Koža i kosa bebe
Bebina koža je meka i baršunasta, prirodno ružičaste boje. Kod nedonoščeta je tanka i crvenkasta, dok je kod prenesenog deteta suva, ispucala i ljušti se na dlanovima i tabanima.
Sirasti maz koji prekriva kožu ploda u poslednjim mesecima trudnoće normalno nestaje pred porođaj u terminu,
ali se može naći na koži nedonesenog deteta u vidu belih naslaga, naročito prisutnih u pregibima. On se nakon rođenja prirodno sasušuje i u prvim danima otpada.
U slučaju zelene plodove vode, koja nastaje ispuštanjem prve bebine stolice (mekonijuma) pre rođenja, koža novorođenčeta može biti prebojena zeleno.
Bebe sa policitemijom (povećan broj crvenih krvnih zrnaca) imaju tamnoružičastu boju, koja se narednih dana povlači spontano ili pod terapijom, ako je potrebna.
Bledilo na rođenju je znak loše vitalnosti deteta i zahteva neodložnu reanimaciju,a ponekad i hitnu korekciju anemije (malokrvnosti).
Cijanoza (ljubičasta prebojenost kože i sluzokoža) česta je na rođenju i brzo nestaje kada dete prodiše. Ponekad je u prvim minutima potrebno bebi dati kiseonik preko maske, što najčešće bude dovoljno kod lakše deprimirane dece da se brzo adaptiraju.
Ukoliko beba ima neki problem sa disanjem, smešta se u inkubator sa dodatnim kiseonikom, nakon čega joj se boja kože normalizuje. Cijanozu koja prati teške srčane mane nije moguće korigovati kiseonikom, već se takve bebe najčešće podvrgavaju operativnom lečenju.
Akrocijanoza (ljubičaste su samo šake i stopala) česta je i može biti sasvim normalna pojava neposredno po rođenju i u rashlađene dece, a ako se održava i uprkos normalnoj telesnoj temperaturi, zahteva dodatno ispitivanje.
Hematomi (modrice, krvni podlivi) posledica su traumatskog porođaja, a u slučaju karličnog i nožnog položaja bebe su uobičajena pojava.
Petehije su tačkasta krvarenja u koži i nastaju na mestu povećanog pritiska u toku porođaja. Su fuzije se ispoljavaju najčes jg na licu u vidu ljubičaste prebojenosti, pri čemu su usne ružičaste. Posledica su težeg porođaja naročito kada se pupčanik zategne oko bebinog vrata. Hematomi, petehije i sufuzije prolaze spontano za nekoliko dana. Mogu biti uzrok žutice.
Novorodenočka žutica se manifestuje žućkastom prebojenošću kože i beonjača.
Cutis marmorata (šarena koža u vidu crvene čipke) može se videti i u zdrave novorođenčadi, ačešća je kod rashlađenih beba, ali može biti znak i neke bolesti. Kod mongoloidne dece predstavlja trajnu pojavu. Izraženija je kod dece sa proširenim krvnim sudovima, kada može biti i trajna, ali ovo je retka pojava.
Prebojenost kože u vidu pajaca je retka i manifestuje se jasnom granicom između crveno prebojene kože i kože normalne boje. Uzrok je često nepoznat. Može biti dobroćudna i prolazna pojava, ali i znak određenih kardiovaskularnih bolesti koje zahtevaju lečenje.
Milije
Bele tačkice veličine čiodine glave, najčešće prisutne na bradi, nosu, obrazima i čelu, koje predstavljaju sitne ciste, nastale zapušenjem znojnih kanala,normalna su pojava u novorođenčadi i nestaju spontano u toku nekoliko nedelja.
Toksični eritem
Mnogobrojne crvenkaste mrlje po koži sa žućkastobelom bubuljicom u centru. Najupadljivije su nakon dva dana od rođenja, ali se mogu javiti i kasnije. Bezazlene su i prolaze spontano.
Mongolska mrlja
Tamnoplava prebojenost kože različite veličine u predelu trtične kosti. Česta je pojava kod crne i orijentalnih rasa, u našoj sredini kod romske dece, ali se viđa i u 10% beba bele rase. Iščezava spontano do 4. godine života.
Hemangiomi
Proširenja krvnih sudova različitog oblika i veličine, imaju i različitu prognozu.
Infekcija
Ukoliko se po koži novorođenčeta pojave gnojanice, to treba vrlo ozbiljno shvatiti i bebu odmah odneti lekaru, koji će da preduzme lečenje.
Kosa novorođenčeta može biti gusta, ali i nedostajati, u kom slučaju se mogu ocrtavati ivice lobanjskih kostiju sa prazninama na njihovom spoju. Novorođena beba prvih dana drži oči zatvorene, a često ima i otok očnih kapaka, koji je skoro uobičajena pojava u tom uzrastu.