoliko je klaćenje zuba nastalo kao posledica de­strukcije alveolarne kosti, gde se na klaćenje zuba

Možda će vaszanimati

KIRETAŽA PARODONTALNIH DŽEPOVA (OBRADA PARODONTALNIH DŽEPOVA)

APARATI SA MLAZOM VODE za održavanje oralne higijene

ODRŽAVANJE ORALNE HIGIJENE POMOĆU PRANJA ZUBA ČETKICOM

terapijski malo ili nimalo ne može uticati, onda će i prognoza za pojedine zube biti lošija.

Pri donošenju prognoze za jedan zub, pored to­ga što treba uzeti u obzir stepen klaćenja zuba, mora se uzeti u obzir stanje parodontalnih džepova u pre- delu tog zuba. Procenjuju se karakteristike paro­dontalnih džepova u pogledu njihove:

–             dubine,

–             nivoa pripojenog epitela,

–             količine izgubljene kosti i

–             vrste parodontalnog džepa.

Od značaja je i morfologija zuba i to:

–             morfologija korena zuba,

–    koliki je i kakav pristup furkacijama i prisutnost udubljenja odnosno izbočenja na gleđi.

Preporučuje se donošenje privremene odnosno provizorne prognoze. Definitivna prognoza se do­nosi tek posle uspešno obavljene prve faze lečenja.*

Donošenje prognoze u paradontopatiji nije jed­nostavan postupak. Prognoza zuba se zasniva na više činjenica. Utvrđivanje prognoze parodontopa- tije zahteva dosta vremena, kao i dobro poznavanje svih činilaca koji mogu uticati na prognozu. Za do­nošenje prognoze pojedinih zubapotrebno je i znat­no iskustvo.

Ukoliko se prognoza paradontopatije određuje kod bolesnika koji je već lečen, od pomoći može da bude i reagovanje tkiva parodoncijuma na dosadaš­nje lečenje. Ako je reakcija tkiva bila povoljna i prognoza je bolj.

Kriterijumi za ekstrakciju zuba usled parodon-« topatije treba da su strogi. Valja imati u vidu da uz pravilno lečenje i ounu saradnju bolesnika, zubi mogu dugo vremena obavljati svoju funkciju, čak i kada je parodoncijum znatno oštećen.

Previous Post

USPOSTAVLJANJE DOBRIH OKLUZO-ARTIKULACIONIH ODNOSA BRUŠENJEM ZUBA

Next Post

ODRŽAVANJE ORALNE HIGIJENE POMOĆU PRANJA ZUBA ČETKICOM

Slični članci

KIRETAŽA PARODONTALNIH DŽEPOVA (OBRADA PARODONTALNIH DŽEPOVA)

KIRETAŽA PARODONTALNIH DŽEPOVA (OBRADA PARODONTALNIH DŽEPOVA) Kiretaža parodgltalnih džepova je terapijski zahvat kojim se u okviru druge faze lečenja obolelih...

Read more

APARATI SA MLAZOM VODE za održavanje oralne higijene

APARATI SA MLAZOM VODE za održavanje oralne higijene Takvi aparati se mogu koristiti kao pomoćno sredstvo za održavanje oralne higijene....

Read more

ODRŽAVANJE ORALNE HIGIJENE POMOĆU PRANJA ZUBA ČETKICOM

ODRŽAVANJE ORALNE HIGIJENE POMOĆU PRANJA ZUBA ČETKICOM Pranje zuba četkicom je najčešće primenjivani i najefikasniji način održavanja oralne higijene. Da...

Read more

USPOSTAVLJANJE DOBRIH OKLUZO-ARTIKULACIONIH ODNOSA BRUŠENJEM ZUBA

USPOSTAVLJANJE DOBRIH OKLUZO-ARTIKULACIONIH ODNOSA BRUŠENJEM ZUBA     Brušenje zuba je najčešće primenjivana meto­da za uspostavljanje okluzalnog uravnoteženja, od­nosno dobrih...

Read more

BRUŠENJE ZUBA U CENTRALNOJ OKLUZIJI

BRUŠENJE ZUBA U CENTRALNOJ OKLUZIJI Brušenje u položaju centralne okluzije vrši se sa ciljem da se odstrani traumatski kontakt zuba...

Read more

BRUŠENJE ZUBA U POLOŽAJU RETROPULZIJE

BRUŠENJE ZUBA U POLOŽAJU RETROPULZIJE Traumatski kontakt u položaju retropulzije naj­češće se javlja na bukalno krenutim i mezijalnim na- gibnim...

Read more
Load More
Next Post

ODRŽAVANJE ORALNE HIGIJENE POMOĆU PRANJA ZUBA ČETKICOM

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

stitna zlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

trachisan

Efikasan tretman bola u grlu

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.