Vitamin D i beba
Vitamina D nema dovoljno u majčinom mleku, ali se on stvara u koži, pod dejstvom sunčevih zraka. Kod odojčadi koja živi u područjima sa umerenom ili hladnom klimom i ne iznosi se golišava napolje tokom cele godine, stvaranje vitamina D u koži ne zadovoljava potrebe organizma, pa su deca u prošlosti često obolevala od rahitisa.
Danas se ova bolest uspešno prevenira dodavanjem vitamina D u vidu kapi, ili u sastavu adaptiranih mlečnih formula za bebe.
Kako beba treba da unese vitamin D?
Osim u tropskom i suptropskom pojasu, gde su bebe od rođenja izložene dovoljnoj količini sunčevih zraka, u ostalom delu sveta se primenjuje vitamin D u obliku kapi koji se daje svakodnevno od 15. dana života do navršenih godinu dana i još u toku naredne dve zime. Doza koja je dovoljna da spreči rahitis iznosi 400 internacionalnih jedinica dnevno, a broj kapi zavisi od jačine preparata i njega propisuje pedijatar.
Da li je bolje koristiti vodeni ili uljani rastvor vitamina D?
Kako je vitamin D rastvorljiv u mastima, a nije rastvorljiv u vodi, uljani rastvor je bolji i prirodniji. Pošto je količina leka mala (obično 1-2 kapi), treba ga sipati u kašičicu sa malo mleka koje beba pije i tako joj dati da proguta jednom dnevno, bez obzira na obroke.
Da li je bebi potrebno dodavati i vitamin A?
Bebi koja sisa ili se hrani mlečnom formulom nije potrebno dodavati vitamin A. On se dodaje samo odojčetu koje se hrani kravljim mlekom, mada se ovo mleko ne preporučuje u prvoj godini života.
Može li dete koje dobijo propisanu dozu vitamina D da oboli od rahitisa?
Nažalost, može, ali retko. Tada se radi o tzv. vitamin D rezistentnom rahitisu koji je uzrokovan urođenom greškom u metabolizmu vitamina D ili je posledica neke druge bolesti (bubrežne ili crevne).