Zapaljenje pluća kod bebe (pneumonija)
Ova česta i ozbiljna infekcija zahvata plućne mehuriće i time otežava disanje.
Šta izaziva zapaljenje pluća?
Uzročnici mogu da budu razni: virusi, bakterije, gljivice i paraziti.
Kako da prepoznamo upalu pluća kod odojčeta?
Obavezan i najstalniji simptom je ubrzano disanje. Otežano disanje se ispoljava uvlačenjem donjih delova grudnog koša pri disanju (ovaj znak ima značaja samo ako je stalno prisutan, a kod beba do dva meseca – samo ako je izrazit).
Čest simptom je i kašalj, obično „iz dubine”. Povišena temperatura uvek prati bakterijsku pneumoniju, mada kod sasvim malih beba može da izostane. Neka deca imaju i osip po koži.
Odnesite bebu u bolnicu ako: disanje postaje otežano, disanje se ubrzava, dete ne može da pije/sisa , opšte stanje deteta se pogoršava.
Šta je najbolje davati bebi sa upalom pluća da jede?
Odojče mlađe od šest meseci je najbolje hraniti isključivo majčinim mlekom, s tim da podoji budu češći. Starijoj deci se daje lakša hrana u češćim, manjim obrocima.
Detetu koje odbija hranu je bolje ponuditi samo ono što mnogo voli, nego da uopšte ne jede. Kako bebe u toku akutnih infekcija brzo gube masu, u fazi oporavka je potrebno povećati unos hrane. Zapušen nos ometa sisanje, pa ga je neophodno očistiti pre svakog podoja fiziološkim rastvorom. Ukoliko dete uporno odbija da jede i „topi se”, potrebno je da se ponovo konsultuje pedijatar.
Deca sa akutnom respiratornom infekcijom gube više tečnosti nego što je uobičajeno, naročito ako imaju povišenu temperaturu. Čestim napajanjem (voda, čaj, sok, mleko) sprečava se dehidracija.