• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Vanbolnička pneumonija (zapaljenje pluća)

Šta je vanbolnička pneumonija?

Vanbolnička pneumonija predstavlja vr­lo čest oblik upale pluća u svim delovima sveta i svim starosnim grupama. Dva do tri puta češće obolevaju osobe muškog pola. Može se javiti i kod ranije zdravih osoba ili uz postojanje predisponirajućih uslova kao što su hronična opstrukcijska bolest pluća, odmaklo životno doba, šećerna bolest ili neki posebni epidemiološki i spoljašnji fak­tor (virusne epidemije i si.).

U vanbolničkoj poeumoniji različiti patogeni organizmi dospevaju u pluća različitim putevima. Najčešće infek­cija nastaje aspiracijom endogenih mikro­organizama koji se nalaze u nazofarinksu (pneumokokna infekcija), kapljičnim putem od drugih bolesnika (virusne infekcije), in­halacijom inficiranih čestica životinjskog porekla (psitakoza, Q-groznica) ili konta­miniranih kapljica iz spoljašnje sredine (vodenc kapljice kontaminirane legionelom). He- matogenim putem prenose se infekcije iz vanplućnih delova organizma, obično kod intravenskih narkomana ili preko intravenenskih katetera postavljenih kod bolesnika u jedinicama intenzivne nege.

Koji su simptomi i znaci vanbolničkih pneumonija?

Opšti simptomi u pneumoniji slični su kao kod infekcija uopšte, a to su groznica, gubitak apetita, znojenje, jeza, bo­lovi u mišićima i zglobovima i glavobolja.

Kod nekih bolesnika postoje  o neposredno preboleloj infekciji gor­njih disajnih puteva, obično virusne etiologije.

Kod infekcija izazvanih pneumokokom, ili stafilokokom teška slika bolesti može se raz­viti u toku nekoliko sati, dok je kod pneumonije prouzrokovane mikoplazmom razvoj produžen na dve do tri nedelje.

Pomućena svest i konfuznost prate pneumonije izazva­ne najčešće psitakozom. Ako je upalni pro­ces lokalizovan u donjim delovima pluća, može ostaviti utisak akutne urinarne ili abdominalne bolesti.

Respiratorni simptomi variraju po uče­stalosti i intenzitetu. Kašalj se javlja kod skoro svih obolelih, nedostatak vazduha oseća više od dve trećine, pleuralni bol oko 60%, iskašljava više od polovine, a hemoptizije (iskašljavanje krvi) se javljaju kod 15%. U početku bolesti sputum (ispljuvak) je oskudan ili ga nema, a u daljem toku bolesti postaje gnojav.

Visoka temperatura i jeza česti su kod mladih osoba s pneumokoknom pneumonijom, od kojih trećina ima herpes na usnama.

Kako se postavlja dijagnoza vanbolničke pneumonije?

Diferencijalna dijagnoza postavlja se u odnosu na više različitih oboljenja, medu kojima su sledeća najčešća i najznačajnija:

Infarkt pluća može da se manifestuje sli­čno bakterijskoj pneumoniji, ali je telesna temperatura obično manje povišena, kašalj slabijeg intenziteta, hemoptizije češće, i obi­čno se nalazi ishodište tromba.

Pleuropulmonalna tuberkuloza u akutnoj formi nekada vrlo liči na pneumoniju. Opšte stanje nije teško kao u pneumoniji. Tuberkulozni pleuritis se, isto tako, može manifestovati kao bakterijska infekcija pleure (plućna maramica).

Edem pluća, naročito ako je jednostrani i lokalizovan, teško je diferencirati od pneu­monije. Odsustvo visoke temperature uz postojanje srčanog oboljenja ide u prilog ede­ma pluća.

Zapaljenja lokalizovana ispod dijafrag­me kao holecistitis, perforirani peptični ulkus, subfrenični apsces, akutni pankreatitis i hepatična amebijaza mogu se zameniti pneu­monijom donjih lobusa udruženom s dijafragmalnim pleuritisom.

Ređi poremećaji kao što su plućna eozinofilija, plućne manifestacije sistemskih bo­lesti, akutni alergijski alveolitis nekada se određuju kao akutne pneumonije, i obrnuto.

Ipak, detaljni anamnezni podaci, fizikalni pregled grudnog koša i rezultati drugih ispi­tivanja pomažu u postavljanju ispravne dija­gnoze.

Otkriva­nje uzročnika pneumonije vrši se različitim mikrobiološkim ispitivanjima, kao što su: bojenje sputuma (ispljuvka) po Gramu, bakteriološki pregled sputuma, hemokultura, bris grla i nosa i serološki testovi.

Invazivne metode prikupljanja materijala za mikrobiološko is­pitivanje (transtrahealna aspiracija i bronhoalveolno ispiranje tokom bronhoskopije, uzimanje uzorka sputuma pomoću „četki­ce”, perkutana aspiracija iglom i biopsija pluća koriste se u teških imunodeficijentnih bolesnika. Način otkrivanja uzročnika za­visi prvenstveno od stanja bolesnika, težine bolesti, toka bolesti i opremljenosti zdrav­stvene ustanove.

Bakteriološki pregled sputuma najčešće se koristi za otkrivanje patogenog uzročnika u bakterijskoj pneumoniji. Međutim, iako je ovo, na prvi pogled, vrlo jednostavan metod, prati ga niz teškoća i nedostataka. Prvo, jedna trećina bolesnika u početku bolesti ne iska šljava, ili je sadržaj oskudan. Nedovoljno iskašljavanje može se povećati inhalacijom hipertoničnog rastvora soli. Nekada ne postoji odgovarajuća saradnja bolesnika zbog izmenjenog stanja svesti ili težine bolesti.

Iska­šljani sadržaj često se kontaminira prola­skom kroz gornje disajne puteve u kojima se nalaze potencijalno patogene bakterije, što smanjuje specifičnost uzorka sputuma. Iska­šljani sadržaj potiče uvek iz donjih delova disajnog sistema i nije adekvatan predstav­nik flore toga dela pluća. Uzorak sputuma zasejava se neposredno po njegovom saku­pljanju — ako sputum stoji, menja se sadržaj i broj prisutnih klica. Rezultat bakteriološkog ispitivanja menja prethodna upotreba čak i jedne doze antibiotika, o čemu treba pose­bno voditi računa.

Direktnim bojenjem sputuma, po Gramu, može se odrediti prisustvo bakterija, zatim da li su gram-pozitivne ili gram-negativne, što pomaže pri izboru odgovarajuće antibiotske terapije.

Dijagnoza virusnih, atipičnih pneumonija i pneumonija izazvanih mikoplazom i legionelom postavlja se serološkim metodima ispitivanja, koje identifikuju antitela u krvi uzetoj na početku bolesti i posle 10 do 14 dana.

Četvorostruko povećanje titra speci­fičnih antitela prihvata se kao potvrda skora­šnje infekcije, a nepromenjen visok titar kao moguća infekcija.

Nedostatak ovog ispiti­vanja je što kasno pruža podatke korisne za lečenje bolesnika. Utvrđivanje nivoa speci­fičnih IgM antitela doprinosi ranom postav­ljanju dijagnoze kod infekcija izazvanih mikoplazmom i legionelom.

U pneumoniji je povećan ukupan broj leukocita- obično je veći 15,0 x 109/L. U atipičnim ili virusnim pneumonijama broj leukocita je najčešće normalan.

U bolesnika s bakterijskom pneumonijom teškog oblika nalazi se poremećaj funkcije jetre, povišene azotne materije, hipokalijemija, hipoalbuminemija, proteinurija, hematurija i hiponatremija.

Kod sumnje na pneumoniju, za potvrdu dijagnoze i otkri­vanje eventualnih komplikacija (pleuralni izliv i empijem) potrebno je uraditi stan­dardni rendgenski snimak grudnog koša.  

Kako se leči vanbolnička pneumonija? 

Vanbolničke pneumonije su česta i ozbiljna oboljenja disajnog sistema, uprkos moćnim antibioticima koji­ma se danas raspolaže. 

Opšte mere su u lečenju bolesnika s pneumonijom su važne, mada se često zanemare. Bolesnik u akutnoj fazi bolesti treba da leži u postelji, uzima dosta tečnosti i, ukoliko je pušač, da ne puši. 

Aspirin ili neki nesteroidni antiinflamacijski lek otklanja pleuralni bol i snižava temperaturu. Oksigenoterapija indikovana je u srednje teškim i teškim oblicima bolesti. 

Cilj mikrobiolo­škog ispitivanja jeste utvrđivanje etiološkog uzročnika, što omogućava adekvatnu terapi­ju. Međutim, uzročnik pneumonije najčešće nije poznat u momentu donošenja odluke o izboru antibiotika – on ostaje neotkriven u više od polovine bolesnika. Lečenje je zbog toga uglavnom empirijsko, na osnovu pretpo­stavljenih uzročnika, među kojima su naj­češći Streptococcus pneumoniae, uključujući i sojeve rezistentne na penicilin, Haemophylus influenzae, intracelularni mikroorga­nizmi i atipični patogeni izazivači. 

Pošto pneumoniju najčešće izaziva pneumokok, odabrani antibiotik treba da je efi­kasan prema njemu, a takvi su amoksicilin i eritromicin (efikasan i na atipične uzročnike i mikoplazmu). Amoksicilin se daje u dozi od 500 mg na 8 časova, a eritromicin 500 mg na 6 časova. Dodatan antistafilokokni lek može biti flukloksacilin, naročito ako se pneu­monija javlja u vreme epidemije gripa – daje se 250 do 500 mg svakih 6 časova, i gen- tamicin 2 do 5 mg/kg dnevno. Kod najvećeg broja bolesnika dovoljna dužina lečenja an­tibioticima je 7 do 10 dana. Pri izboru anti­biotika empirijske terapije. 

Slični članci

Ovo su najčešći alergeni na našim prostorima

Alergije Najčešći alergeni Alergijske reakcije označavaju imuni odgovor organizma na neku materiju iz spoljašnje sredine, koja obično nije štetna po...

Pročitaj jošDetails

Dijagnostifikovana mi je bronhijalna astma(alergija potvdjena na grinje,polen,vunu,perije

Dobar dan.Imama 29 godina i dijagnostifikovana mi je bronhijalna astma(alergija potvdjena na grinje,polen,vunu,perije),dobila sam pumpice (simbikort i berodual),redovno odlazim na...

Pročitaj jošDetails

Mikoplazma pneumonije već 4 godine i IgM antitela

Dobar dan. Molim vas ako moze da mi brzo odgovorite. Imam micoplazmy pneumoniu vec 4 godine IGM pozitivno i ne...

Pročitaj jošDetails

Žena od 70 godina boluje od bronhitisa i u bolnici je

Žena od 70 godina boluje od bronhitisa i u bolnici je Zena 70-Ttih god boluje od bronhitisa,ali se stanje toliko...

Pročitaj jošDetails

Bol u predelu trbuha prilikom kašlja

Bol u predelu trbuha prilikom kašlja Postovani, zanima me da li je bol u predelu bronha, ili traheje, prilikom laganog...

Pročitaj jošDetails

Pre 10 dana sam prelezala upalu pluca koja je bila obostrana

  Pre 10 dana sam prelezala upalu pluca koja je bila obostrana Pre 10 dana sam prelezala upalu pluca koja...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Aspiraciona pneumonija (zapaljenje pluća usled udisanja stranog sadržaja)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.