Blizanci
Blizanačka, a naročito višestruka trudnoća je, na izvestan način, rizična i za majku i za bebe.
U ljudskoj vrsti, blizanci se neuporedivo češće rađaju nego trojke i četvorke, a veći broj plodova, koji je uglavnom posledica veštačkog začeća, retko preživi.
Blizanci mogu da budu jednojajni (poreklom iz jedne jajne ćelije) i dvojajčani (svaki potiče iz posebne jajne ćelije). Ovi poslednji se u nekim porodicama češće rađaju, čak i kod istih roditelja. Jednojajni blizanci su uvek istog pola i teško ih je razlikovati, dok dvojajčani mogu da budu istog ili različitog pola i da se međusobno toliko razlikuju da se uopšte ne bi reklo da su braća i sestre.
Uprkos češćoj i intenzivnijoj kontroli u toku trudnoće, blizanci neretko dolaze na svet pre vremena, sa svim problemima vezanim za nedonešenost.
Takođe, kod njih su češća neka patološka stanja (problemi sa disanjem, porođajne povrede i drugo). Sam porođaj blizanaca je delikatan, sa povećanim rizikom od perinatalne asfiksije (nedostatak kiseonika u mozgu novorođenčeta), pa mora da ga vodi iskusan akušer, naročito ako odluči da ga završava prirodnim putem.
Ima, međutim, situacija kada je skoro neophodno da se porođaj završi carskim rezom (na primer, ako prva beba prednjači karlicom. a druga glavom, ako ima više od dve bebe itd.).
Učestalost carskog reza stoga znatno veća kod blizanačkih trudnoća. Čak i ako sve ide kako treba, drugom blizancu je teže, jer za njega stres porođaja traje duže, pa je često na rođenju manje vitalan od prvog. Desi se daje jedan blizanac mnogo manji od drugog (diskordantni blizanci), i on nosi određene rizike, kao i sva deca rođena mala za datum trudnoće.
Da li blizanci mogu da koriste jedan krevetac?
lako bebe u početku mogu da budu smeštene u isti krevetac, svaka bi — najdalje nakon dva meseca – trebalo da ima svoj krevet. Naravno, potrebno je dvostruko više presvlaka i pribora.
U kom položaju da dojim blizance?
Idealno je da obe bebe sisaju. Uvežbajte istovremeni podoj oba novorođenčeta, radi uštede vremena. Bebe postavite po jednu na svaku dojku istovremeno: ili na jastuke u „ragbi pozi“, tako da su im nožice iza vas, ili tako da su im tela ukrštena ispred vas. Pri svakom podoju menjajte stranu – da ne bi jedna beba dobijala uvek bolju dojku (ako su nejednake bradavice) i da se jedna dojka ne bi nedovoljno praznila (ako sitnija beba slabije vuče).
Ako jedna beba spava dok druga jede, najbolje je i nju probuditi i nahraniti, kako bi se navikla na isti ritam hranjenja. U protivnom, nećete izdržati od umora više od nekoliko dana. Kada nemate pomoć, oslonite se na opremu (na primer, jednu bebu držite u naručju, a drugu hranite u ležaljci. Naravno, kada uzrast to dozvoli).
Čime da hranim blizance ako ne budem imala dovoljno mleka?
Može se desiti da u jednom trenutku ne bude dovoljno mleka za dve bebe, koje bi trebalo isključivo da sisaju do navršenih šest meseci života, ili duže ako su prevremeno rođene. Tada je neophodna dohrana adaptiranom mlečnom formulom. Dohranu flašicom je praktičnije primenjivati naizmenično: na primer, jedan obrok – jedna sisa, a druga dobija formulu, a sledeći obrnuto, i tako naizmenično.
Imajte na umu visoku cenu hrane za bebe u našim uslovima, pa nastojte da dojenje traje što duže.
Kod prevremeno rođenih beba, koje i po više meseci nakon rođenja provode u bolnici, pravi je podvig održati sopstveno mleko, ali je baš njima ono najpotrebnije. Danas postoje banke humanog mleka u koje svaka porodilja daje mleko za svoju bebu, pa ćete tako i vi hraniti vašu decu pre nego što budete zajedno.
Ako se, ipak, hrane formulom, od velike pomoći je sterilizator za flašice, kao i termostat u kome se voda unapred podešava na određenu temperaturu, tako da je flašica, čim beba zaplače, odmah spremna za pripremu obroka. Za prevremeno rođene bebe koriste se specijalne formule dok malo ne porastu, a posle se prelazi na standardne. U vezi sa vrstom mleka se obavezno posavetujte sa pedijatrom.
Do li blizance da kupani zajedno ili jednog po jednog?
Bebe ne morate kupati svakodnevno. Ako nemate pomoć, možete jednog dana da kupate jednu a narednog dana drugu. U međuvremenu ih brišite mokrim pelenama. Kada budu mogle samostalno da sede, možete da ih istovremeno kupate u kadici. Ovo je veoma zabavno za njih, ali ako žurite, brže ćete završiti posao ako kupate jednu po jednu.
Kada ću ja da spavam?
Važno je da sebi obezbedite vreme za odmor. Idealno bi bilo da spavate kada spavaju i bebe, a sve druge poslove u kući da obavlja neko drugi.
Imućnije porodice mogu sebi da priušte bebisiterku, pa čak i dve, dok se većina oslanja na „baka-servis“. Tate, bez obzira na to što svakodnevno idu na posao, moraju da se pripreme za period povećanih napora, u kome neće biti vremena za opuštanje, ali će zato biti vrlo zabavno.
Napravite trijažu (racionalizaciju i prioritet) kućnih poslova. Ne mora baš sve da se uradi, uradite samo ono što je neophodno. Ako ne uspete svaki put da skuvate ručak, možda biste nekad mogli da pojedete i nešto „gotovo“, recimo iz prodavnica koje prodaju kuvana jela. Naviknite se na nered u kući i oslobodite se griže savesti što gosti, kada dođu (a njih će biti više nego ikada) „nemaju gde da sednu“.
Ako su vam pravi prijatelji, ponudiće se da pomognu. Zapisujte važne podatke (na primer, ko je poslednji jeo na flašicu, ko se poslednji kupao i slično), jer ćete to sigurno zaboraviti.
Kako vaspitavati blizance?
Blizanci su jedan drugom najbolje društvo, od malena se uzajamno zabavljaju, i sa tog aspekta su „lakši za održavanje“ od zahtevnih jedinaca. Čak formiraju i svoj „bebeći“ jezik koji samo oni razumeju, ali to zna da oteža učenje govora, jer više slušaju jedan drugoga nego vas.
Međutim, oni su dve različite ličnosti, od kojih jedna može da bude izrazito dominantna. Savremena tehnologija, koja je omogućila snimanje blizanaca u maminom stomaku, pokazala je interesantne činjenice: oni se zabavljaju, ali i guraju još pre rođenja. Čak se dešava da dominantni blizanac stalno ćuška onog drugog,