Nadutost trbuha-meteorizam
Nadutost trbuha-meteorizamNadutost trbuha-meteorizam, koji je još poznat i po nazivu flatulencija i narodskim rečnikom rečeno vetrovi odnosno gasovi, predstavlja neprijatan simptom koji se definiše kao pojava velike količine gasova u trbuhu, tačnije u crevima. Sem toga što osoba ima osećaj naduvenosti, može bit i socijalno neprihvatlj, a takođe može dovesti do pojave grčeva i/ili bolova.
UZROK NASTANKA:
Moramo napomenuti da svaka osoba u sopstvenim crevima IMA određenu količinu gasova koja nastaje, pod normalnim okolnostima, kao posledica razlaganja sastojaka iz hrane bakterijama koje su normalni i prirodni ,,stanovnici” naših creva.
1) Ubedljivo najčešći uzrok je ,,halapljivo” uzimanje hrane, kada se guta i velika količina vazduha, poznatija kao-AEROFAGIJA;
2) Oslobađanje ugljen-dioksida i vodonikovih jona prilikom prolaska hrane kroz želudac;
3) Fermentacija ostataka hrane u crevima;
4) Prelazak gasova iz krvi u creva, kroz zid creva;
5) Generalno usporeniji rad creva i sledstveno loše varenje;
6) Nefunkcionalni spazam ( grč ) kao posledica poremećene crevne motorike u sklopu zatvora ( opstipacije ) i ,,nervoznih creva” ( iritabilni kolon) praćen prolivom;
Upravo zbog tog grča, ako se ne ukloni na vreme, na mestu iznad njega se nakupljaju ,,lopte” gasova koje izazivaju osećaj nadutosti u tom delu trbuha.
Možemo reći i da uzrok nastanka prvenstveno zavisi od hrane koju jedemo kao i od vrste bakterija koje razlažu hranu, te eventualno prisutnog nekog funkcionalnog oboljenja, tipa: gastritis, nedostatak enzima pankreasa, intolerancija laktoze ( šećera ), i drugi.
KLINIČKA SLIKA:
Veoma raznolika, zavisno od samog uzroka.
Najčešće se javlja osećaj težine i pritiska u želudcu obično jako brzo posle obroka, uz povećanu količinu vazduha ( gasa ) u početnom delu želudca, vrlo verovatno kao posledica gutanja istog. Javlja se i tupi bol svuda po trbuhu kuda prolazi debelo crevo, odnosno u bilo kom delu debelog creva, mada su istraživanja pokazala da je najbolnije mesto završetak debelog creva.
SASTAV GASOVA:
A) Azot-najveća količina;
B) Vodonik-količinski odmah posle azota; pa slede:
C) Ugljen-dioksid;
D) Kiseonik;
E) Metan.
HRANA KOJA NAJVIŠE UTIČE NA STVARANJE GASOVA:
Sveži hleb, krastavci, kupus, crni i beli luk, žitarice, pasulj, boranija ,grašak, soja, sočivo, masni mlečni produkti, gazirana pića, veštački zaslađivači.
DIJAGNOSTIKA:
Laboratorijske analize, UZ ( ultrazvuk ) trbuha, eventualno endoskopsko ispitivanje digestivnog trakta.
TERAPIJA:
PRIMARNO, PROMENA NAČINA ISHRANE I ŽIVOTNIH NAVIKA ( izbegavati ,,fast food”, tj. brzu hranu!!! );
REGULACIJA RITMA PRAŽNJENJA STOLICE;
HRANA bogata CELULOZNIM VLAKNIMA ( 30 grama DNEVNO-INTEGRALNO BRAŠNO, MUSLI npr. );
PRAVILNO KOMBINOVANJE OBROKA ( uz meso NE krompir, brašno, testenina i pirinač; SAMO kuvano i sveže povrće; ako je hrana bogata UGLJENIM HIDRATIMA-ŠEĆERIMA, NE MESO, nego opet POVRĆE-sveže ili kuvano).
PROBIOTICI;
SIMETIKON/DIMETIKON;
SPASMOLITICI, tipa: Buscopan, No-Spa.
PREPORUKE:
I Pri spremanju jela, treba koristiti dodatke jelu kao što su: đumbir, komorač, kim, anis;
II Ne jesti halapljivo, pažljivo žvakati, i ne piti veliku količinu tečnosti tokom jela;
III Izbegavati hranu koja stvara gasove, kao i ležanje posle jela;
IV Ako su gasovi i/ili bolovi veoma izraženi, odnosno jaki, staviti na stomak flašu napunjenu toplom vodom ili peškir;
V Masiranje trbuha u trajanju od 5 minuta u smeru kazaljke na satu od donje-desnog dela trbuha, ka gornje-levom delu, i naniže levo;
VI Čaj od kamilice ili nane u koji je dodat kim ili đumbir takođe ima povoljan efekat.
I za kraj, jedna zanimljivost. Pre nego što je uvedeno ,,čišćenje” pred operativni zahvat, zbog mešavine vodonikovih jona i metana, ukoliko se upotrebljavao neki elektrohiruški instrument, moglo je doći i do prave eksplpzije, koja je u znatnoj meri mogla da ošteti creva, pa čak i druge unutrašnje organe.
Dr med. Mihajlo Balić
{loadposition mihailobalic}