Primena lekova kod bebe
Odgovoran roditelj mora u svakom trenutku da bude spreman da pomogne ugroženom detetu, za šta mu je potreban određen nivo zdravstvene prosvećenosti, kao i priručna apoteka koju ume pravilno da koristi.
Šta sve treba da sadrži bebina apoteka?
Bebina apoteka treba da sadrži sanitetski materijal, lekove i pribor.
Posebno izdvojite pribor za prvu pomoć, koji treba daje uvek pri ruci.
Iako je primena lekova u domenu stručnjaka, neke treba imati u kućnoj apoteci, pod uslovom da se poznaje njihova upotreba.
Antipiretici (lekovi koji obaraju povišenu temperaturu)
U svakoj kući gde živi beba treba imati neki od antipiretika u obliku sirupa ili čepića.
Prvih šest meseci može da se koristi samo Paracetamol i njegove zamene. toga dolazi u obzir i Ibuprofen (Brufen), sve do šesnaest godina, kada je dozvoljena upotreba i ostalih antipiretika, pre svega onih koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin, Andol i si.).
Pri doziranju se treba strogo pridržavati uputstva, jer su trovanja ovim lekovima opasna i relativno česta. Pravilo je da ne treba obarati temperaturu ispod 38 stepeni (38,5 stepeni rektalno), jer je ona korisna u odbrani od infekcija. Ibuprofen nemojte davati odojčetu koje ima bronhitis, praćen vizingom („sviranjem“ u grudima), jer se situacija može pogoršati. Paracetamol se daje i kada bebu boli uvo ili muči nicanje zubića.
Za decu koja su imala fras, neophodan deo apoteke je i Diazepam u obliku mikroklizmi.
On smanjuje osetljivost mozga na povišenu temperaturu, a time i mogućnost pojave frasa kod predisponirane dece. Takođe, prekida već nastali fras. Mikroklizme se uštrcavaju rektalno, čim se konstatuje povišena temperatura! Nakon uštrcavanja treba sastaviti gluteuse (mišiće leve i desne strane guze) da lek ne bi iscureo napolje. Ako se nakon aplikacije leka dete ukaki, ponovite dozu. Odojčetu se daje najviše jedna mkroklizma u toku jedne epizode povišene temperature.
Za nadoknadu tečnosti kod dehidracije, obično uzrokovane prolivom, povraćanjem ili povišenom temperaturom, treba imati oralni rehidracioni rastvor za odojčad. Treba se pridržavati uputstva sa kesice, a rehidraciju prekinuti kada dete dobro promokri i prestane da gubi tečnost na jedan ili više navedenih načina. U slučaju da beba uporno povraća sve što proguta, nikakvi lekovi koji su joj dati na usta neće pomoći, pa je neophodno da se leči u bolnici.
Zdrava beba u prva tri meseca često ima kolike (grčeve), koji su posledica nakupljanja gasova u digestivnom traktu. Najpre treba pokušati sa masažom stomačića, a ako to ne pomogne, treba dati neki preparat protiv grčeva (Simeticon kapi ili sirup, odn. čaj protiv grčeva).
Za čišćenje bebinog nosa treba imati u apoteci plastične ampule sa fiziološkim rastvorom i pribor za čišćenje (usni aspirator ili pumpicu).
Za skidanje soora (bele naslage gljivice kandide na jeziku ili sluznici usne duplje) vam treba kesica sode bikarbone. Istovremeno se bebi, tokom četiri do pet dana, daje i lek protiv kandide (Nystatin kapi ili Dactanol gel), četiri puta dnevno posle jela (za doziranje pročitati prospekt).
Infekcije kože u odojačkom periodu obično izaziva bakterija zlatni stafilokok. Svaku infekciju je potrebno da pogleda lekar. Bebu je dobro kupati u blagom rastvoru hipermangana (paziti da ne uđe u oči), a gnojanice dezinfikovati Povidon-jodidom ili Octeniseptom. Lekar će, prema obimu i intenzitetu infekcije, da se odluči za lokalnu ili sistemsku primenu antibiotika. Bebe najčešće imaju sitne bubuljice u pregibima i njih treba sasušiti nanošenjem cink-talk miksture („krečnog mleka“) – dva-tri puta dnevno, pomoću sterilne gaze.
Ako vaše odojče često ima napade otežanog disanja, potrebno je da nabavite inhalator, putem koga ćete davati lekove koje lekar prepiše. To je mnogo bolje nego da se dete inhalira u domu zdravlja, jer tako nije moguće obezbediti kontinuitet davanja (npr. na šest do osam sati), a i iz higijenskih razloga je bolje da ima svoju masku.
Ukoliko dođe do povrede, okolinu rane treba očistiti benzinom, a samu ranu Povidon jodidom ili Octeniseptom i pokriti sterilnom gazom, koja se fiksira flasterom ili zavojem. U kompletu prve pomoći treba da bude dovoljno sterilnog sanitetskog materijala (gaze, zavoji), dezinfekciona sredstva (alkohol, jod, Octenisept i si.), flaster i makazice. U slučaju manje opekotine (npr. ako dete prstićem kratko dodirne vruću peglu i si.) možete namazati površinu melemom za opekotine nabavljenim u apoteci, ali na veće opekotine, a naročito oparotine (npr. ako dete povuče stolnjak i polije se vrelom supom), bolje je ne stavljati ništa.
Šta ne treba da sadrži bebina apoteka?
Nemojte u kući držati antibiotike da ne biste došli u iskušenje da ih primenite bez saveta lekara, jer to često odmaže u lečenju i otežava postavljanje tačne dijagnoze. Lekovi za alergiju (antihistaminici) retko se daju odojčetu, pa ni to ne smete sami da ordinirate.