Carski rez
Da li je za bebu sigurnije da se rodi carskim rezom?
Za zdravu, terminsku bebu je bolje da se porođaj koji teče bez komplikacija završi prirodnim putem. Na iznenađenje mnogih, analize su pokazale više komplikacija kod beba nakon planiranog carskog reza nego nakon prirodnog porođaja.
Samo one majušne i slabašne bebe, koje su ili nezrele ili male za datum trudnoće, nemaju snage da izdrže fiziološki stres prirodnog porođaja, pa bolje prolaze nakon carskog reza.
Prirodni porođaj ima svoje prednosti. Protiskivanje kroz tesnac porođajnog kanala istiskuje iz bebinih pluća tečnost koja (normalno) pre početka disanja ispunjava disajne puteve i tako olakšava prvi udah.
Ako se uzme u obzir i opšta anestezija data majci (a time i bebi), novorođenče rođeno carskim rezom kasnije prodiše nego ono rođeno vaginalnim putem.
Prolazeći kroz porođajni kanal, beba guta njegov sadržaj koji, ako je normalan po sastavu, utiče na kolonizaciju (naseljavanje) bebinog digestivnog trakta „dobrim“ bakterijama koje usmeravaju njen imuni odgovor u pravilnom smeru.
Beba rođena carskim rezom proguta prvo bolničke klice koje joj usmeravaju imuni odgovor u pravcu alergija. Ako je, uz to, nasledila i atopijsku konstituciju od svojih predaka, velika je verovatnoća da će i sama lako obolevati od alergijskih bolesti, počevši već od drugog-trećeg meseca života. S druge strane, majka posle carskog reza uglavnom kasnije počinje da doji, a za to vreme se njena beba hrani veštačkim mlekom, takođe usporava uspostavljanje prirodnog imuniteta.
Duži boravak u bolnici posle operacije nosi povećan rizik od infekcija, kako bebe tako i majke, što dodatno povećava stopu obolevanja u ranom novorođenačkom uzrastu posle carskog reza.
Naravno, postoje brojne situacije kada je rizik od prirodnog porođaja veći nego od carskog reza, kako za bebu tako i za majku, o čemu akušeri vode računa. Međutim, iako u mnogim zemljama carski rez na zahtev pacijentkinje sve više uzima maha, on nema medicinskog opravdanja!