Efikasan tretman bola u grlu
Većina akutnih infekcija gornjeg respiratornog trakta koje su najčešće izazvane virusom influence ili adenovirusima počinju kao infekcije ždrela i tonzila.
U određenom broju slučajeva na akutnu virusnu infekciju nadovezuje se bakterijska infekcija najčešće izazvana: Streptococcus ß haemolyticus gr. A, Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Staphilococcus aureus i Moraxella catarrhalis.
Najčešće je pored zapaljenja palatinalnih tonzila prisutna i inflamacija sva tri sprata ždrela.
U ranom stadijumu bolesti prisutna je hiperemija tonzila, a daljim napredovanjem bolesti može doći do deskvamacije epitela i taloženja fibrina na tonzilama, pa čak i do nekroze tonzilarnog tkiva.
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, orofaringoskopije i bakteriološkog nalaza i labarotorijskih pregleda. Bolest se obično razvija za nekoliko sati, a klinička slika zavisi od virulentnosti uzročnika, individualne imunološke otpornosti organizma i uzrasta pacijenta.
Simptomi su: bol u grlu, otežano gutanje, povišena temperatura, bol u uvu, limfadenopatija na vratu, fetor ex ore i trizmus. Bol u grlu i otežano gutanje su dominantni simtomi na koje se pacijenti žale. Prilikom izbora terapije lekari uvek imaju u vidu ove simtome.
Antibiotsku terapiju po Safordovom vodiču za antimikrobnu terapiju iz 2013 godine treba započeti amoksicillinom 50-90mg/kg/dan. Kod pacijenata alergičnih na peniciline terapiju treba započeti makrolidima. Terapija amoksicilinom trebalo bi da traje deset dana.
Racionalna upotreba antibiotika ne podrazumeva ne korišćenje ili ne prepisivanje antibiotka, već pravilan izbor antibiotika i njegovo pravilno doziranje za određenu bolest prema svetskim vodičima, imajući u vidu najčešće prouzrokovače infekcija. Važan je i odgovarajući vremenski period korišćenja antibiotika za određenu bolest.
Efikasan tretman bola u grlu postiže se Trachisanom, lekom koji sadrži kombinaciju aktivnih supstanci koje ispoljavaju analgetsko i antimikrobno dejstvo.
Tirotricin – antibiotik koji se nalazi u lozengama Trachisana deluje isključivo lokalno, tako da nema merljivu resorpciju kroz sluznicu. Zbog toga je lokalna upotreba antibiotika u obliku lozengi bezbedan način lečenja upale ždrela.
Potreban je oprez kod pacijenata koji su alergični na neku od supstanci leka, kod dece mlađe od 12 godina ili ukoliko postoje rane u usnoj duplji ili ždrelu.
Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo. O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.
Prof. dr Jovica Milovanović, Klinika za otorinolaringologiju, Klinički Centar Srbije, Beograd