Kako izlečiti prekomerno znojenje
Prekomerno znojenje, odnosno hiperhidroza, predstavlja jedan veoma čest problem kako u dečjoj medicini, tako i u mediini odraslih.
Prekomerno znojenje može da bude u regiji ispo aksile, odnosno pazuha (aksilarno) , u regiji dlanova (palmarno), i u regiji tabana (plantarno).Takodje, pojedini pacijenti navode da problem prekomernog znojenja može da zahvati i ostale regije tela.
Znojne žlezde mogu da budu apokrine, odnosno epokrine,. Apokrine žlezde su deset puta veće od ekrinih. Počinju da funkcionišu posle puberteta. Nalaze se u predelu pazuha, anogenitalnom predelu, oko pupka, bradavica ali mogu biti rasute i po trbuhu, grudima i licu.
Zanimljivo je da su mlečne žlezde u stvari modifikovane apokrine žlezde. Sekret stvaraju kontinuirano, a do izlučivanja dolazi usled mentalnih i emocionalnih stimulusa.
Bez mirisa je a neprijatan miris nastaje kasnije pod dejstvom bakterija. Apokrine žlezde kod čoveka nemaju nikakvu fiziološku funkciju osim što predstavljaju sekundarnu seksualnu karakteristiku.
Ekrine žlezde se nalaze samo kod nekih majmuna i čoveka. Izvodni kanal se otvara na površini kože u vidu pore. Za razliku od apokrinih ekrine žlezde su rasute po čitavoj koži a posebno su gusto raspoređene po dlanovima i tabanima.
Znoj se stvara stalno ali od vremenskih prilika i temperature tela zavisi količina. Čovek u ekstremnim uslovima za 24 sata može izlučiti i do 12 litara znoja.
Prekomerno znojnje kako iz ekrinih tako i iz apokrinih žlezda može da predstavlja ogroman problem za pacijenta.
Prilikom rukovanja, ukoliko su dlanovi oznojeni pacijenti imaju veoma veliki strah od okoline, i razvijaju često anksiozne sindrome.
Takodje, komponenta neprijatnog mirisa, kako zbog prekomernog razvoja bakterija, tzako i iz apokrinih žlezda je česta indikacija zašto se pacijenti javljaju lekarima.
Lečenje prekomernog znojenja obuhvata higijenske metode, održavanje besprekorne higijene, epilaciju i depilaciju, primenu talkova i antiperspiranata.
Medjutim, kod velikog broja pacijenata, ni jedna od metoda ne daje rezultate, te se pacijenti u očaju javljaju lekarima.
Dva su načina lečenja koja dolaze u obzir, hirurško, koje podrazumeva operaciju simpatektomiju, odnosno isecanje simpatičkih nerava u regiji grudnog koša, i na taj način se postiše da žlezde prestaju da luče znoj, medjutim operacija kao takva je prilično invazivna i mora da se radi obostrano. PAcijentima je nretko skupa i podrazumeva da se radi u uslovima opšte anestezije, što pacijentima predstavlja veoma veliki problem.
Zato u poslednje vreme, postoji jedan metod koji je superioran u odnosu na sve ostale, a to je nehirurško, neivazivno lečenje prekomernog znojenja.
U ove svrhe se koristi BOTOX, preparat za koji je većina pacijenata čula da se koristi u svrhe podmladjivanja.
Botoks preparat predstavlja toksin bakterije Clostridium botulinum koji ima usko specifičan mehanizam delovanja na same znojne žlezde u svim regijama kože.
Botoks se može koristiti u regijama paziha, dlanova i tabana, ali i ostalih regija tela.
Tretman traje pola sata, podrazumeva aplikovanje botoksa u kožu regije koja se prekomerno znoji.
Delovanje Botoksa je oko 8 meseci do godinu dana, u za to vreme pacijenti prestaju da luče znoj odnosno SVE tegobe apsolutno prestaju.
Ukoliko i Vi imate problem sa prekomernih znojenjem budite slobodni i kontaktirajte nas na brojeve telefona koje vidite.
U najkraćem mogućem roku dobićete savet o prekomernom znojenju i načinima lečenja.
Moram da napomenem da su efekti u 100 % slučajeva odnosno kod SVIH pacijenata postoje odlični rezulati.
Dr sci med Dragan Stojićević, specijalista hirurgije