Urasli nokat
Šta je to urasli nokat?
Zašto nastaje urasli nokat? Kako se leči urasli nokat?
Urasli nokat je bolno stanje koje se najčešće pojavljuje na palcu stopala ali se može pojaviti i na bilo kom drugom prstu. Obzirom na anatomski položaj, veličinu i stepen opterećenosti urasli nokat je najčešće na placu i sam pojam „uraslog nokta“ se obično povezuje sa palcem stopala.
Šta je to urasli nokat?
Urasli nokat nastaje kada se ivica nokta savija na taj način da urasta u susedno tkivo ispod kože palca. Može nastati samo sa jedne strane ili sa obe strane nokta u zavisnosti od stepena oštećenja nokta.
Zašto nastaje urasli nokat?
Postoji nekoliko faktora koji mogu dovesti do nastanka uraslog nokta.
- Nepravilno sečenje nokta ( nepravilna nega nokta ) tj zaobljivanje ivica nokta koji nakon toga menja pravac tokom rasta te se savija ispod kože i okolno tkivo
- Loša higijena stopala i prstiju
- Iregularna i loša obuća koja pravi veliki pritisak na ivice prsta te mehanički dovodi do savijanja nokta
- Povrede nokta
- Nepravilan hod i stav
- Genetska predispozicija
Postoje takođe određena zanimanja koja imaju veliku predispoziciju za nastanak uraslog nokta.
- Balet
- Kontakatni sportovi koji mogu dovesti do povrede nokta kao npr kikboks
- Fudbaleri i drugi sportovi kod koji se nosi uska obuća
- Vozači
- Vojnici
Koji su simptomi uraslog nokta?
Potoje određeni simptomi i znaci koji vam mogu ukazati da postoje znaci uraslog nokta i tako vam olakšati da što pre se javite vašem lekaru i hirurgu.
- Crvenilo na ivicama oko nokta
- Bol
- Otok
- Pojava gnoja sa ivica nokta
- Granulaciono tkivo ( u narodu popularno kao „divlje meso“ )
- Izmenjen izgled nokta
Kako se dijagnostikuje urasli nokat?
Ukoliko imate neke od gore navedenih simptoma hirug će vrlo lako postaviti dijagnozu samim kliničkim pregledom i dobrom anamnezom. Retko kada su potrebne dodatne analize i snimanja. Retk ose primenjuje rtg snimak nokta a uzimanje krvne slike je potrebno samo u slučajevima uznapredovalih infekcija nokta sa velikom količinom gnoja.
Kako se leči urasli nokat?
Urasli nokat je MEDICINSKO STANJE te u tom smislu ne postoji lečenje od stane kozmetičara i pedikira. Ovakvi tremtmani obično samo odlažu ono što je neizbežno a to je hirurška intervencija.
Do hirurške intervencije u slučaju pojave gnoja i crvenila biće vam date preporuke za pretretman radi smirivanje upale, jer dokle god je akutna upala i gnoj intervencija se izvodi sa rizikom.
To su regularna higijena, previjanje povidon jodom, hipermangan kupke, alkoholne obloge, eventulano neka antibiotska krema, upotreba peroralnih antibiotka i slično…Tretman pre operacije zavisi od kliničkog stanja, izgleda nokta i zavisi od pacijenta do pacijenta.
Hirurško lečenje uraslog nokta?
Hirurška intervencija lečenja uraslog nokta je kraktkotrajna operativna procedura sa kojom se u preko 80% slučajava rešava trajno ovo stanje. Kažemo u preko 80% slučajeva jer i po svetskoj proceduri postoji određeni stepen recidiva tj ponavne pojave uraslog nokta naročito u slučajevima kada ovo stanje dugo traje i kada je nokat toliko oštećen tj mesto odakle raste nokat.
Intervencija se izvod u uslovima lokalne anestezije , tako da je bezbolna, traje između 20 do 30 minuta.
Za lečenje se primenjuje nekoliko tehnika a izbor tehnike zavisi od stanja i izgleda nokta.
- Vađenje urasle nokatne ploče, nokta, i kiretaža (čišćenje)
- Klinasta reskecija nokta sa ili bez ušivanja
- Kompletno uklanjanje nokta sa ili bez resekcije granulacionog tkiva
Nakon intervencije previjaćete nokat na dva do tri dana po datom savetu, ukupno od oko 10 dana, a nakon toga ćete nastaviti sa održavanjem higijena . Ukoliko postoje konci isti se skidaju za 2 nedelje nakon intervencije, a u slučaju plasiranja resorpitvnih konaca isti će sami otpasti. Dalja nega će se održavati po savetu. Vraćanje svakodnevnim aktivnostimanakon operacije se postiže 24 sata nakon intervencije, a sportu nakon 3 nedelje, nekada i ranije, što je naravno sve individulano.
Ukoliko i vi imate problema sa urasim noktom slobodno nas kontaktirajte radi saveta, zakazivanja pregleda ili tretmana:
Dr Đorđe Nedeljković 064 2555 252
Dr Dragan Stojićević 069 21 61 336