Koje opasnosti vrebaju bebu u toku leta?
Velike vrućine pogoduju kvarenju hrane. Beba koja samo sisa je u tom pogledu bezbedna. Međutim, odojče koje se hrani mlečnom formulom ili/i nemlečnom hranom je u opasnosti od trovanja hranom i crevnih infekcija, naročito ako je promenilo mesto boravka.
U toku boravka na moru, zbog čestog kvašenja glave, mogući su i problemi sa ušima. Oni se, naročito, očekuju kod beba kojima se uši „čiste“ štapićima.
Gledanje u vodi se neretko završava upalom vežnjače oka. Iako morska voda, zbog sadržaja joda, može da deluje antiseptično, u plićaku, kao i na plažama ima dosta prljavštine, koja dovodi do infekcije kože na mestu manjih povreda (impetigo).
U toku leta, i na moru i na planini su češće alergije – kako na sunce, tako i na biljke, insekte, pa i zaštitne kreme. Zato na put treba poneti i lek protiv alergije, iz grupe antihistaminika, ali ih ne treba davati bebama bez saveta lekara.
I na kraju, ali ne i najmanje opasne, jesu povrede u igri. Zato pri ruci treba imati hanzaplast, sterilnu gazu i zavoj, uz neko dezinfekciono sredstvo, najbolje Povidon-jodid rastvor ili Octenisept (izbegavati alkohol i alkoholna pića).
Ranu treba dobro isprati od nečistoća – čistom vodom. Ukoliko jače krvari, pritisnuti preko sterilne gaze nekim tvrdim predmetom i držati ga, uz provere na pet minuta da li je krvarenje stalo.
Ako rana zjapi, biće potrebno daje lekar ušije (osim ujedne rane, koja se ne ušiva). U zdravstvenoj knjižici treba imati podatke o vakcinaciji, jer većina rana nosi opasnost od tetanusa.
Ako se dete razboli, treba da ga pregleda lekar, po mogućstvu pedijatar (bebu obavezno), kako bi procenio stepen ugroženosti i savetovao terapiju. Dokle god ima bilo kakav zdravstveni problem, dete ne sme da se nosi na plažu, već treba da miruje u hladovini.
Ako ste, ipak, odlučili da bebu nosite na more, izaberite mesto u kome postoji zdravstveni centar koji ima pedijatra (izbegavajte ostrva), dežurnu apoteku i dobro snabdevenu prodavnicu, kao i redovno snabdevanje pijaćom vodom.