Otkriven je hormon koji štiti ćelije koje luče insulin
Istraživači sa Univerziteta Duke su pronašli zaštitini hormon koji je sličan insulinu, a proizvodi se unutar beta ćelija pankreasa koje inače luče i insulin. Novi hormon može da stimuliše sekreciju insulina, ali i da štiti ćelije koje ga sekretuju od toksina, ćelija ubica i ostalih štetnih faktora.
Ova studija je objavljena u časopisu Cell Metabolism i može da otvori put ka daljim istraživanjima u prevenciji i lečenju dijabetesa tip I i II.
Istraživači su ovaj hormon, TLQP-21, dali dijabetičnim miševima koji su imali genetsku predispoziciciju da razviju dijabates tip II i videli su da postoji značajno poboljšanje nivoa insulina i manje smrti beta ćelija Langerhansovih ostrvaca.
“Ovo otkriće može da bude veoma značajno na polju istraživanja dijabetesa, jer hormon TLQP-21 čuva rezervoare insulina i njegovih ćelija za budućnost” rekao je Christopher B, profesor na pomenutom Univerzitetu.
Iako su istraživači pomenuti hormon testirali samo na dijabetesu tip II, plan je da se testira i na dijabetesu tip I.
Dijabetes tip I predstavlja autoimunu bolest (organizam pravi antitela protiv sopstvenih tkiva) i kod njega dolazi do propadanja ćelija koje luče insulin, dok je tip II karakterisan otpornošću tkiva na delovanje insulina.
TLQP-21 je veoma sličan hormonu koji se proizvodi u organima za varenje, glukagonu-sličan-peptid-1 (GLP-1). “U studijama sa životinjama, u kojima su korišćeni lekovi koji stabilizuju pomenuti hormon, nije bilo neželjenih dejstava i sve životinje su imale dobar apetiti i unosile su normalnu količinu hrane.”
Sledeći korak je da se pronadje lek koji će stimulisati beta ćelije da luče više hormona TLQP-21, ili da se razvije stabilnija forma hormona koji bi se direktno davao.