Konjuktivitis kod bebe
Konjunktivitis je zapaljenje vežnjače oka.
Kako beba dobije konjunktivitis?
Novorođena beba često dobije konjunktivitis još u porodilištu. Najverovatniji izvor infekcije je majčin porođajni kanal, ali i kontakt (rukama od svoje majke ili drugih beba preko ruku osoblja).
Starije odojče može dobiti konjunktivitis trljanjem očiju prljavim rukama ili preko suzosnog kanala kada postoji infekcija u nosu.
Infekcija može biti virusna ili bakterijska, a može se proširiti i na kapak. Ona se manifestuje crvenilom vežnjače (konjunktive) i, neretko, krmeljanjem, što, u stvari, predstavlja gnojnu sekreciju. Najgora situacija je izjutra kada su očni kapci potpuno slepljeni skorenim sekretom.
Moja beba ima začepljenje suznog kanala. Mora li da se operiše?
Kod nekih novorođenih beba se oko trećeg dana života pojavljuje obilan gnojni sekret u jednom ili oba oka, kao posledica suženja ili potpunog začepljenja suzonosnih kanala.
Ovi uzani kanalići služe da sprovode suze iz unutrašnjeg ugla oka u nos. Ukoliko to nije moguće, nastaje zastoj suza i neminovna bakterijska infekcija.
Po saniranju infekcije, potrebno je obaviti oftalmološki pregled. Pritiskom na kanal dobija se gnoj, ali se nekad ovim manevrom kanal može i „produvati“.
Roditeljima se pokazuju vežbe za masažu kanala, koji će se na taj način proširiti. Ukoliko je začepljenje potpuno, potrebno je sondiranje koje se obavlja tupom iglom u kratkotrajnoj opštoj anesteziji. Intervencija je veoma uspešna i rešava dete upornih infekcija oka.
Kako se leči konjunktivitis?
Neophodno je ispiranje očiju sterilnom 3% bornom kiselinom više puta u toku dana i primena lokalnih antibiotika u vidu kapi ili masti, najbolje nakon uzimanja brisa oka, a po savetu lekara.
Dobre efekte daje i ukapavanje razblaženog rastvora joda. Lečenje traje obično 5-7 dana. Nije dobro prekinuti ga čim se znaci upale povuku, već treba nastaviti terapiju bar još dva dana.
Uvek se leče oba oka, bez obzira što jedno možda deluje potpuo zdravo. Kada se to ne bi činilo, infekcija bi začas zahvatila i to zdravo oko.
Kod starije odojčadi su češće virusne infekcije oka. Ukoliko za nekoliko dana ne pokažu tendenciju ka povlačenju, naročito ako se pojave krmelji, treba primeniti lokalni antibiotik, jer se bakterije vrlo lako „nalepe“ na virusom zahvaćenu vežnjaču. Kako su one obično udružene sa sekrecijom u nosu, neophodno je, paralelno sa ispiranjem očiju, čistiti bebi i nosić fiziološkim rastvorom.
Negovanje inficiranog oka bebe
Ispiranje sterilnim 3% rastvorom borne kiseline se obavlja svaka dva-tri sata, tako što se tećnost štrcne direktno iz gumene flašice ili šprica u širom otvoreno oko, pa zatim krmelji pokupe sterilnom gazom od spoljnog ugla oka prema unutrašnjem, i to svako oko posebnom gazom, koja se zatim baca.
Propisani antibiotik u vidu kapi se primenjuje aplikacijom u unutrašnji ugao oka, odakle kapi treba da se razliju po celoj površini zavreme dok se bebi oko drži otvoreno. Mast se cedi preko površine oka (voditi računa da ne ostane na trepavicama), nakon čega se zatvoreno oko blago pritisne sterilnom gazom koja će da upije višak masti.
Da li da bebi u inficirano oko štrcnem malo svog mleka? Ćula sam da to pomaže
Pomaže bakterijama da se namnože, jer predstavlja njihovu „omiljenu poslasticu“.
Da li je dobro bebi ispirati oči čajem od kamilice?
Ne može da škodi, ali teško da će da pomogne u slučaju infekcije. Ne gubite vreme, već uzmite 3% bornu kiselinu (rastvor za oči čija sterilnost ne traje duže od pet dana).
Može li beba da ima alergijski konjunktivitis?
Alergijski konjunktivitis se može javiti već kod starijeg odojčeta, mada je karakterističan za malo veću decu koja su godinu dana ranije došla u kontakt sa sezonskim alergenom (najjači je polen ambrozije koja cveta u jesen).
Simptomi podsećaju na virusni konjunktivitis, sa dominantnim otokom kapaka, svrabom i peckanjem u očima.
Ako ne prolaze, treba posumnjati na alergiju i primeniti lekove koje propiše pedijatar. Pošto mala deca stalno trljaju oči, do infekcije, na kraju, ipak dođe.