Imunitet kod bebe
Imunitet obuhvata sve fiziološke mehanizme kojima organizam reaguje sa stranim materijama – antigenima, i to sa ciljem da ih prepozna: ili kao dobre – koje toleriše, ili kao loše – od kojih nastoji da se zaštiti.
Može da bude aktivan (nastao u dodiru sa antigenima – spontano ili nakon vakcinacije) i pasivan, i to: urođen (dobijen od majke pre rođenja) i stečen, bilo prirodnim putem – preko majčinog mleka, bilo veštački – davanjem imunoglobulina (npr. antitetanusnog seruma), što se primenjuje u hitnim situacijama, kada nema vremena da se čeka stvaranje sopstvenih antitela.
U imunološkim reakcijama učestvuju razni tipovi ćelija, među kojima su najznačajniji limfociti (vrsta belih krvnih zrnaca), koji odstranjuju antigene iz organizma – bilo direktno, bilo stvaranjem antitela koja ih neutrališu.
Ukoliko u tom nastojanju pogrešno prepoznaju kao štetne one antigene koje zdravi ljudi tolerišu, nastaje alergijska reakcija, a ti antigeni se nazivaju alergenima.
Još u toku rađanja, beba guta sadržaj porođajnog kanala majke i njen digestivni trakt počinju da naseljavaju razne bakterije koje će imati veoma važnu ulogu u imunitetu tokom života. Ovaj proces se nastavlja ishranom.
Naučno je dokazano da deca koja su rođena prirodnim putem i isključivo se hrane majčinim mlekom imaju znatno manje sklonosti ka alergijama od dece rođene carskim rezom i hranjene mlečnim formulama, a naročito kravljim mlekom.