Kako se izvodi uklanjenje mladeža radiotalasnim nožem?
(ko je kandidat za intervenciju, priprema za intervenciju i postintervencijski tok)
U ovom tekstu ćemo nešto malo više reći o procesu uklanjanja mladeža radiotalanim nožem i na koji način se pacijenti ponačaju pre, za vreme i nakon intervencije. Namerno pominjemo samo mladež, jer je to najčešća intervencija koja se izvodi. Ovaj postupak je gotovo identičan za skoro sve intervencije i promene koje se uklanjaju.
Svako ko ima neku promenu na koži koja mu smeta iz estetskih ili medicinskih razloga može biti kandidat za intervenciju uklanjanja putem radiotalasnog noža. Od ove intervencije se izuzimaju trudnice i žene dojilje.
Pacijenti koji su na dugotrajnoj antikoagulantnoj terapiji mogu se podvrgnuti tretmanu uz saglasnost ordinirajućeg lekara-interniste, iako moćemo reći da je sama intervencija radiotalasnim nožem beskrvna procedura. Pacijenti sa pejsmejkerom nisu kandidati za intervenciju radiotalasnim nožem. Posebna opreznost se pridaje pacijentima koji imaju potvrđenu alergiju na neki anestetik.
Nema neke specifične pripreme pacijenta za intervenciju. Dovoljno je samo da ste dovoljno motivisani za proceduru i da ste nakon razgovora sa lekarom shvatili sve benefite procedure uklanjanja. radiotalasnim nožem.
Svaka intervencija radiotalasnim nožem može se izvesti u uslovima loklane anestezije u ordinaciji tj sali za intervencije vašeg lekara.
Nakon pripreme operativnog polja antiseptičkim sredstvom, a u takvim sterilnim uslovima najmanjom mogućom iglom se plasira lokalna lidokainska anestezija. Nakon što se sačeka par minuta da koža “utrne” pristupa se intervenciji. Kod pacijenata koji su jako senzitivni i plaše se uboda bilo kakve injekcione igle, može se predhodno staviti lokalna krema za anesteziju te se na taj način i sama procedura ubadanja iglom za anesteziju obezboljava.
Potom se pod paciejnta stavlja antena za radiotalase čime se postiže pravilno usmeravanje radiotalasa i pristupa se intervenciji. Lekar odlučuje koji se vrsta nastavka instrumenta koristi za uklanjanje promene a u skladu sa medicinskim indikacijama. Može se koristiti lopatica, igla, kugla, omča ili u specifičnim situacijam kombinacije više instrumenata.
U zavisnosti od tipa i veličine promene sama procedura uklanjanja traje par minuta dok lekar ne postigne željeni efekat i ne ukloni promenu.
Nakon same intervencije na mestu gde je bila promena možete primetiti crvenilo i eventulano žućkastu prebojenost što je posledica same intervencije uklanjanja. Ova prebojensot zavisi od dubine do koje je morala da se skine promena. Takođe možete osećati neku blagu nelagodnost i peckanje nakon prestanka dejstva lokalna anestezije, ali je ona minimlna i brzo prolazi.
Nakon intervencije daje vam se savet za negu rana. Rane održavajte čistim, bez kontakta sa prljavštinom, eventulano dobijate preporuku za korišćenje neke od loklanih antibiotskih krema. U danima nakon intervencije očekuje se postpeno otpadanje krastica i “dolazak” nove mlade kože na mestu intervencije. Na mestu promene u dužem vremenskom toku može ostati samo blaga promena prebojenosti kože koja se tretira lokalnim kremama. U bronim studijama je potvrđeno da je ožiljak nakon radiotalasnog uklanjanja znatno manji nego nakon drugih procedura. Ipak neke stvari zavise i od vaše predispozicije za stvaranje ožiljaka, stanja kože, postintervencijske nege itd. Infekcije nakon uklanjanja radiotalasnim nožem su retke.
Ukoliko imate mladeže ili druge promene na koži koje vam prave estetske smetnje slobodno nas kontaktirajte za dodatne informacije i dogovore:
dr med Đorđe Nedeljković 064 2555 252
dr med Dragan Stojićević 069 21 61 336
Dr Đorđe Nedeljković, speciijalista hirurgije