Lorazepam – anksiolitik (benzodiazepin)
Lorazepam |
| lorazepam |
ATC | DDD | Trudnoća |
N05BA06 | ! 0 0,0025 g | D |
JKL | Oblik i pakovanje | Dojenje |
1 07 1 710 | tabl. 30 po 1 mg | Izbegavati |
1 07 1 711 | tabl. 20 po 2,5 mg |
|
SASTAV
1 tableta sadrži 1 mg, odnosno 2,5 mg lorazepama DEJSTVO
Lorazepam je benzodiazepinski derivat koji, poput ostalih benzodiazepina, u centralnom nervnom sistemu olakšava delovanje glavnog inhibitornog transmitera, gama aminobuterne kiseline. Već u malim dozama izaziva popuštanje psihičke napetosti, stabilizuje vegetativni nervni sistem i povoljno utiče na najrazličitije psihosomatske reakcije. Pri tome je naročito očigledan njegov anksiolitički efekt. Pošto isključuje emocionalne faktore, pre svega je delotvoran pri uklanjanju emocionalno i psihički uslovljenih oboljenja. Budući da deluje već u malim dozama, uglavnom nema ozbiljnijih neželjenih efekat
INDIKACIJE
Lorazepam tablete koriste se za kratkotrajnu terapiju primarnih i sekundarnih stanja psihičke napetosti praćenih strahom i u lečenju insomnije (nesanice). Daje se i u premedikaciji, pre hirurških ili obimnijih stomatoloških intervencija.
Injekcije lorazepama koriste se u terapiji akutnih anksioznih stanja, za kontrolu i prekid epileptičnog statusa, kao premedikacija u pripremi bolesnika za hirurške intervencije i kao dodatni lek u antiemetičkim koktelima za bolesnike na hemioterapiji
DOZIRANJE I NAČIN PRIPREME
Lorazepam je moguće davati peroralno, intramuskulamo i intravenski. Među parenteralnim putevima pogodniji je intravenski.Lorazepam tableteUobičajena peroralna doza u terapiji anksioznih oboljenja iznosi 2 do 6 mg, ali ukupne dnevne doze mogu dostići i 10 mg. Dnevna doza deli se u 2-3 pojedinačne, od kojih večernja doza treba da bude najveća. U tečenju insomnije, jednokratno, pred spavanje, daje se 1 do 4 mg lorazepama. U preoperativnoj pripremi daje se 2-3 mg lorazepama veče pred intervenciju, a ako je neophodno, naredno jutro daje se još jedna, nešto niža doza. Alternativni pristup je da se 2-4 mg aplikuje peroralno 1 do 2 časa pre hirurške intervencije.
U stomatološkoj premedikaciji, lorazepam se daje u dozi 1-2,5 mg, 90-120 minuta pre intervencije.
U lečenju starih i iscrpljenih osoba, ukupnu dnevnu dozu lorazepama treba smanjiti približno Za oko 50 %.
Deca starosti 5 do 13 godina, u preoperativnoj hirurškoj pripremi, a u zavisnosti od telesne mase, dobijaju 60 minuta pre operacije 0,5-2,5 mg lorazepama (50 pg/kg)
NEŽELJENA DEJSTVA
U izuzetnim slučajevima, u početku lečenja ili pri velikim dozama javljaju se blagi umor, pospanost, nezainteresovanost i vrtoglavica, koji prolaze tokom lečenja ili posle smanjivanja doze. Izuzetno se javlja suvoća usta, mišićna slabost i ataksija. Ove pojave mogu da se izbegnu individualnim prilagođavanjem doze.
Vrlo retko opisuje se paradoksalno reagovanje na lorazepam, koji i se manlfestuje uznemirenošću, agitacijom, mentalnom konfuzijom i smetnjama vida.
Nagli prekid dugotrajne terapije lorazepamom može biti praćen konvulzijama, koje je moguće uspešno kupirati fenobarbitonom ili intravenskim diazepamom.
KONTRAINDIKACIJE
Lorazepam ne treba primenjivati u osoba preosetljivih na lekove iz grupe benzodiazepina ili na konstituense koji se koriste za formu- lisanje njegovih farmaceutskih oblika, u bolesnika sa insuficijencijom plućne funkcije i u osoba sa glaukomom ili miastenijom gravis.
UPOZORENJA I NAPOMENE
Lorazepam, kao monoterapiju, ne treba davati bolesnicima sa primarnom depresijom ili; akutnom psihozom.
Terapijska primena lorazepama u bolesnika sa kompromltovanom bubrežnom ili; hepatičnom funkcijom mora biti obazriva, započeta malim dozama, uz stalno praćenje terapijskog efekta.
Ne preporučuje se davanje lorazepama deci mlađim od 12 godina starosti.
Osobe koje se leče lorazepamom imaju smanjenu toleranciju na alkohol i druge depresore CNS.
Trudnoća i dojenje
Davanje lorazepama u trudnoći i tokom dojenja nije kontraindlkovano, ali lek treba koristiti samo ako za to postoji apsolutno terapijsko opravdanje. Ne treba ga primenjivati u prvom trimestru trudnoće,
dok primena leka sa ciljem sedacije pred porođaj može iziskivati potrebu za oksigenacijom novorođenčeta.
Uticaj na sposobnost upravljanja motronlm vozilima I mašinama Kao i kod drugih lekova sa delovanjem na CNS, tokom tečenja lorazepamom dolazi do umanjenja psihofizičkih sposobnosti. Lekar i farmaceut dužni su da upozore bolesnika da za vreme uzimanja leka izbegava upravljanje motornim vozilom ili rukovanje mašinama.
NAČIN ČUVANJA
Tablete Lorazepam treba čuvati u originalnom pakovanju, zaštićeno od svetlosti, na sobnoj temperaturi i van domašaja dece.
ROK UPOTREBE
Naznačen je na pakovanju leka
NAČIN IZDAVANJA
Lek se može izdavati samo uz lekarski recept.
PAKOVANJA
30 tableta po 1 mg 20 tableta po 2,5 mg
PROIZVOĐAČ
HEMOFARM A.D. – ZORKA-PHARMAA.D.-Šabac