Šta je Bebi-frendli?
Sistem Baby-friendly (bejbi-frendli) – „prijateljski prema mami, prijateljski prema bebi“ – omogućuje boravak mame i bebe u istoj sobi od porođaja pa sve do izlaska iz bolnice.
On je namenjen zdravim porodiljama i bebama. Moguće gaje, u povoljnim okolnostima, ostvariti i nakon porođaja carskim rezom.
Ovakav smeštaj obezbeđuje uslove za nesmetano dojenje „na zahtev“, tj. kad god beba poželi tokom dana i noći, što je sasvim prirodno.
Optimalno je da u sobi nije smešteno više od 3-4 porodilje sa bebama i daje pedijatrijska sestra uvek „nadohvat ruke“. Ona je zadužena da porodilji pomogne oko nege deteta i da je u toku boravka obuči u samostalnom radu. Stoga se u svakoj sobi nalaze kadica, pribor za negu beba i stolovi za prepovijanje, gde se obavljaju i sve ostale procedure vezane za bebu (obrada pupka, uzimanje analiza, vakcinacija).
U odeljku za „Baby-friendly“ svi navedeni postupci se obavljaju pred majkama uz davanje potrebnih objašnjenja, što im svakako pomaže da prevaziđu mnogobrojne probleme i strahove kad stignu kući. Ukoliko porodilja u startu nije mogla da bude u sobi sa svojom bebom, nudi joj se mogućnost da to naknadno učini, što je, naravno, bolje za obe. Takođe, ukoliko bilo mama bilo beba nije dobro, u svakom trenutku se mogu izmestiti sa ovog odeljenja i razdvojiti da bi im se pružila pomoć.
Prijateljica me je uplašila, tvrdeći da neću izdržati napore Bebi-frendli programa. Ja bih ipak volela da beba bude uz mene. Da li sam u pravu?
Jeste, a evo i zašto:
Dobro za bebu:
- nastavak prirodnog bliskog kontakta sa majkom bolje prihvatanje dojke
- mogućnost dobijanja hrane kad kod poželi
- značajno smanjena mogućnost infekcija, jer nema kontakta sa drugom decom
- bolja nega, jer majka ima više vremena za bebu od medicinskog osoblja
- zadovoljnija beba
- znatno manji procenat veštački hranjene dece po dolasku kući
Dobro za vas:
- manje materično krvavljenje
- brže i veće nadolaženje mleka u dojke
- uspešnije dojenje
- skoro isključena mogućnost upale dojke (mastitisa)
Šta može do vam zadaje brigu?
Hoću li moći to da izdržim?
Kako da brinem o bebi kada me sve boli i kada imam nesvesticu čim ustanem?
Šta ako ne budem imala dovoljno mleka, a beba plače?
Šta ako nema ko da mi pomogne?
Rešenje:
Zatražite preporuku od nekog koje imao pozitivno iskustvo sa Bebi-frendlijem. Tako ćete biti sigurni da ustanova u kojoj nameravate da se porodite pruža dobar smeštaj i uslove za boravak bebe u sobi sa vama, tj. da ćete dobiti svaku vrstu pomoći kada vam zatreba i da će vam dozvoliti da se nekoliko sati odmorite od bebe ako ste premoreni. Posavetujte se sa pedijatrom i pedijatrijskom sestrom o tome kako da poboljšate nadolaženje mleka u dojke. Ukoliko nemate ni kap mleka, osoblje ne bi smelo da ostavi bebu da gladuje! Ako vam se prvih dana i čini previše naporno, kasnije će biti neuporedivo lakše i sa manje problema koje ne biste izbegli ni kada dođete kući.