Prehlada – ono što treba da znate (simptomi, nastanak i lečenje)
Prehlada je virusna infekcija sa kojom se sreće većina ljudi svake zime.To je najčešća zarazna bolest, pogađa gornje disajne puteve i poznata je kao nasofaringitis, rinofaringitis ili akutna viroza. Prosečno osoba oboli 2-3 puta godišnje dok deca oboljevaju i češće 6-12 puta, posebno deca u kolektivima(vrtići,škole)
Kako prepoznati prehladu i razlikovati je od oboljenja slicne simptomatologije kao što su grip ili alergijski rinitis?
Simptomi prehlade su kijanje, zapušen nos, upaljeno grlo, kašalj i oni su uglavnom posledica imunoloskog odgovora organizma a manje posledica oštećenja tkiva od strane virusa, što će reći da prehlada nije opasna, uglavnom se spontano povlači u roku od par dana, retko je praćena visokom temperaturom i bolovima u telu, čak ponekada prelezana može i da dovede do stimulacije imunog odgovora..
Prehladu izaziva preko 200 virusa i to, zajedno sa njihovom sklonošću ka mutacijama je glavni razlog zašto ne postoji adekvatna vakcina protiv prehlade. U najvećem procentu i sa najvećom virulentnošću izazivači prehlade su rinovirusi koji se prenose direktnim kontaktom sa obolelim, vezuju za humane ICAM-1 receptore i aktiviraju medijatore zapaljenskog procesa koji uzrokuju simptome prehlade. Virusi se obično prenose udisanjem ili gutanjem kapljica koje ga sadrze, ako se nalazimo u blizini obolele osobe ili preko kontaminiranih predmeta, tako da je osnovna mera zaštite upravo fizičko sprečavanje virusa da dopru do sluzokoze disajnih puteva nošenjem maske i odgovarajućom higijenom ruku. Ono što može da se u preventivi preporuči jesu preparati sa cinkom, koji mogu i da prorede broj godišnjih ponavljanja prehlade, beta glukani, extrakt ploda zove, ekstrakt korena južnoafričke muškatle dok sam vitamin C moze neznatno da skrati dužinu trajanja bolesti…takodje, korisnim se pokazalo i ispiranje sluzokože nosa slanim rastvorima, posebno onim koji u sebi sadrže cink bitno je i utopljavanje tela. Kada nas prehlada savlada, preporučuje se mirovanje, unos dovoljno tečnosti i simptomatska terapija antipireticima,analgeticima, po potrebi antitusici i dekongestivi…
Dok prehlada obično nema komplikacije, grip(influenca) ima težu kliničku sliku poput visoke temperature(izmedju 38-40 stepeni C), jake glavobolje, bolova po celom telu, umora i opšte slabosti organizma koja može da traje i do 3 nedelje, kašalj je jak i često sa komplikacijama, dok je kijanje i zapušenost nosa prisutno u manjoj meri. O komplikacijama koje ga prate treba posebno voditi računa kod starije populacije i imunološki kompromitovanih osoba, tako da je pozeljno obratiti se lekaru na vreme.Epidemiološka istraživanja su pokazala da se grip redovno pojavljuje oko Nove godine, tako da je poželjno pravovremeno vakcinisanje u oktobru da bi se postigao adekvatan i pravovremeni imunoloski odgovor organizma na virus gripa.
Treće oboljenje, srodne simptomatologie je alergija koju karakteriše curenje iz nosa, kijanje u serijama, svrab u nosu i očima, kao i suzenje očiju, sekret je u ovom slučaju bistar i vodenast dok je kod prehlade viskozniji.
poželjno je napraviti razliku izmedju navedenih oboljenja radi preduzimanja odgovarajucih terapijskih koraka, saveta ili usmeravanja pacijenta lekaru.
Autor
mr.ph Stanosevic Jelena,apoteka Filly Farm,Beograd