Akne (bubuljice)
Akne, ili bubuljice predstavljaju veoma čest estetski problem, naročito kod adolescenata, ali se mogu javiti bilo kada tokom života, i gotovo da nema osobe na planeti koja se sa njima nije susrela makar jednom. u najvećem broju slučajeva, akne ne predstavljaju naročiti problem, ali nekada mogu da budu izvor veoma velikog stresa, pa i psihičkih teškoća.
Pojedini podaci pokazuju da se akne nešto češće javljaju kod pripadnika muškog, nego kod pripadnika ženskog pola.
Akne nastaju kada se izvodni kanal lojnih žlezda koje se nalaze u koži zapuši sekretom, bilo usled prekomerne produkcije, ili zbog orožavanje samog izvodnog kanala, pa dodje do nakupljanja pomenutog sekreta u dubljim slojevima kože. Kada sama žlezda pukne zbog prekomerne količine nakupljenog sekreta, on se izliva i dolazi do infekcije bakterijom Propinebacterium acnes, pa nastaju tipične karakteristike u vidu crvene, upaljene kože koja može da zagnoji i veoma je bolna.
U najvećem broju slučajeva, akne su potpuno benigno stanje koje prolazi samo od sebe uz pridržavanja par saveta prirodnog lečenja, medjutim, nešto redje, akne mogu da nastanu usled upotrebe odredjenih lekova, poput pilula za kontracepciju, kortikosteroida, i tada mogu da se pojave i udruženi simptomi sa njima.
Lice bi trebalo prati sa odgovarajućim sapunom koji ne isušuje kože, jer ukoliko se koža isuši, onda se reaktivno stvara još više sebuma i stanje može da se pogorša.
Izlaganje suncu može da poboljša akne, ali nije retko ni da se nakon izlaganja suncu stanje pogorša, pa je poznat i sindrom oktobarskog pogoršanja kože.
Dodaci ishrani sa velikom količinom joda i boravak u vlažnim sredinama trebalo bi da se izbegavaju.
Kreme za negu kože bi trebalo da budu nemase i da ne opterećuju kožu (najbolje je koristiti gelove kod muškaraca, i hidratantne kreme kod žena).
Nikako ne bi trebalo dodirivati lice, jer to samo pogoršava stanje. Dodirivanjem lica se rasejavaju bakterije, i stimulišu se lojne žlezde da luče sebum.
Uzmite jednake delove sušenog čička, koprive, hajdučke trave, broća, ehinacee i korena maslačka pa od toga napravite oparak. Pijte po jednu šolju čaja jednom do dva puta dnevno.
Očistite lice nanoseći ga nad činiju 5-10 minuta, a glavu pokrijte peškirom. Osušite lice i nanesite ružinu ili zovinu vodicu, destilovani hamamelis ili čaj od nevena. Možete upotrebiti i toplu vodu u koju ste dodali par kapi tinkture nevena.