Uhranjenost bebe
Telesna masa na rođenju nije merilo donesenosti bebe, ali je važan (mada ne jedini) parametar pri proceni uhranjenosti novorođenčeta.
Merenjem velikog broja novorođene dece, uzimajući u obzir i njihovu gestacijsku zrelost, pol i paritet majke (redosled rađanja), napravljeni su standardi intrauterusnog rasta, posebno za mušku, posebno za žensku decu,
posebno za prvorođenu, posebno za ostalu, sa krivuljama 10. i 90. percentila. Sva novorođenčad koja u svojoj gestacijskoj dobi ima telesnu masu koja se nalazi između gornje (devedesete) i donje (desete) percentilne krivulje označava se kao:
- deca odgovarajuće težine za gestacijsku zrelost ili kao eutrofična novorođenčad
- sva novorođenčad sa telesnom masom manjom od normalne za gestacijsku zrelost (tj. ispod 10. percentila) označava se kao: deca mala za gestaciju („mala za datum“)
- ili kao hipotrofična novorođenčad (nedostaščad)
- deca sa porođajnom masom većom od normalne za njihovu gestaciju, tj. iznad percentila su hipertrofično novorođenčad.
U kombinaciji sa gestacijom, sva novorođenčad se može razvrstati u jednu od devet kategorija.
Podela novorođenčadi prema uhranjenosti i gestacijskoj zrelosti
- nedoneseno eutrofično
- nedoneseno hipertrofično
- doneseno hipotrofično
- doneseno eutrofično
- doneseno hipertrofično
- preneseno hipotrofično
- preneseno eutrofično
- preneseno hipertrofično
Koliko beba treba da napreduje u težini u prvom mesecu?
Novorođenče u prvoj nedelji života normalno gubi pet do deset odsto porođajne mase, koju nadoknađuje najdalje do navršene treće nedelje.
Sa mesec dana, obično dobija 400-700 grama. Ali, i ako dobije samo 200-300 grama, ne treba ništa dodavati, već popraviti način dojenja. Tek ukoliko su sve druge mogućnosti iscrpljene, uvodi se dohrana adaptiranom mlečnom formulom, isključivo po savetu pedijatra! Nedonoščad gubi na težini procentualno i više od terminske dece, ali kasnije više i dobija, pa stiže svoje vršnjake do trećeg rođendana.