Alergija na mleko
Zašto neke bebe imaju alergiju na belančevine kravljeg mleka?
Češće su to bebe na veštačkoj ishrani, mada ova alergija može da se javi i kod dojenih, izrazito predisponiranih beba, čije majke konzumiraju kravlje mleko i mlečne proizvode.
Suština je u strukturi belančevina, unetih hranom, koja je prilagođena drugoj vrsti sisara. Propustljivost crevne barijere je genetski uslovljena, ali zavisi i od faktora sredine. Zbog nezrelosti crevne sluznice u prvih šest meseci života, krupni molekuli nesmetano prolaze ovu barijeru i kod predisponiranih beba izazivaju alergijsku reakciju, koja može da se ispolji na nekoliko načina:
1. dečji ekcem
2. opstruktivni bronhitis
3. proliv
4. nenapredovanje u telesnoj masi
5. kombinacija pojedinih ili svih navedenih oblika (obično je prvi simptom ekcem, a napadi otežanog disanja – bronhoopstrukcije se jave kasnije, sa sklonošću ponavljanja i mogućnošću da prerastu u astmu)
Kako se leči alergija na belančevine kravljeg mleka?
Isključivanjem alergogene hrane i uvođenjem humanog mleka ili hipoalergijskih mlečnih formula, simptomi se povlače ili ublažavaju.
Bebu nisam dojila, jer nisam imala mleka. U početku smo je hranili mlečnom formulom, ali je slabo napredovala, pa smo nekoliko puta menjali formule i na kraju, po savetu moje tetke, prešli na dvotrećinsko kravlje mleko. Od tada ima proliv i konstantno propada, a od jutros i povraća. Sada smo u panici, jer više ne znamo čime da hranimo dete. Hoće li morati u bolnicu?
Hronično propadanje, a sada još proliv i povraćanje ukazuju da vaša beba nije hranjena kako treba. Najverovatnije je da ima alergiju na belančevine kravljeg mleka, koje se, u izmenjenom obliku, nalaze i u standardnim mlečnim formulama za odojčad.
Pošto se radi o hroničnoj bolesti koja vodi u tešku pothranjenost, sa brojnim komplikacijama koje mogu da ugroze život deteta, ispitivanje i lečenje se sprovode u bolnici.
Starije dete mi je, kao beba, imalo alergiju na belančevine kravljeg mleka. Htela bih da rodim još jedno, ali se bojim da će i ono da se muči ako opet ne budem imala svoga mleka. Može li ova alergija nekako da se spreči?
Može! Od neprocenjive je važnosti da bebu isključivo dojite ili hranite svojim izmlazanim mlekom od prvog dana života pa do navršenog četvrtog-šestog meseca, kao i da do kraja prve godine ne dobija drugu vrstu mleka.
Ukoliko očekujete probleme sa dojenjem, unapred se spremite kako da ih rešavate. Za odojčad čije majke nemaju mleka, naročito ako u porodici postoji atopija, preporučuju se hipoalergene mlečne formule (nose oznaku „HA“), jer im je belančevinski sastav mnogo manje alergogen nego kod standardnih formula.
Industrija se potrudila da proizvede formule koje, osim hranljive, imaju i biološku vrednost, pa se na tržištu pojavljuje sve više onih koje sadrže probiotike (žive „dobre“ bakterije) i prebiotike (šećere kojima se te bakterije hrane). U njima ima i brojnih drugih sastojaka koji povoljno utiču na imunitet novorođenčeta i odojčeta. Kravlje mleko, kao naročito alergogeno, nikako ne treba davati u prvoj godini života.