Groznica Zapadnog Nila
West Nile virus (virus Zapadnog Nila) je jedan od članovi roda flavivirusa za koje se zna da uzrokuju bolest kod ljudi.
Virus Zapadnog Nila se na ljude prenosi sa komaraca.
West Nile virus može zaraziti konje, ptice, pse i druge sisare. Međutim, divlje ptice su optimalni domaćini za ovaj virus.
West Nile virus potiće iz Afrike i Azije. Godine 1999, prijavljen je prvi slučaj West Nile virusne bolesti u Njujorku i od tada se bolest širi Severnoameričkim kontinentom.
West Nile virus uzrokuje ozbiljne kliničke manifestacije u oko 1% osoba koje su inficirane, s povećanim morbiditetom i mortalitetom kod osoba starijih od 50 godina.
Kod hospitalizovanih pacijenata , neurološke posledice od virusa zapadnog Nila su teška slabost, a oko 10% bolesnika razvija kompletnu paralizu.
Jedan od 150 West Nile virusnih infekcije rezultira encefalitisom ili meningitisom, a smrtnost od je 3-15%. Osobe starije od 75 godinasu naročito ugrožene.
Manje od 1% osoba koje su inficirane West Nile virusom razvije tešku bolest; a sa srednje teškim oblikom bolesti, mortalitet je čak do 15%
NAročito su ugrožene starije osobe. Poodmakla dob je najveći faktor rizika za neurološke bolesti, naročito kod osoba starijih od 75 godina.
Statistički podaci pokazuju da ne postoji razlika u obolevanju izmedju polova, a naročito su starije osobe sklone obolevanju od ove infekcije.
Kako se manifestuje groznica Zapadnog Nila?
Inkubacija za West Nile virus je oko 5-15 dana.
Simptomi blage infekcije mogu trajati 3-6 dana i uključuju pojavu povišene telesne temperature u oko 20% slučajeva.
Ostali simptomiobuhvataju mučninu, anoreksiju, slabost, mialgija, glavobolja, bol u leđima, osip, bol u očima, i povraćanje
Simptomi težih bolesti uključuju tešku mišićnu slabost, paralizu, fotofobiju (osetljiovost na svetlo), epinapade i promene mentalnog stanja, respiratorne simptome, a na koži se javljaju eritematozne, makulopapulozne ili druge ospe koje se javljaju na vratu, trupu, rukama, ili nogama.
Znakovi encefalitisa i meningoencefalitisa mogu da se javet. Oni uključuju promene mentalnog stanja, kao što je zbunjenost, ukočenost, ili koma. Takodje, mogu da se jave slabost lica, duple slike, gubitak vida, smanjen osećaj ukusa, slabost mišića, smanjen osećaj, hiperrefleksiju i pozitivni patološki refleksi (npr., Babinski znak, Hoffman znak).
Kako se postavlja dijagnoza groznice Zapadnog Nila?
Anamneza sa kliničkkim pregledom je osnov u postavljanju dijagnoze.
Od analiza se radi kompletna krvna slika koja može pokazati povišene, ili normalne vrednosti leukocita.
U slučaju encefalitisa, hiponatrijemija (sniženi nivo natrijuma) mogu biti prisutni. Komplikacije u vidu sindrona neodgovarajuće sekrecije ADH (SIADH) mogu da se jave.
Lumbalnom punkcijom mogu da se pronadju povišeni proteini i leukociti.
Serološko testiranje obuhvata utvrdjivanje nivoa imunoglobulina M (IgM) u serumu.
Lažno pozitivni rezultati mogu se pojaviti zbog bliskog odnosa West Nile virusa sa drugim flavivirusima.
U akutnoj bolesti, kompjuterizovana tomografija (CT) ne pokazuju nikakve znakove
Kako se leči groznica Zapadnog Nila?
Na žalost ne postoji adekvatna terapija kod ovog oboljenja.
Lečenje obuhvata adekvatnu fizikalnu terapiju kod pacijenata koji su imali oboljenja centrlanog nervnog sistema.